اسکلت فلزی ساختمان

اسکلت فلزی سازه‌ای است که عمدتا از فولاد ساخته می‌شود و یکی از کاربردهای اصلی آن استفاده در سازه‌های ساختمان است. استفاده از فولاد باعث شده تا این نوع اسکلت مزایای زیادی نسبت به انواع اسکلت‌های دیگر داشته باشد. فولاد به‌ کار رفته برای ساخت اسکلت فلزی، فولادی است که درصد کربن کم اما مقاومت بالایی دارند. این نوع فولاد می‌‌‌‌‌‌تواند بار زیادی را تحمل کند، به همین دلیل برای ساخت ساختمان‌‌‌‌‌‌ها با تعداد طبقات زیاد مانند آسمان‌‌‌‌‌‌خراش‌‌‌‌‌‌ها از این نوع اسکلت استفاده می‌‌‌‌‌‌شود.

از ویژگی‌های اسکلت فلزی می‌توان به استحکام بالا، سبک بودن و انعطاف‌پذیری زیاد اشاره کرد. اسکلت فلزی از یک تیر فولادی، ستون فولادی، خرپای فولادی و سایر اجزای ساخته شده از ورق فولادی تشکیل شده است. اسکلت‌‌‌‌‌‌های فلزی به دو دسته پیچ و مهره‌ای و جوشی تقسیم می‌شود که قطعات را به هم متصل می‌کند.

 

مزایای اسکلت فلزی

از مزایای اسکلت فلزی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • ساخت و اجرای اسکلت فلزی آسان است.
  • دوام و استحکام سازه‌ فلزی بسیار بالاست و برای مدت زمان طولانی می‌توان از آن بهره برد.
  • ساختمان‌هایی که با این سازه بنا می‌شوند در برابر عوامل مختلف نظیر انفجار و زلزله مقاوم هستند.
  • سرعت اجرای قطعات فلزی بالاست و در مدت زمان کمتری نسبت به قطعات بتنی نصب می‌شوند.
  • استفاده از اسکلت فلزی می‌تواند حجم فونداسیون را کاهش دهد.
  • اسکلت فلزی گزینه‌ای مناسب برای ساخت سازه‌های مرتفع می‌باشد.
  • وزن آن در مقایسه با اسکلت بتنی کمتر است، از این رو وزن ساختمان کاهش می‌یابد.
  • فلز از خواص یکنواخت برخوردار است، زیرا موادی که در تولید آن به کار رفته همگن است.
  • قطعات سازه فلزی را می‌توان مجدداً استفاده نمود، خصوصاً اگر با روش پیچ و مهره اجرا شده باشد.
  • با اجرای اسکلت فلزی سطح زیر بنا را می‌توان افزایش داد.

 

انواع اسکلت فلزی

اسکلت‌‌‌‌‌‌های فلزی به دو نوع پیچ و مهره‌‌‌‌‌‌ای و جوشی تقسیم می‌شوند. در ادامه بیشتر با این دو نوع آشنا خواهیم شد.

پیچ و مهره‌‌‌‌‌‌ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌‌‌‌‌‌ای بهترین نوع است. تمام ستون‌‌‌‌‌‌های این اسکلت از قبل در کارگاه یا کارخانه‌‌‌‌‌‌ها ساخته شده. سپس به محل ساخت و ساز برده می‌‌‌‌‌‌شوند و آنجا توسط پیچ و مهره بهم اتصال پیدا می‌کنند.

استفاده از این نوع اسکلت از انواع دیگر آن آسان‌تر است زیرا فقط قطعات مورد نیاز باید بهم وصل شوند. به این دلیل ‌که تمام قطعات آن در کارخانه تحت شرایط استاندارد تولید می‌‌‌‌‌‌شوند. تنها نقطه ضعفی که این در این نوع اسکلت‌بندی می‌توان به آن اشاره کرد این است که اگر قطعات از استحکام کافی برخوردار نباشند یا در مرحله‌‌‌‌‌‌ی اتصال مشکلی رخ دهد، مرجوع کردن آن‌‌‌‌‌‌ها زمان زیادی می‌برد و این موضوع پروسه ساخت بنا را به تعویق می‌‌‌‌‌‌اندازد.

این نوع اسکلت‌‌‌‌‌‌ها کاربردهای زیادی برای ساخت آسمان‌‌‌‌‌‌خراش‌‌‌‌‌‌ها دارند. چرا که آسمان‌‌‌‌‌‌خراش‌‌‌‌‌‌ها باید مقاومت بالایی داشته باشند تا بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند. بنابراین بهترین انتخاب برای این نوع سازه، اسکلت پیچ و مهره‌‌‌‌‌‌ای است.

 

جوشی

برای ساخت این نوع اسکلت بهتر از متخصصان یا افراد باتجربه کمک بگیرید. زیرا اگر قطعات بهم خوب جوش نخورند می‌‌‌‌‌‌تواند خسارات جبران ناپذیری به سازه وارد کند. این نوع اسکلت برای ساختمان‌‌‌‌‌‌های کوچک که نقشه‌‌‌‌‌‌ی ساده‌‌‌‌‌‌ای دارند کاربرد دارد. لازم به ذکر است که بدانید در این نوع اسکلت‌بندی همه‌‌‌‌‌ی مراحل نصب در محل ساخت و ساز انجام می‌‌‌‌‌‌شود. به عبارتی ستون‌‌‌‌‌‌ها در همان محل برش خورده و در همان جا نیز بهم جوش می‌‌‌‌‌‌خورند و متصل می‌‌‌‌‌‌شوند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب از آداک فلز درباه اسکلت فلزی ساختمان، مزایا و انواع آن خواندیم. شما می‌توانید برای خرید انواع آهن آلات ساختمانی با همکاران ما تماس بگیرید. قطعاً می‌توانید محصول مورد نظر خود را با بهترین قیمت و کیفیت از ما بخواهید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید