توری چیست؟

قیمت و سفارش توری در سایت آداک فلز ایرانیان

یک شبکه ی فلزی که یا از بافته شدن سیم های مفتولی و یا برش و کشش ورق فولادی تولید شود، توری فلزی نامیده می شود. این شبکه می تواند همانند یک ورق آهن در طول ها و عرض های مختلف تولید گردد. خاصیت اصلی توری امکان بهره‌گیری از خصوصیات سیم مفتول و یا ورق فلزی می باشد. این در حالیست که وزن آن به اندازه ای پایین است که به راحتی می توان در کاربردهای مختلف از آن بهره گرفت.

گاهی می توان با استفاده از توری یک محوطه کوچک را محصور نموده و امینت آن را تامین نمود و تاثیر بدی در جلوه های بصری این محوطه به جا نگذاشت. به عنوان مثال اگر محوطه ای با ورق فلزی محصور شود زیبایی محوطه تحت تاثیر قرار می گیرد. در تصویر شماره 1 توری آهنی گالوانیزه مشاهده می گردد. در این نوع توری سیم مفتول ها به صورت زنجیر وار به یکدیگر بافته شده و شبکه های یکپارچه شکل داده اند.

توری فلزی

چشمه توری چیست؟

عموما توری، شبکه های هم اندازه ای دارد که به ابعاد آن چشمه توری گفته می شود. چشمه توری می تواند شکل های مختلفی به خود بگیرد. لوزی، شش ضلعی و متوازی الاضلاع شکل های رایج آن می باشد. البته این شکل های هندسی به طور دقیق نیستند که این امر بخاطر بافت سیم ها می باشد. در مواردی که از برش و کشش ورق تولید شود می توان شکل های دقیق تری بر روی توری پیاده نمود. توری هایی هستند که شکل چشمه آنها دایره ای است. این گونه توری ها با استفاده از عملیات قالب زنی بر روی ورق تولید می شوند. به این نوع توری ورق استیل مشبک نیز گفته می شود.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

با توجه به اینکه تنوع محصولات در توری فلزی وجود دارد در زمان انتخاب توری فلزی می بایست نکاتی را مد نظر قرار داد. مهمترین این نکات عبارتند از :

توری فلزی

نکاتی که در خرید توری باید در نظر گرفت

قیمت توری

قیمت توری فلزی از عوامل مختلفی تاثیر می‌پذیرد. برای انتخاب توری فلزی مناسب، لازم است به نوع فلز، اندازه سوراخ‌ها، ضخامت و عرض توری توجه و همچنین باید به کاربرد و نیاز خود نیز دقت کنید. قیمت توری حصاری از قیمت توری مرغی بیشتر است لذا استفاده از توری حصاری برای قفس حیوانات باعث اتلاف هزینه خواهد شد. 

وزن توری

به نحوی انتخاب گردد که مانع از کارآیی آن نشده و یا پروژه را با مشکل مواجه نکند؛ استفاده از یک توری گابیون با وزن کم می تواند ساخت قطعات پیش ساخته را آسان می نماید اگر توری ساخته شده از مفتول با قطر بالا مورد استفاده قرار گیرد وزن قطعات بالا رفته و عملا ساخت قطعات به صرفه نخواهد بود.

توری فلزی از جنس استنلس استیل با ضخامت سیم 1 میلی‌متر و اندازه چشمه 2 میلی‌متر دارای وزن حدود 5 کیلوگرم برای هر متر مربع است. در حالی که توری فلزی از جنس آهن با همان ضخامت سیم و اندازه چشمه دارای وزن حدود 7 کیلوگرم برای هر متر مربع است. شکل توری نیز روی وزن آن تأثیر دارد. برای نمونه، توری فلزی با شکل شش‌ضلعی دارای وزن کمتر از توری فلزی با شکل مربعی است. وزن توری فلزی را می‌توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد:

وزن = (ضخامت سیم × تعداد سطح سیم × طول × عرض × چگالی فلز) / 1000000

که در آن واحد ضخامت سیم، طول و عرض متر و واحد چگالی فلز کیلوگرم بر متر مکعب است. وزن توری فلزی را می‌توان به عنوان یک شاخص از کیفیت، استحکام و دوام آن در نظر گرفت. همچنین، وزن توری فلزی روی هزینه حمل و نقل، نصب و نگهداری آن اثر دارد. بنابراین، باید با توجه به نوع کاربرد، بودجه و شرایط محیطی، توری فلزی مناسب را انتخاب کرد.

ابعاد چشمه توری

به نحوی انتخاب شود که هدف از انتخاب توری را تامین نماید؛ توری فرنگی که به عنوان حفاظ در محل ساخت ساختمان قرار داده می شود باید دارای چشمه هایی باشد که قطعات آسیب زا به راحتی از آن عبور نکند. به عنوان مثال سقوط یک بخشی از لوله داربستی می بایست به واسطه توری کاملا مهار گردد. اگر ابعاد چشمه بزرگ باشد این هدف تامین نخواهد شد. 

چشمه توری فلزی یک قطعه مکانیکی است که از یک سیم فلزی به شکل حلزونی ساخته شده است. این قطعه می‌تواند تحت بارهای مختلف کشیده، فشرده، خمیده و پیچیده شود و بعد از حذف بار به حالت اولیه خود بازگردد. ابعاد چشمه توری فلزی بستگی به نوع سیم، شعاع حلزون، قطر سیم، تعداد پیچ‌ها و طول کل چشمه دارد. برای محاسبه ابعاد آن می‌توان از روابط ریاضی و جداول استاندارد استفاده کرد. این ابعاد برای طراحی و ساخت قطعات مکانیکی مختلف بسیار مهم است.

توری فلزی

کاربرد توری

توری‌ های فلزی از جنس استیل، آهن، مس، آلومینیوم و برنج ساخته می‌شوند. هر کدام از این فلزات خصوصیات مختلفی دارند که برای کاربردهای مختلف مناسب هستند. برای مثال، توری استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی است و برای صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی مناسب است. مدل آهن ارزان‌تر از استیل است ولی به راحتی زنگ می‌زند و برای کاربردهای ساختمانی و حفاظتی مناسب است. توری مس رنگ زرد-قرمز دارد و برای تزئینات و هنرهای دستی مناسب است. توری آلومینیوم سبک و قابل انعطاف است و برای صنایع هواپیمایی و خودروسازی مناسب است. توری برنج رنگ زرد-طلایی دارد و برای صنایع نساجی و لوازم خانگی مناسب است.

انواع توری

اگر توری برای محصور کردن فضای مشخصی انتخاب می شود، سایز سیم مفتول انتخابی متناسب با ضریب امنیتی مورد نیاز باشد. پس با در نظر گرفتن این نکات شایسته است در خصوص انواع توری اطلاعات جامعی داشته باشیم. 

اما پس از طبقه بندی توری بر اساس متریال مورد استفاده در تولید آن نوبت به دسته بندی انواع توری بر اساس اسامی رایج آن در بازار می رسد. توری هایی که با استفاده از سیم مفتولی تولید می گردند بر اساس قطر سیم مفتول، نوع بافته شدن رشته ها در یکدیگر، اندازه چشمه و شکل چشمه دسته بندی می شوند.

گروهی از توری ها با استفاده از سیم آهنی بسیار نازک در حد 0.4 میلیمتر تولید می گردد در حالیکه مدل هایی هستند که ضخامت مفتول آنها تا 4 میلیمتر می رسد. گاهی مانند زنجیره های بافته شده به هم دیگر فقط در حد یک یا دو دور به هم پیچیده شده اند در حالیکه در مواردی سبک های نازک تر چندین دور گاهی تا 10 دور به هم تابیده می شوند.

اندازه ی چشمه ها می تواند از 3/4 (سه چهارم) اینچ شروع شده تا 2 و نیم اینچ نزدیک به 7 سانتیمتر، متغیر باشد و در نهایت شکل چشمه ها که گاه به صورت یک لوزی ساده و گاه به شکل شش ضلعی تولید می گردد. البته این تنوع در شکل چشمه ها نیز ارتباط مستقیمی با نوع بافت سیم مفتول در تولید توری دارد.

بر اساس آنچه گفته شد مهمترین دسته بندی توری های مفتولی به شرح ذیل می باشد:

 • توری حصاری Fence netting
 • توری مرغی Chicken netting
 • توری گابیون Gabion netting
 • توری فرنگی (بچه گابیون) 
 • توری پرسی Woven wire mesh

توری فلزی

توری حصاری Fence netting

توری حصاری که با استفاده از سیم مفتول تولید می شود، دارای شبکه هایی با شکل لوزی بوده و سیم مفتول ها به صورت قلاب در هم بافته شده اند. همانطور که از نام این نوع توری مشخص است کاربرد اصلی آن در فنس و حصار کشی می باشد. مفتول مورد استفاده در این توری ها قطری در دامنه 2 تا 3 میلیمتر دارند. ابعاد چشمه ها از 5 تا 8 سانتیمتر متغییر است. با توجه به اینکه قیمت توری حصاری در مقایسه با هزینه دیوار کشی دور یک محوطه بسیار پایین است، کاربرد آن صرفه اقتصادی دارد.

توری حصاری یک نوع توری است که برای محافظت از محوطه‌ها، مزارع، باغ‌ها، حیوانات و گیاهان استفاده می‌شود. توری حصاری معمولاً از فلز، پلاستیک یا چوب ساخته می‌شود و به شکل شبکه‌ای با چشمه‌های مختلف بریده می‌شود. توری حصاری را می‌توان به صورت حلقوی، مستطیلی، مثلثی یا هر شکل دیگری قالب‌بندی کرد و با استفاده از ستون‌ها، پایه‌ها، قوس‌ها یا سیم‌ها به زمین یا دیوار نصب کرد.

توری حصاری دارای مزایا و معایب مختلفی است. برخی از مزایای توری حصاری عبارتند از:

 • ارزان بودن نسبت به سایر روش‌های حصارکشی
 • سبک بودن و راحت حمل و نقل شدن
 • قابل انعطاف بودن و تطابق با شکل و اندازه محوطه
 • جلوگیری از ورود حیوانات خارجی یا آفات به محوطه
 • امکان دیدن منظره داخل یا خارج محوطه
 • امکان تزئین کردن با گل‌ها، بوته‌ها، رنگ‌ها یا لوازم دکوراتیو

برخی از معایب توری حصاری عبارتند از:

 • کم بودن استحکام و مقاومت در برابر ضربه، باد، آب یا آتش
 • زنگ زدن یا پوسیدن فلزات یا پلاستیک‌های توری در معرض رطوبت یا خوردگی
 • نفوذپذیر بودن و عدم امنیت کافی در برابر سارقان، جانوران خطرناک یا نظرات بدخواهانه
 • نامناسب بودن با برخی از سبک‌های معماری یا طراحی منظر
 • نقص‌های زیبایشناسانه مانند پارگی، شکستگی، خم شدگی یا رنگ پریدگی توری

توری فلزی

توری مرغی Chicken netting

توری مرغی نیز مانند توری حصاری با سیم مفتول تولید می گردد. عموما توری مرغی شبکه های با شکل شش ضلعی  دارد. سیم مفتول ها در نقاط اتصال چندین دور به هم تابیده شده اند. کاربرد این توری عموما برای تولید قفس حیوانات می باشد مخصوصا قفس هایی که برای نگهداری مرغ استفاده میگردد. از این رو به این نوع توری، توری مرغی می گویند.

دامنه ی قطر سیم مفتول به کار رفته در توری مرغی عموما بین 0.7 تا 1.2 میلیمتر می باشد. در مشخصات فنی توری مرغی به جای به کاربردن واحد میلیمتر برای قطر سیم مفتول به کار رفته در آن از واحد Gauge استفاده می کنند، هرچه عدد Gauge  پایین تر می آید اندازه قطر بیشتر می شود، به عنوان مثال Gauge18  برابر با 1.2 میلیمتر و Gauge 22 برابر با 0.7 میلیمتر می باشد.

قطر چشمه ها بین نیم اینچ (13 میلمتر) تا یک اینچ (25 میلیمتر) متغییر است ولی رایج ترین اندازه ابعاد چشمه در بازار توری مرغی چشمه 3/4 می باشد. یکی از خصوصیات توری مرغی استحکام مناسب آن و در عین حال شکل گیری مناسب است. این خصوصیت در بکاربردن آن برای تولید قفس حیوانات بسیار مفید خواهد بود. اما از توری مرغی در موارد دیگر نیز استفاده می گردد و آن استفاده در پوشش سقف سالن های سوله و همچنین گاهی استفاده در زیر سازی گچ و پوشش پلاستر دیوار می باشد.

توری فلزی

توری گابیون

توری گابیون شباهت زیادی به توری مرغی دارد. تفاوت اصلی توری گابیون با توری مرغی نوع بافت چشمه هاست. در توری گابیون چشمه ها با سه دور تابیده شدن مفتول به دور یکدیگر تولید می شود. همچنین ضخامت سیم مفتول در توری گابیون به مراتب بیشتر از ضخامت سیم مفتول در توری مرغی می باشد. اندازه ی چشمه ها همانند توری مرغی است و در توری گابیون سیم مفتول فقط نوع گالوانیزه به کار می رود. یکی از کاربردهای مهم توری گابیون محصور کردن سنگ چین های دیوار می باشد که به این دلیل به توری گابیون توری سنگی نیز می گویند. در نماسازی خارجی و دکوراسیون داخلی نیز از توری گابیون استفاده می نمایند.

توری گابیون فلزی یک نوع سازه است که از قفس‌های فلزی پر از سنگ، ماسه، خاک یا مواد دیگر تشکیل شده است. توری گابیون فلزی معمولاً برای کنترل فرسایش، حفاظت ساحل، تثبیت شیب‌ها، حمایت از دیوارهای بندی یا ساخت دیوارهای جداسازی استفاده می‌شود.

توری گابیون فلزی دارای مزایایی مانند انعطاف‌پذیری، تنفس‌پذیری، مقاومت در برابر زلزله، زیبایی و هزینه‌پایین است. توری گابیون فلزی به روش‌های مختلفی نصب می‌شود که بستگی به شکل، اندازه، جنس و کاربرد آن دارد. برخی از روش‌های نصب توری گابیون فلزی عبارتند از:

 • روش پین: در این روش، قفس‌های فلزی با پین‌های فلزی به هم متصل و سپس با مواد پر می‌شوند.
 • روش حلقه: قفس‌های فلزی با حلقه‌های فلزی به هم متصل می‌شوند و با مواد پر می‌شوند.
 • روش لچک: قفس‌های فلزی با لچک‌های فلزی به هم متصل و سپس با مواد پر می‌شوند.
 • روش جوش: در این روش، قفس‌های فلزی با جوشکاری به هم متصل و با مواد پر می‌شوند.

توری فرنگی (بچه گابیون)

این توری همان توری گابیون می باشد که دامنه ی قطر مفتول های به کار رفته در آن بسیار پایین تر از توری گابیون است. مورد استفاده این توری ایجاد حفاظ در ساختمان های در حال ساخت برای جلوگیری از سقوط مصالح می باشد.

توری فرنگی فلزی یک نوع توری بافته شده با چشمه های شش ضلعی است که از جنس فلزات مختلفی مانند فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، برنج و مس ساخته می شود. این نوع توری دارای مقاومت بالا در برابر ضربه، فشار، خوردگی و حرارت است و در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، سوله سازی، کشاورزی و دامداری کاربرد دارد.

توری فرنگی فلزی معمولاً به وسیله فرآیند گالوانیزاسیون به آن استحکام و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی را می بخشند. در فرآیند گالوانیزاسیون، لایه ای از روی مرغوب بر روی توری فلزی تشکیل می شود که به عنوان پوشش محافظ عمل می کند. این لایه روی باعث می شود تا توری فلزی گالوانیزه مقاومت بهتری در برابر عوامل محیطی شامل آب، هوا و تغییرات دما داشته باشد. به علاوه، این نوع توری فلزی معمولاً در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارای عمر طولانی تر است.

توری پرسی Woven wire mesh

این نوع توری عملا در دسته ی مش های فولادی قرار می گیرد ولی به دلیل مشابهت های زیاد در این بخش نیز به توضیح آن می پردازیم. مش پرسی که دارای شبکه های مربع شکل می باشد از بافته شدن سیم مفتول با ضخامت بالا با استفاده از دستگاه پرس تولید می گردد. ساخت سبد های فلزی، استفاده در سرندهای صنعتی و تولید قفس های حیوانات وحشی را می توان از جمله کاربردهای مش فلزی یا توری پرسی دانست.

توری پرسی یا Woven wire mesh یک نوع توری فلزی است که از بافته شدن مفتول‌های آهنی، فولادی، گالوانیزه یا استیل به صورت تار و پود ساخته می‌شود. این توری دارای چشمه‌های مربع یا مستطیل شکل است که اندازه و قطر آن‌ها بستگی به نوع کاربرد و مقاومت مورد نظر دارد. توری پرسی در صنایع مختلف مانند ساخت در و پنجره، مسلح‌سازی بتن، فیلتراسیون، حفاظت و امنیت، نانوایی و غیره کاربرد دارد. این توری از ویژگی‌های مثبتی مانند دوام، انعطاف‌پذیری، خنک‌کنندگی، زیبایی و نصب آسان برخوردار است.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

خرید توری

خرید توری فلزی یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی است که باید برای ساخت و ساز یا تزئین خانه خود انجام دهید. توری فلزی نه تنها مقاومت و استحکام بالایی دارد، بلکه زیبایی و جذابیت خاصی را به فضای شما می‌افزاید. اما چگونه می‌توانید بهترین توری فلزی را برای نیاز خود پیدا کنید؟

در ادامه، ما به شما چند نکته کلیدی را برای خرید توری فلزی معرفی می‌کنیم. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • نوع جنس توری فلزی

توری فلزی ممکن است از فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس، برنج، چدن یا سایر فلزات ساخته شده باشد. هر کدام از این جنس‌ها خصوصیات، قیمت و کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال، فولاد ضد زنگ بسیار مقاوم در برابر خوردگی و آب و هوای مختلف است، اما قیمت بالاتری نسبت به سایر فلزات دارد. آلومینیوم سبک و با دوام است، اما رنگش ممکن است با زمان تغییر کند. مس و برنج زرد رنگ و جلا دارند، اما نسبت به سایر فلزات حساس‌تر هستند. چدن سنگین و قوی است، اما به راحتی خورده می‌شود. بنابراین، بسته به سلیقه، بودجه و کاربرد خود، باید جنس مناسب را انتخاب کنید.

 • شکل و ابعاد توری فلزی

توری فلزی ممکن است شکل‌ها و ابعاد مختلفی داشته باشد. شکل توری فلزی ممکن است مستطیل، مربع، دایره، گُل، پروانه یا سایر الگوهای هندسی باشد. ابعاد توری فلزی نیز بستگی به اندازه و شکل فضای کاربرد دارد. برای مثال، اگر قصد دارید توری فلزی را به عنوان حصار گذارید، باید ابعاد بزرگ‌تر و شکل منظم‌تر را انتخاب کنید. اگر قصد دارید توری فلزی را به عنوان تزئین داخل خانه استفاده کنید، ممکن است ابعاد کوچک‌تر و شکل نامنظم‌تر را ترجیح دهید.

 • روش نصب و نگه‌داری توری فلزی

توری فلزی ممکن است به روش‌های مختلفی نصب و نگه‌داری شود. برخی از توری‌های فلزی به صورت ثابت و برخی به صورت متحرک هستند. برخی از توری‌های فلزی به راحتی قابل جدا شدن و برخی نیاز به ابزار خاص دارند. برخی از توری‌های فلزی نیاز به رنگ آمیزی یا پوشش دهی دوره‌ای دارند و برخی خودشان رنگ دارند. بنابراین، بسته به زمان، هزینه و توانایی خود، باید روش مناسب را انتخاب کنید.

خرید توری فلزی یک انتخاب مهم است که باید با دقت انجام شود. جنس، شکل، ابعاد، روش نصب و نگه‌داری توری فلزی از عوامل مؤثر در خرید توری فلزی هستند. با توجه به نکات مطرح شده، می‌توانید توری فلزی مناسب برای خانه یا محل کار خود را پیدا کنید.

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید