انواع تیرآهن و کاربرد آن

در این مقاله میخواهیم درباره ی انواع تیرآهن و کاربرد آن صحبت کنیم لطفا تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید. 

تیرآهن بال پهن IPB یا H شکل یا هاش برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی به شمار می رفت.

چرا که با تولید آن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید و به سرعت توانست از بخش های دیگر این صنعت فاصله بگیرد.

یکی از اساسی ترین سازه های تشکیل دهنده ی ساختمان و ساخت و ساز بناها تیر آهن است. در پروژه های صنعتی نیز از تیرآهن استفاده می کنند.

تیرآهن ها از دو قسمت بال مانند تشکیل شده اند که به وسیله ی یک تیغه به هم متصل شده اند. به فاصله ی پشت به پشت تیرآهن جان تیر می گویند. حمل تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی از وظایف تیرآهن است.

 

 

انواع تیرآهن و کاربرد آن

 

 

انواع تیرآهن و کاربرد آن :

انواع تیرآهن :

تیرآهن IPE :

نوعی تیرآهن معمولی و استاندارد است که بر اساس استاندارد اروپا تشکیل می شود، ضخامت بال در آن ثابت است. اگر از بالا به دو تیر آن نگاه کنیم ضخامت بال ها همواره یکنواخت می باشد. از این رو محبوبیت خاص خود را در بازار ایران دارد. به طور کلی در تهیه ی نقشه های ساختمانی کشورمان این نوع تیرآهن را مد نظر قرار می دهند.

تیرآهن INP :

در این نوع تیرآهن ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کم می گردد. این نوع تیرآهن استاندارد چین و روسیه است. عرض بال ها در این نوع تیرآهن در ابتدا نازک و سپس ضخیم می شود. اگر به آن نگاه کنید شیب ملایمی را در ضخامت بال ها خواهید دید.

تیرآهن IPB :

این نوع تیرآهن H شکل است و عرض آنها زیاد است. طول بال های آن نسبت به طول بال های نوع اول بیشتر است.علامت  V  در این نوع تیرآهن ها نشان دهنده ی سنگین بودن آن است و علامت L  در این نوع تیرآهن ها نشان دهنده ی سبک تر بودن آن است.

مثلا IPB V  تیرآهن عریض و سنگین است. یا اگر بجای Vعلامت  L داشت، نوع عریض و سبک آن است.

 

بیشتر بخوانید: ناودانی چیست و کاربرد آن

 

آشنایی با تیرآهن :

تیرآهن هاش در دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین تولید می شود. این محصول دارای بال های پهن است و این عریضی به نسبت طول بیشتر می باشد. این محصول را با علامت اختصاری HEB وHEA نیز شناخته می شود. هاش HEB سنگین است و این بدین معناست که بال آن پهن و ضخامت آن بیشتر از نوع HEA است. استاندارد نوع HEB که در سراسر دنیا معروف و مورد قبول می باشد.

 

 

انواع تیرآهن و کاربرد آن در ساختمان سازی:

از تیرآهن ها برای خرپا و بیم هایی که در سقف کار می شود پایه و زیر ساخت های پل ها و… نیز استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن :

  1. تیرآهن هاش (H) یا بال پهن
  2. تیرآهن لانه زنبوری
  3. تیرآهن IPE
  4. تیرآهنINP

 

 

 

از مهم ترین کاربرد های تیرآهن در ساخت و ساز به موارد زیر اشاره کرد :

 

کفی ستون : 

از اصلی ترین و رایج ترین کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی کفی ستون می باشد. کفی ستون ها کاربرد فراوان و زیادی برای اتصال نبشی به ستون ها دارند و می توانند به صورت خیلی خوب و عالی از نبشی و ستون محافظت کنند.

از دیگر کاربرد کفی ستون : (قابلیت دریل کاری و ایجاد سوراخ برای اتصالات پیچ و برش کاری می باشد )

 

ستون ها: 

تیرآهن هاش یا بال پهن برای ستون ها مخصوصا ستون هایی با قطر زیاد اگر به صورت مقاطع مربعی شکل باشند گزینه خوب و مناسب برای استفاده می باشند.

 

تیرآهن خرپا :

در ساخت خرپا از تیرآهن استفاده میشود (جهت استعلام قیمت آنلاین تیرآهن با ما در واتساپ در ارتباط باشید )طوریکه تیر ها مثل خرپا کنارهم باشند تا در سقف انبار و سوله ها قابل استفاده باشد.

 

تیرهای اصلی :(شاه تیر )

از تیرآهن به عنوان تیر اصلی یا شاه تیر استفاده کرد ، اصلی ترین کاربرد آن تیرک های میانی هر طبقه یا واحد را نگه میدارد . تیر اصلی به ستون ها وصل میشود.

 

تیرهای باریک کرومیت :

تیرک های باریک به این دلیل که طول این تیرها بلندتر از تیرک ها هستند و همچنین باریک تر به این نام گذاشتند، تیرک های باریک بر روی تیر اصلی یک سطح نشیمنگاه دارند. تیر های تراس در مقابل تیرک های کرومیت از تنوع بالا برخوردارند آن هم به این دلیل است که با هر سیستمی سازگارند.

 

تیرک های میانی :

 تیرکهای میانی یا (تیرآهن کوچک ) از ستون و تیر های اصلی کوچک ترند. این تیرک های میانی در بالا و پایین تیرآهن قرار دارند. تیرک های میانی فشار و نیروی زیادی را تحمل می کنند. از اصلی ترین کاربرد تیرک میانی این است که فشار به تیر اصلی و ستون ها به صورت عمودی انتقال می دهد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید