آمار نامناسب بازار فولاد ایران

در این مقاله از آداک فلز میخواهیم درباره ی  آمار نامناسب بازار فولاد ایران صحبت کنیم ما را تا انتهای مطلب همراهی کنید.

 

 

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

 

آمار نامناسب بازار فولاد ایران:

گفتنی است در هفته گذشته در پی احتمال بهبود تقاضا در چین و کاهش تولید فولاد در اروپا با افزایش نرخ محصولات میانی و محصولات فولادی در منطقه CIS و بازارهای اروپا و آسیا مواجه بودیم. بر همین اساس نرخ شمش CIS از ۵۲۶ دلار به ۵۲۸ دلار افزایش یافت که معادل ۰/۴ درصد است. نرخ اسلب این منطقه نیز از ۴۴۵ دلار به ۴۶۰ دلار رسید که بیانگر رشد ۷ درصدی قیمت این محصول است. قیمت میلگرد صادراتی منطقه CIS نیز از ۵۹۰ دلار به ۶۰۰ دلار افزایش یافت که این رقم معادل ۱/۳ درصد است.

اگرچه نرخ محصولات فولادی در هفته گذشته رشد اندکی را تجربه کرد اما به طور کلی بازار فولاد کشور اوضاع مساعدی ندارد، به عنوان مثال نرخ شمش فولادی از ابتدای سال به قدری کاهش یافت که به قیمت آهن قراضه نزدیک شد و حتی برخی تولیدکنندگان محصولات خود را به کمتر از نرخ تمام شده آن معامله می‌کردند.

براساس آمار در ابتدای تابستان نرخ میانگین هر کیلو شمش فولادی در بورس ۱۵ هزار و ۶۲ تومان بود اما در نیمه تیرماه با کاهش ۷/۹ درصدی نرخ شمش به ۱۳ هزار و ۸۶۹ تومان ریزش کرد؛ این درحالی بود که هزینه‌های تولید محصول از جمله هزینه حمل بار، حمل و نقل انرژی، دستمزد نیروی انسانی بالا بود که این امر در کنار رکود بازار فولاد و قطعی برق مزیدی بر علت شده و علاوه‌بر افزایش بیش از حد هزینه تولید، سود این تولیدکنندگان را نیز تقلیل کرده است.

 

 

 

آمار نگران‌کننده بازار فولاد ایران :

از سوی دیگر معاملات شمش و آهن اسفنجی در بورس کالا به کاهش نرخ این محصول در مقایسه با شمش فولاد خوزستان شده است. فاصله قیمتی این دو محصول در ابتدای سال ۶۵/۷ درصد بوده که در نیمه تیرماه به ۵۵/۹ درصد رسید. محدودیت مصرف برق و برخی تحولات در بازار جهانی فولاد کاهش سود تولیدکنندگان اهن اسفنجی را در خرداد و تیرماه در پی داشته است.

نرخ آهن اسفنجی نیز در بورس کالا با کاهش چشمگیری مواجه بوده است. به این صورت که در آغاز سال نرخ این محصول کیلویی ۹ هزار و ۹۱۷ تومان بود اما در نیمه دوم تیرماه به ۷ هزار و ۹۶۷ تومان کاهش یافت که این رقم بیانگر ریزش ۱۹/۷ درصدی نرخ این محصول در شش ماه نخست سال است.

قطعی برق در کارخانه‌های فولادی و همچنین نگهداری هزینه‌بر این محصول، تقاضای آن را با افت شدیدی مواجه کرد که نتیجه آن ریزش نرخ آهن اسفنجی بیش از نرخ شمش بود.

 

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

رویکردهای احیای شورای آهن و فولاد :

سعید عسکرزاده دبیرکل انجمن سنگ آهن ایران با ابراز رضایت از احیای شورای آهن و فولاد اظهار کرد: شورای آهن و فولاد با هدف اتخاذ تصمیمات واحد با نگاه به کل زنجیره فولاد احیا شد که تمهیدات مذاکرات انجمن سه‌گانه زنجیره فولاد را فراهم می‌کند.

وی بیان کرد: قیمتگذاری محصولات فولادی از مهمترین دغدغه‌های این شورا است و بناست با نظر سایر تشکل‌های زنجیره فولاد محصولات فولادی قیمتگذاری شده و نتیجه آن به دولت، وزارت صمت و بورس کالا اعلام شود.

عسکرزاده در ادامه افزود: با توجه به اینگه فرضیه‌های مختلفی درباره نحوه تعیین قیمت محصولات فولادی وجود دارد، اصلی‌ترین فرضیه در شوارای آهن و فولاد این است که نرخ محصولات واقعی باشد تا مورد حمایت دولت نیز واقع شود و پرواضح است که این اوضاع شرایط بهتری را در زنجیره فولاد رقم خواهد زد.

 

 

وی گفت: در زنجیره فولاد نرخ محصولات به دو صورت تعیین می‌شود؛ تعیین قیمت یا از بالادست زنجیره به پایین است یا از پایین‌دست زنجیره به بالا تعیین می‌شود؛ اما شیوه مورد تأیید انجمن‌های قیمتگذاری از پایین به بالا است. دبیر انجمن سنگ آهن ایران بیان کرد: از دیگر موارد مورد توجه این شورا توجه به امور تولید و تجارت است که هردو باید با هم متناسب باشد.

 

وی از دیگر رویکردهای تشکیل شورای آهن و فولاد را ممانعت از رانتخواری و امضاهای طلایی دانست و تأکید کرد: ضروری است که مانع از ایجاد رانت در صنعت فولاد شد و دخالت‌های دستوری دولت را در این صنعت کاهش داد تا مدیریت آن به صورت خودکار انجام شود.

عسکرزاده در پایان توجه به صادرات را از دیگر اهداف این شورا دانست و گفت: رشد صادرات کشور با توجه به مازاد تولید فولاد، از دیگر رویکردهای این شورا است. وی در نهایت از لزوم صادرات گندله در انبار که حدود یک‌ونیم میلیارد دلار است، خبر داد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید