آلیاژهای تیرآهن‌ فولادی ضدزنگ کدام است؟

آلیاژهای تیرآهن‌ فولادی ضدزنگ کدام است؟ همان‌طور که می‌دانید، مصالح فلزی در ساختمان‌ها به دو دسته خام و پیش‌ساخته تقسیم‌ می‌شوند. مصالح فلزی خام شامل انواع تیرآهن، انواع ورق‌های آهنی، میلگرد، پروفیل‌ها و قوطی، لوله‌های آهنی، نبشی‌ها، ناودانی هستند. در حالی که مصالح فلزی پیش‌ساخته شامل ساندویچ پنل، چهارچوب فلزی، حفاظ و نرده، مخزن فولادی و غیره می‌باشند. قبل از هر چیز باید بدانید تیرآهن چه کاربردی در سازه دارد؟

تیرآهن در ساختمان‌سازی می‌تواند به دو صورت افقی و عمودی قرار بگیرد. اگر تیرآهن به‌صورت عمودی در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار گیرد به آن ستون گفته می‌شود. اما اگر به‌صورت افقی قرار گیرد فشار ناشی از لنگر خمشی را به عهده می‌گیرد. حالا که می‌دانیم نقش تیرآهن در سازه تا چه اندازه حیاتی است بیایید با آلیاژهای به‌کار رفته در آن آشنا می‌شویم.

آلیاژهای تیرآهن از چه عناصری ساخته می‌شوند؟

آلیاژهای تیرآهن از چه عناصری ساخته می‌شوند؟ سه عنصر اصلی تیرآهن‌های فولادی ضدزنگ آهن، کربن و کروم هستند. آن‌ها می‌توانند از ترکیب عناصر دیگری مانند نیکل، مولیبدن و تیتانیوم نیز ساخته شوند. به‌طور کلی آلیاژهای فلزی بیش از ۸۵ درصد از تیرآهن‌های فولادی را تشکیل می‌دهند. در ادامه با اهمیت و کاربرد این عناصر بیشتر آشنا می‌شویم.

کروم موجود در تیرآهن‌های فولادی ضدزنگ باعث می‌شود تا یک لایه محافظ نازک بر روی سطح ایجاد شود. این لایه از خوردگی و زنگ‌زدگی تیرآهن جلوگیری می‌کند. افزودن منگنز به تیرآهن‌های فولادی ضد زنگ نیز باعث تقویت خواص مکانیکی، افزایش استحکام و مقاومت تیرآهن می‌شود. همچنین افزایش ۸۰ درصدی نیکل در تیرآهن‌های فولادی مهم‌ترین عنصر را در فولادهای ضدزنگ تشکیل می‌دهد. هنگامی که نیتروژن و مس نیز در ترکیب با فولاد ضدزنگ قرار می‌گیرد، مقاومت تیرآهن در برابر خوردگی به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

تیرآهن ایده‌آل

تیرها ابتدا از چوب تنه درختان تراشیده شده ساخته می‌شدند. این تیرها بعد از مدتی به‌دلیل ضعف‌هایی که داشتند با انواع فلزات و آهن‌آلات جایگزین شدند. تیرآهن قرار است بار وارده به سازه را تحمل کند، بنابراین هرچه محکم‌تر باشد سازه ایمنی بالاتری خواهد داشت. میزان تحمل بار تیرآهن یکی از عوامل بسیار مهم است که برای مقاومت کافی ساختمان باید به آن توجه شود. تیرآهن ایده‌آل قابلیت تحمل بارهای محوری و جانبی و مقاومت خمشی بالایی دارد. جذب ارتعاش مناسب در مقابل نیروهای خارجی باعث شده که این محصول از پرکاربردترین مصالح ساختمانی قرار گیرد.

خرید تیرآهن

آلیاژهای مختلف به کار رفته در تیرآهن‌ فولادی ضدزنگ، خصوصیات آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد. این تغییرات بر روی قیمت خرید تیرآهن نیز تاثیر می‎گذارد. تیرآهن نقش مهم و حیاتی در مقاومت سازه دارند. بنابراین لازم است هنگام خرید این محصول پرکابرد ساختمان‌سازی، علاوه بر توجه به کیفیت، به قیمت آن نیز توجه کنیم.

همچنین فراموش نکنید اگر تیرآهن بیش‌ از اندازه سنگین باشد وزن سازه بالا می‌رود که این مسئله افزایش قیمت را به‌دنبال دارد. در انتخاب خود چهار عامل کاربرد، کیفیت، وزن و قیمت را در نظر بگیرید. بنابراین توصیه تیم آداک فلز به شما این است که حتماً راهنمای خرید تیرآهن را مطالعه کنید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید