بازیافت ضایعات فلزی و فواید آن

فلزات طیف وسیعی از صنعت بازیافت را به خود اختصاص می‌دهد. فلزات بازیافتی بیشتر شامل آهن، سرب، آلومینیوم، مس، فولاد ضد زنگ و روی هستند. فلزات آهنی قابلیت بازیافت فوق‌العاده‌ای دارند و فولاد یکی از بازیافت‌ترین مواد در جهان است. ضایعات فلزی بازیافتی را می‌توان با استفاده از کوره قوس الکتریکی (جوشکاری) به محصولات با کیفیتی تبدیل کرد.

به‌طور کلی بازیافت ضایعات فلزی نه تنها در مصرف انرژی، بلکه در انتشار CO2 نیز صرفه جویی می‌کند. این امر موجب صرفه جویی اقتصادی در فرایند تولید می‌شود که در نهایت مصرف کننده، هزینه کمتری را متحمل می‌شود. همچنین از محیط زیست ما در برابر آلودگی محافظت می‌کند.

کاربرد فلز بازیافتی

فلزهای بازیافتی کاربردهای زیادی دارند. در ادامه به برخی از این کاربردها می‌پردازیم.

اثاثیه منزل


مبلمان فلزی اغلب از بازیافت ضایعات فلزی ساخته می‌شوند و بسیار زیبا و مقاوم هستند. گلایدر، نیمکت، میز و حتی لامپ تنها چند اثاثیه منزل است که از ضایعات فلز بازیافتی ساخته شده است.

موارد استفاده هنری

هنرمندان برای خلق یک اثر هنری فوق‌العاده جذاب و متفاوت از ضایعات فلز بازیافتی استفاده می‌کنند. حتی گاهی افرادی که هنرمند حرفه‌ای نیستند از خلاقیت خود برای خلق اثر زیبا از بازیافت ضایعات فلزی استفاده می‌کند. آن‌ها می‌توانند این آثار هنری را روی دیوارهای خانه خود به نمایش بگذارند.

مصارف صنعتی

ضایعات فلزی به طور گسترده در صنعت ساخت‌وساز مانند احداث جاده‌ها و پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت حمل و نقل نیز می‌توان از آن در ساخت خودرو، هواپیما و سایر وسایل حمل و نقل استفاده کرد.

ضایعات فلزی همچنین به طور گسترده در تولید ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از لوازم خانگی نیز از ضایعات فلزی به ویژه آلومینیوم ساخته شده‌اند. استفاده از این ضایعات با به حداقل رساندن نیاز به معادن منابع طبیعی به محیط زیست کمک کرده است.

کمک به حفظ محیط زیست

علاوه بر موارد بالا، ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که چقدر بازیافت آن برای محیط زیست مفید است. فقط در استفاده از فولاد بازیافتی ۸۶ درصد آلودگی هوا کاهش می‌یابد. کاهش مصرف آب ۴۰ درصد و کاهش آلودگی آب ۷۶ درصد است. بازیافت ضایعات نیز باعث کاهش اندازه محل دفن زباله در شهر می‌شود.
با پیشرفت صنعت بازیافت فلزات، مطمئن هستیم که در آینده کاربردهای بیشتری برای ضایعات آهن پیدا خواهد شد.

 

مزایای بازیافت آهن

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست، بازیافت ضایعات فلزی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی در سلامت محیط زیست داشته باشد. در ادامه به برخی مزایای استفاده از ضایعات آهن بازیافتی به جای سنگ آهن بکر اشاره می‌کنیم.

  • 75% صرفه جویی در انرژی
  • صرفه جویی 90 % در مواد اولیه مورد استفاده
  • کاهش 86% درصدی در آلودگی هوا
  • کاهش 40% در مصرف آب
  • کاهش 76% در آلودگی آب
  • کاهش97% در زباله معدن

صرفه اقتصادی بازیافت فلزات

تولیدکنندگان قطعات فلزی بخش عمده‌ای از مواد اولیه خود را از کارخانجات بازیافت فلز می‌خرند. چون قیمت فلز بازیافت شده پایین‌تر از فلز خام آن است. آن‌ها می‌توانند با نمونه بازیافتی آن محصول نهایی بهتر و قوی‌تر با قیمت پایین‌تر تولید کنند.

مهندسان ساخت‌وساز، حمل و نقل هوایی و صنایع الکترونیک برخی از مصرف‌کنندگان ضایعات آهن و فلزات هستند. آن‌ها آلومینیوم، مس و آهن آلات بازیافت شده را از کارخانه‌های بازیافت ضایعات فلزی خریداری می‌کنند. این امر در کاهش هزینه‌های تولید و حفظ منابع فلزی در سیاره‌ زمین کمک خواهد کرد.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید