تسمه و چهار پهلو

قیمت و سفارش تسمه آهنی در سایت آداک فلز ایرانیان

چهار پهلو نوعی پروفیل است که به طور گسترده در صنایع گوناگون از جمله ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد و اهمیت آن هر روز بیش از پیش می‌شود. اما چهار پهلو چیست؟ در مطلب ارائه شده تعریفی از این محصول ارائه می‌کنیم سپس انواع مختلف آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چهار پهلو

این محصول چهار گوشه دارد و به روش‌های متنوعی تولید می‌شود و سایزهای مختلفی از آن وجود دارد، به همین دلیل قیمت چهار پهلو در انواع مختلف متفاوت است. بیش‌ترین متریال مورد استفاده در تولید این محصول تنوع زیادی دارد.

از جمله آنها می‌توان به فولادهای ST52، ST44، ST37 ، CK45 و MO40 اشاره کرد.در ادامه برای اینکه به طور دقیق‌تر بدانید چهار پهلو چیست به بررسی انواع چهارپهلو از نظر نوع تولید و جنس می‌پردازیم.

انواع چهار پهلو

چهار پهلوها در انواع مختلفی موجود هستند و هر یک از آن‌‌ها کاربردهای خاص خود را دارند. آن‌ها را می‌توانیم از جنبه‌های مختلفی از جمله نوع تولید و جنس دسته‌بندی کنیم.

تسمه و چهارپهلو

تسمه و چهارپهلو

انواع چهار پهلو از نظر نوع تولید

چهار پهلوها از نظر روش تولید در سه نوع موجود است.

 • ترانسی
 • نوردی (نرمال)
 • فابریک

چهار پهلوی ترانسی

نوعی از چهارپهلو وجود دارد که به آن چهار پهلوی ترانسی می‌گویند، این نوع از سایزهای  ۴*۴ تا ۹۰*۹۰ میل موجود است و در بازار عرضه می‌شود. از جمله ویژگی‌های این چهار پهلو می‌توان به دقت بالا و سطح سیقلی آن‌ها اشاره کرد. به سایزهای ۲*۲ تا ۱۰*۱۰ در اصطلاح بازاری خار گفته می‌شود و معمولا در صنایع کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما سایزهای بزرگتر عموما در تولید لوازمی با دقت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چهار پهلوهای ترانسی از چهار پهلوهای نوردی نازک‌تر است. به منظور تولید چهار پهلوی ترانسی ایرانی، چهار پهلوهای نوردی را با دستگاهی به اسم دوزه می‌کشند به همین دلیل نوع ترانسی سطح یکنواخت و صیقلی دارد.

چهار پهلو نوردی

چهار پهلو نوردی فلزی یک روش تولید ورق فلزی است که در آن چهار قطعه از ورق فلزی را به صورت متوازی و متقابل در دو جفت رولر قرار می‌دهند. این روش باعث می‌شود که ورق فلزی همزمان از دو طرف نورد شود و به ضخامت مورد نظر برسد. این روش دارای مزایایی نسبت به روش‌های سنتی نوردی است، از جمله کاهش زمان تولید، افزایش کیفیت سطح ورق، کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات و افزایش بازده انرژی. چهار پهلو نوردی فلزی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، ساختمان‌سازی، بسته‌بندی و الکترونیک کاربرد دارد.

چهار پهلو فابریک

چهار پهلو فابریک فولادی یک نوع محصول فلزی است که از جوشکاری چهار ورق فولادی با ضخامت و ابعاد مختلف به دست می‌آید. این محصول در صنایع ساختمانی، خودروسازی، برق و الکترونیک، ماشین‌آلات و تجهیزات و سایر کاربردهای صنعتی به کار می‌رود. چهار پهلو فابریک فولادی دارای مزایایی نظیر استحکام بالا، مقاومت در برابر خوردگی و سایش، قابلیت شکل‌پذیری و جوش‌پذیری، همگنی و یکنواختی سطح و ابعاد و همچنین قیمت مناسب است. چهار پهلو فابریک فولادی را می‌توان با روش‌های مختلف برش، خم، پانچ، رول، لبه‌گیری و سوراخ‌کاری شکل داد و به نیازهای طراحی و ساخت پاسخ داد.

خرید تسمه و چهارپهلو

خرید تسمه و چهارپهلو

 

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

فروش تسمه و چهارپهلو

فروش تسمه و چهارپهلو

 

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

خرید و فروش تسمه و چهارپهلو

خرید و فروش تسمه و چهارپهلو

تسمه آهنی

اگر بخواهیم یک تعریف از تسمه آهنی در بازار آهن و فروش تیر آهن و یا یک تعریف کلی از تسمه داشته باشیم باید بگوییم که به صورت پروفیل هایی می باشند که مقطعی مستطیلی شکل دارند و ضخامت مقطع فولادی آنها دارای اختلاف قابل توجهی با عرض آن می باشد. درصد کربن استفاده شده در تسمه آهنی معمولاً در حد کمی است و از آلیاژ فولادی در ساخت تسمه آهنی استفاده گسترده ای می شود.

تسمه آهنی یکی از وسایل بلند کننده است که در صنعت کاربرد گسترده و نیاز به رسیدگی های ایمنی دارد و افراد باید روش استفاده صحیح از تسمه آهنی را بدانند چراکه در غیر این صورت ممکن است که از تسمه بیش از اندازه و حد مجاز استفاده گردد که در نهایت موجب آسیب شدید و جدی میشود؛ بنابراین لازم است که تمامی شرایط برای استفاده درست از آن در نظر گرفته شود و مهندسین آن‌ها را پیش‌بینی کنند تا در ادامه در روند کار مشکلی پیش نیاید.

تسمه آهنی و مزیت آن

تسمه های مختلفی در بازار آهن آلات وجود دارند که یکی از آنها تسمه آهنی است که برای حمل بارهای ناهموار و خشن در دماهای بالا و حالت های سایشی نسبت به سایر تسمه ها از کارایی بیشتر و بهتری برخوردار می‌باشد و از این نظر برتر است و در جایگاه بالاتری قرار دارد.

اما باید بگوییم که تسمه آهنی در قیاس با سایر تسمه های موجود در سطح بازار گران تر است و قیمت بالاتری دارد و دلیل این امر را می‌توان به استفاده از مواد اولیه گران قیمت در ساختار آن مرتبط دانست.

تسمه آهنی یک نوع تسمه انتقال نیرو است که از آهن ساخته شده و برای اتصال دو یا چند محور مورد استفاده قرار می‌گیرد. تسمه آهنی دارای مزایایی نسبت به تسمه‌های دیگر است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • مقاومت

تسمه آهنی مقاومت بالایی در برابر سایش، خوردگی، حرارت و شرایط محیطی دارد و عمر طولانی‌تری نسبت به تسمه‌های پلاستیکی، چرمی یا لاستیکی دارد.

 • انتقال نیرو

تسمه آهنی قابلیت انتقال نیروی بالایی را دارد و می‌تواند بار سنگین را به راحتی حمل کند. تسمه آهنی همچنین کشش کمتری دارد و به همین دلیل کمتر از دست رفتن نیرو را تجربه می‌کند.

 • ثبات

تسمه آهنی نسبت به تغییرات طول و عرض در اثر حرارت یا سرعت حساس نیست و ابعاد ثابت و منظمی دارد. این خاصیت باعث می‌شود که تسمه آهنی نوسانات کمتری در سرعت و گشتاور انتقال نیرو ایجاد کند.

 • صرفه جویی در هزینه

تسمه آهنی سادگی و راحتی در نصب و تعویض دارد و نیاز به تنظیمات پیچیده یا ابزار خاص ندارد. تسمه آهنی همچنین قابل بازگشت و بازیافت است و موجب صرفه‌جوئی در هزینه‌ها می‌شود.

با توجه به مزایای فوق، می‌توان گفت که تسمه آهنی گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای انتقال نیرو در صنعت، کشاورزی، خودروسازی و سایر کاربردها است.

قیمت تسمه و چهارپهلو

قیمت تسمه و چهارپهلو

انواع تسمه

تسمه یک حلقه از ماده‌ای انعطاف‌پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین دو یا چند شفت استفاده می‌شود. تسمه‌ها به دور پولی‌ها پیچیده حلقه می‌زنند.

در یک سامانهٔ دارای دو پولی ممکن است هر دو پولی در یک جهت به گردش درآیند یا تسمه به صورت ضربدری باشد تا جهتشان مخالف گردد. به عنوان یک عامل حرکت، تسمه نقاله یکی از کاربردهای تسمه است که در آن از تسمه برای حمل بار بین دو نقطه استفاده می‌شود.

تسمه‌ها را معمولاً با یکاهای میلی‌متر یا اینچ اندازه‌گیری می‌کنند که در تسمه‌های میلی‌متری قطر خارجی و در تسمه‌های اینچی قطر داخلی ملاک اندازه‌گیری است.

تسمه آهنی در بازار از نظر دسته بندی تولید در گروه های زیر قرار می گیرد

 • تسمه فابریک
 • تسمه ترانس
 • تسمه ماشینکاری
 • تسمه نوردی

تسمه فابریک

تسمه فابریک فولادی از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای خواص مکانیکی بالایی است که باعث مقاومت در برابر سایش، خوردگی، حرارت و شوک می شود. تسمه فابریک فولادی به صورت رول یا قطعات تولید می شود و با انواع مختلفی از پولی ها، چرخ دنده ها، تسمه کش ها و سایر قطعات هماهنگ است. تسمه فابریک فولادی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، نفت و گاز، کشاورزی، برق و الکترونیک، نساجی و غیره کاربرد دارد.

تسمه ترانس

این تسمه از جنس فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای دندان‌هایی است که با چرخ دنده‌های متصل به موتور یا محور همگام می‌شوند. تسمه ترانس فولادی مزایایی نسبت به تسمه‌های دیگر دارد، از جمله مقاومت بالا در برابر سایش، خوردگی، حرارت و شکست، قابلیت انعطاف‌پذیری و تطبیق با شرایط مختلف، کاهش اتلاف انرژی و افزایش بازده و کارایی. تسمه ترانس فولادی در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، نفت و گاز، برق و الکترونیک، کشاورزی، نساجی و غیره کاربرد دارد.

تسمه ماشینکاری

تسمه ماشینکاری یک قطعه مهم در صنعت ماشین‌سازی است که برای انتقال نیرو و حرکت از یک محور به محور دیگر استفاده می‌شود. تسمه‌های ماشینکاری معمولاً از جنس لاستیک، پلاستیک، چرم یا فلز ساخته می‌شوند و بسته به نوع کاربرد و شرایط محیطی، طراحی و خصوصیات مختلفی دارند. تسمه‌های ماشینکاری باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

 • کشش مناسب

تسمه باید به اندازه کافی کشیده شود تا بین دو محور ارتباط قوی و پایدار برقرار کند و از لغزش جلوگیری کند.

 • سایش کم

تسمه باید از جنس مقاوم و با دوام باشد تا در برابر سایش و خوردگی مقاومت کند و عمر طولانی داشته باشد.

 • انعطاف‌پذیری بالا

تسمه باید قادر باشد در شعاع‌های کوچک خم شود و به شکل محور‌ها تطبیق پیدا کند بدون اینکه خصوصیات خود را از دست بدهد.

 • نویز کم

تسمه باید به گونه‌ای طراحی شود که در هنگام کار نویز زیادی تولید نکند و از آسیب رساندن به گوش و سلامت کارگران جلوگیری کند.

تسمه‌های ماشینکاری در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک برای کاربردهای خاص خود مناسب هستند. برخی از این انواع عبارتند از:

 • تسمه V

این نوع تسمه شکل V دارد و در شکاف‌های V شکل محور‌ها قرار می‌گیرد. این تسمه‌ها دارای قابلیت انتقال نیرو و حرکت بالایی هستند و در صنایع سنگین و سبک استفاده می‌شوند.

 • تسمه تخت

این نوع تسمه شکل تخت دارد و روی سطح صاف محور‌ها قرار می‌گیرد. این تسمه‌ها دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی هستند و در صنایع نساجی، چاپ، خودروسازی و غیره استفاده می‌شوند.

 • تسمه دنده

این نوع تسمه شکل دنده دارد و در دنده‌های محور‌ها قرار می‌گیرد. این تسمه‌ها دارای قابلیت همزمان سازی حرکت و نقطه صفر دقیق هستند و در صنایع الکترونیک، رباتیک، ساعت سازی و غیره استفاده می‌شوند.

تفاوت تسمه و چهار پهلو

تسمه و چهار پهلو دو نوع مقطع فلزی هستند که در صنایع مختلفی مانند ساختمان سازی، خودروسازی، کشتی سازی و غیره کاربرد دارند. تسمه یک حلقه از ماده انعطاف پذیر است که برای ایجاد پیوند مکانیکی و انتقال انرژی بین شفت ها استفاده می شود. چهارپهلو یک نوع پروفیل توپر است که سطح مقطع آن مربعی شکل است. تفاوت اصلی تسمه و چهارپهلو در ابعاد و طول و عرض آن ها است.

تسمه دارای اختلاف طول و عرض زیادی است و شکل مستطیلی دارد. چهار پهلو دارای طول و عرض یکسان است و شکل مربعی دارد. همچنین نحوه ساخت و ماده اولیه تسمه و چهارپهلو ممکن است متفاوت باشد. تسمه ممکن است از روش های نورد گرم، فابریک یا ماشین کاری ساخته شود و از آهن قراضه، شمش آهن یا ورق تختالی تشکیل شود. چهارپهلو معمولا از روش نورد گرم ساخته شده و از فولاد ضد زنگ 201، 304، 316 و 430 تشکیل شده است.

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید