تفاوت رابیتس و کناف

تفاوت رابیتس و کناف چیست؟ برای انتخاب کناف یا رابیتس ابتدا باید هر دو روش را بشناسیم. سپس مزایا و معایب هر کدام را به‌طور دقیق بررسی و سپس تصمیم‌گیری کرد. چرا که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی کناف و رابیتس می‌پردازیم سپس مزایا و معایب آن‌ها را برای ساختمان سازی بررسی خواهیم کرد. با ما همرا باشید.

کناف چیست؟

کناف به صفحات روکش‌دار گچی می‌گویند که در کارخانه‌های مخصوص تولید می‌شود. این محصول نسبتا جدید جایگزی رابیتس در صنعت ساختمان‌سازی است. متاسفانه سقف کاذب کناف در صنعت ساختمان‌سازی کشور ما کاربرد زیادی ندارد. به همین دلیل است که در میان مهندسان و عموم مردم از شهرت چندانی برخوردار نیست.

به عبارتی کناف نوعی صفحه روکش‌دار گچی است که نسل جدید گچ به شمار می‌رود. این محصول بسیار سبک بوده و در بیشتر مواقع استفاده از آن نسبت به گچ کاری به صرفه‌تر است. برای مثال در گچکاری هزینه‌هایی از قبیل میلگرد، جوشکاری و رابیتس کاری وجود دارد که سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود. از طرفی هم ممکن است سبک مورد نظر سازندگان در تصمیم گیری برای استفاده از کناف و یا گچ موثر باشد. به هر حال استفاده از کناف‌ها مهارت و تخصص بیشتری را می‌طلبد که می‌تواند سبب افزایش هزینه‌های نهایی گردد.

 

رابیتس چیست؟

رابیتس به ورق فولادی مشبکی گفته می‌شود که در سقف کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی، تیرآهن، آرماتور و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از ورق‌های گالوانیزه گرم تولید می‌شود.

در رابیتس‌کاری ابتدا پروفیل‌های گالوانیزه به سقف جوش داده می‌شوند و سپس توری‌های رابیتس نیز به پروفیل‌ها محکم می‌شوند. این استحکام یا به‌وسیله جوشکاری یا پیچ و مهره صورت می‌گیرد. پس از اتصال پروفیل‌ها و رابیتس‌ها، گچ کار با هنر خود اقدام به پر کردن فضای درست شده به‌وسیله خاک و گچ می‌کند. به‌طور کلی این محصول برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستری برای نصب تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مقایسه کناف و رابیتس

در ادامه به مقایسه بین رابیتس و کناف می‌پردازیم.

هزینه اجرای کناف و رابیتس

برای اجرای رابیتس نیاز به گروه‌های مختلفی مانند، جوشکار، رابیتس کار و گچ کار است. بنابراین هزینه اجرای این فرایند کمی بالاتر از اجرای کناف است، چرا که در آن تنها به دو فرد متخصص نیاز است.

به‌طور کلی کناف به دلیل پیشرفته‌تر بودن فناوری آن به صرفه‌تر است. زیرا زمان زیادی در اجرای آن صرف نمی‌شود. همچنین هزینه آن به مراتب کمتر از رابیتس کاری است و بازسازی آن نیز راحت‌تر است.

زمان اجرای کناف یا رابیتس

یک ساختمان ۸۰ متری را در نظر بگیرید. برای اجرای رابیتس در این ساختمان معمولا زمان زیادی لازم داریم. به‌طور متوسط دو روز از این زمان صرف جوشکاری و رابیتس‌کاری می‌شود. از طرفی چهار روز به گچ و خاک و چهار روز نیز به گچ‌کاری اختصاص می‌یابد. همچنین پس از گچ‌کاری باید زمانی نیز صرف خشک شدن گچ شود تا بتوان کارهای بعدی مانند رنگ کاری را انجام داد. بنابراین در مجموع میبینیم که زمان اجرای آن در مقایسه با کناف بسیار زیاد شد.

جمع‌بندی

در این مطلب از آداک فلز به تفاوت رابیتس و کناف پرداختیم. برای خرید انواع رابیتس و آهن‌آلات ساختمانی می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. آداک فلز عرضه‌کننده انواع‌ آهن‌آلات ساختمانی، محصولاتی باکیفیت و با قیمت مناسب را به مشتریان خود عرضه می‌کند.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید