انواع میلگرد و کاربردهای رایج آن در ساختمان سازی چیست؟

انواع میلگرد و کاربردهای رایج آن در ساختمان سازی را می‌دانید؟ میلگرد نوعی سازه فولادی است که در قطرهای متفاوتی وجود دارد. بیشتر از آن برای بتن‌‌ریزی استفاده می‌شود. در واقع هدف استفاده از میلگرد تقویت سازه‌ بتنی درون آن است.

میلگردها بر اساس میزان استحکام در مقابل نیروی کششی دسته‌بندی می‌شوند. اولین تفاوت میلگردها در سایز آن‌ها است. میلگردها به‌طور کلی در سه نوع: میلگرد ساده، میلگرد آج‌دار و میلگرد کلاف در بازار عرضه می‌شوند. انواع میلگرد با شیار و درجات مختلفی به‌‍صورت آج‌دار ساخته می‌‌شود. آج‌‌های میلگرد باعث می‌شوند محکم‌‌تر درون بتن قرار بگیرد و احتمال شکستن بتن را به‌‌شدت پایین می‌آورد.

برای ثابت نگه داشتن میلگر‌د در سازه‌های بتنی از دو روش استفاده می‌شود:

  • تعبیه میلگر‌د به‌صورت عمقی در سازه
  • خم کردن انتهای میلگر‌د به شکل قالب

انواع میلگرد 

میلگردها از نظر مقاومت به فولاد کربنی، اروپایی، روکش اپوکسی، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ تقسیم‌بندی می‌شوند.

  • میلگردهای فولاد کربنی: این رایج‌ترین نوع میلگرد است و گاهی از آن به‌عنوان «نوار سیاه» یاد می‌شود. میلگردهای فولاد کربنی بسیار متنوع هستند اما نسبت به انواع دیگر به راحتی زنگ می‌زند. در مناطق مرطوب یا در سازه‌هایی که اغلب در معرض آب قرار می‌گیرند مناسب نیست. با این وجود میلگردهای فولادی کربنی را بهترین گزینه می‌دانند.
  • میلگردهای اروپایی: این میلگردها معمولاً از منگنز ساخته می‌شوند و تمایل بیشتری برای خم شدن دارند. آن‌ها برای استفاده در مناطقی که شرایط آب و هوایی نامناسب مانند زلزله، طوفان یا گردباد دارند مناسب نیست. با این حال انتخاب آن‌ها از نظر اقتصادی می‌تواند مقرون‌به‌صرفه باشند.
  • میلگردهای روکش اپوکسی: میلگردهای روکش اپوکسی در مناطقی که با آب شور در تماس هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند و گران هستند. تنها مشکل آن‌ها این است که پوشش بسیار ظریف دارند. در واقع هرچه آسیبِ وارد شده به پوشش بیشتر باشد، مقاومت کمتری در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهد.
  • میلگردهای گالوانیزه: میلگردهای گالوانیزه ۴۰ برابر میلگردهای کربنی در برابر خوردگی مقاوم هستند. به همین دلیل است که از میلگردهای اپوکسی گران‌تر هستند. معمولا از این میلگردها برای سازه‌هایی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند استفاده می‌شود.
  • میلگردهای فولادی ضد زنگ: استفاده از میلگردهای فولاد ضد زنگ، خوردگی گالوانیکی ایجاد نمی‌کند. این میلگردها می‌تواند یک انتخاب مقرون به صرفه در مناطقی باشد که دچار مشکلات خوردگی هستند.

فولادی که در ایران تولید می‌شود طبق استاندارد روسی است به سه گروه‌ تقسیم می‌شود:

فولاد1 A-

از نوع ساده می‌باشد. این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری بر روی آن مناسب است. ‌به‌طور کلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

فولاد A-2

از نوع آجدار بوده که عمدتاً به صورت آج فنری شکل است. میلگرد A2 برای عملیات ساختمانی و خصوصاً خاموت زنی مناسب است. هنگام انجام عملیات توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری بر روی آن پرهیز کنید.

فولاد A-3

این نوع از میلگردها عمدتا برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نیستند. همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری بر روی آن مجاز نیست.

 

انجمن آزمایش و مواد آمریکا (ASTM) یک استاندارد مشخص کرده است که همه میلگردها باید از آن پیروی کنند.

نشانه‌ها و علائم اختصاری بر روی بدنه میلگرد نصب شده است که برای خواندن باید به شرح زیر عمل کرد:

  • شماره باید اندازه نوار را مشخص کند: نوع نماد فولادی باید ذکر شود.  به عنوان مثال  “N” به این معنی است که میله از یک بیلت جدید نورد شده است. “W” مخفف فولاد قابل جوش است و “A” فولاد محور نورد شده را مشخص می‌کند.
  • شناسه درجه میلگرد باید ذکر شود: این عدد ۶۰ یا ۷۵ یا معیار ۴۲۰ یا ۵۲۰ است. درجه نشان دهنده قدرت تسلیم میلگرد است.
  • علامت مشخص کننده سازنده‌ای که نوار را رول کرده است: این معمولاً یک حرف یا یک نماد ساده است.
اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید