تنبیه مالیاتی تولید صادراتی سیمان

در این مقاله از آداک فلز درباره ی تنبیه مالیاتی تولید صادراتی سیمان صحبت کنیم لطفا ما را همراهی کنید.

 

 

تنبیه مالیاتی تولید صادراتی سیمان :

صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع انرژی‌بر هم از این پایش مستثنی نیست و در آستانه سرد شدن هوا و محدودیت استفاده از گاز، باید برای جایگزینی مازوت برنامه‌ریزی کند اما سال گذشته و امسال تهیه مازوت برای صنعت خاکستری حسابی دردسر‌ساز شده است، به گونه‌ای که وزارت نفت هزینه بخشی از مازوت سال گذشته را به نرخ فوب خلیج فارس درخواست می‌کند و تحویل مازوت امسال را مشروط به پرداخت این مبلغ نجومی کرده است. از سوی دیگر همزمان با مشکلات تهیه سوخت، مساله کاهش تقاضا در فصول سرد از نگرانی‌های عمده تولیدکنندگان به شمار می‌رود و باید برای صادرات بیشتر این ماده زیربنایی توسعه اقدام کنند. با وجود این برخی قوانین در تضاد با رونق صادرات صدای اعتراض سیمانی‌ها را درآورده است؛ که قرار گرفتن سیمان و کلینکر در گروه کالاهایی که صادرات آنها فاقد معافیت مالیاتی است، مشکل اخیر این صنعت است.

تنبیه مالیاتی تولید صادراتی سیمان :

در همین رابطه مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس‌وخوزستان به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در اینکه صنعت سیمان انرژی‌بر است، شکی نیست اما با توجه به اینکه بیش از ۸۰‌درصد واحدهای سیمانی در دهه ۸۰ تاسیس شده‌اند، مصرف انرژی آنها بر اساس استانداردهای بین‌المللی است. البته شرکت‌ها دنبال راهکارهای جایگزین برای کاهش مصرف انرژی هستند اما با توجه به هزینه‌بر بودن و از طرفی گردش مالی نه چندان بالای این صنعت، اجرای طرح‌های بهینه‌سازی به سختی پیش می‌رود.

مصطفی شهریاری ضمن اشاره به این مطلب، افزود: بر اساس ماده ۱۶ دستورالعمل تولید دانش‌بنیان، شرکت‌های سیمانی باید ظرف ۵ سال، ۵‌درصد انرژی موردنیازشان را از محل انرژی‌های تجدید‌پذیر تامین کنند و این کار تقریبا برای تولیدکنندگان سیمان نزدیک به غیر‌ممکن است؛ به طور نمونه کارخانه‌هایی که دو خط تولید دارند، باید حدود۵/ ۲ مگاوات را با استفاده از انرژی خورشیدی تامین کنند که حدود ۷۰‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و از طرفی شرایط آب و هوایی استان‌ها متفاوت است و اصولا در برخی نقاط کشور امکان راه‌اندازی سولار پنل (سلول‌‌‌های خورشیدی) وجود ندارد.

 

 

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

تنبیه مالیاتی تولید صادراتی سیمان :

شهریاری در مورد هزینه‌های مازوت مصرفی در فصل زمستان هم گفت: مازوت به عنوان سوخت جایگزین تعریف شده و باید به نرخ گاز در اختیار شرکت‌ها قرار بگیرد اما با توجه به اینکه هزینه‌های حمل‌ونقل تا کارخانه را به عهده شرکت‌ها گذاشته‌اند، در بهترین حالت و به نرخ سال گذشته برای هر لیتر باید ۷۵۰ تومان هزینه حمل پرداخت کنیم تا در مجموع ۱۲۵۰ تومان و ۵/ ۲ برابر نرخ گاز برای شرکت‌ها تمام شود؛ این در حالی است که معنای سوخت جایگزین این است که به مانند گاز، درب کارخانه تحویل صنایع شود. خواسته ما این است که اگر این کار انجام نمی‌شود، حداقل مازوت را تا مراکز استان‌ها حمل کنند تا شرکت‌ها کرایه کمتری بپردازند و در واقع هزینه حمل بین دولت و تولیدکننده تقسیم شود.

وی با بیان اینکه از اواخر آبان  باید منتظر قطعی گاز باشیم، افزود: با توجه به افزایش چند برابری هزینه‌های انرژی در فصل زمستان باید وزارت صمت در خصوص نرخ پایه صنعت سیمان تجدید نظر کند. واقعیت این است که اگر میانگین موزون بهای سیمان در ۶ماهه ابتدایی ۱۴۰۱ را نسبت به میانگین موزون ۱۴۰۰ بررسی کنید میزان رشد قیمت‌ها برای اغلب شرکت‌ها کمتر از ۱۰‌درصد است و این در حالی است که هزینه‌ها به شدت افزایش یافته است و با سودهای کنونی صنعت سیمان نمی‌توان این صنعت را سر پا نگه داریم. هر چند در برخی استان‌ها مانند تهران، آذربایجان شرقی یا فارس قیمت‌ها تا حدود ۲۰‌درصد در خوش‌بینانه‌ترین حالت رشد کرده اما سایر استان‌ها وضعیت بغرنجی دارند.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید