تولید فولاد در موقعیت بحرانی

در این مقاله از آداک فلز درباره ی تولید فولاد در موقعیت بحرانی صحبت می کنیم لطفا ما را همراهی کنید.

بازار ارز هم با تثبیت نرخ دلار در کانال ۲۹ هزار تومانی همچنان نوسانات جزئی داشت به طوری که روز گذشته هر دلار در بازار آزاد با کمی افزایش به قیمت ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل روزانه بازار آهن :

رکود جاری در بازار آهن و فولاد ایران در روز گذشته ثبات قیمت روز میلگرد را در عمده شرکت‌ها رقم زد اما کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی این محصول در چند شرکت نیز قابل ملاحظه بود.

نرخ روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی نیز کماکان ثابت اعلام شد، همچنین قیمت روز قوطی و پروفیل و انواع لوله‌های گازی، صنعتی و … نیز به تبعیت از فضای کلی بازار بدون تغییر قیمت عرضه شدند.

انواع ورق‌های سرد و گرم نیز غالبا ثابت اعلام شدند به طوری که نرخ ورق سیاه و انواع آن تغییر قیمت نداشت و تنها کارخانه اکسین ۱۰۰ تومان قیمت محصولات خود را کاهش داد، قیمت ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز در اکثر مبادی فروش تغییر قیمت نداشت. قیمت تیراهن در بخش کیلوفروشی عمدتا ثابت بود، در بخش شاخه‌فروشی نیز عمده کارخانه‌ها ثبات قیمت داشتند اما شاخه‌های پرفروش تیرآهن ذوب آهن اصفهان و فولاد یزد با ۱۰ الی ۲۰ هزار تومان افزایش قیمت اعلام شد.

 

جهت استعلام قیمت آنلاین آهن و مصالح ساختمانی در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

 

تولید فولاد در موقعیت بحرانی :

براساس آنچه عنوان شد بازار آهن و فولاد همچنان آرام و ساکن در انتظار نتایج برجام بلاتکیف مانده است و بازار جهانی هم به این رکود بیشتر دامن می‌زند به طوری که به اعتقاد برخی کارشناسان تداوم چنین اوضاعی به رکود بازار و کاهش نرخ آهن در شش ماه دوم سال نیز منجر خواهد شد.

شایان ذکر است در نشستی که ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشور با حضور اصحاب رسانه برگزار شد به چند پارامتر که ممکن است به توافق منجر شود، اشاره کرد: برای دستیابی به توافقات و احیای برجام ایران چهار شرط دارد که برای کسب نتیجه نهایی لازم‌ است که از سوی طرفین مذاکره پذیرفته و عملی شود.

تضمین‌های مطمئن و پایدار، رفع حریم‌ها و راستی‌آزمایی عملی شدن آن، رفع دائمی تحریم‌ها و بسته شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان، چهار شرطی است که وی آن را مؤلفه‌های دستیابی به توافق نامید.

گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی از عرضه ۱۷ هزار و ۵۰۰ تنی ورق گالوانیزه است و از این میزان حدود ۵۶/۷درصد مورد معامله قرار گرفت که رقمی معادل ۹ هزار و ۸۵۰ تن است.

امروز نیز حدود ۴۵۴ هزار و ۱۷۱ تن مقطع فولادی در بورس عرضه می‌شود که شامل نبشی و ناودانی، تیرآهن و میلگرد است. گفتنی است از این میزان حدود ۳۹۲ هزار و ۵۴۹ تن به میلگرد اختصاص دارد که بیانگر افزایش ۸/۶ درصدی این محصول در مقایسه با آخرین عرضه آن است؛ همچنین نرخ پایه میلگرد در این دور از عرضه‌ها حدود ۱۴ هزار و ۵۲ تومان در نظر گرفته شده است.

کاهش تولید فولاد در ایران و جهان :

براساس آمار منتشر شده در نیمه نخست سال ۲۰۲۲ با افت ۵/۵ درصدی تولید فولاد مواجه شدیم که این رقم معادل ۹۵۰ میلیون تن است. بر مبنای همین آمار ایران رتبه نخست کاهش تولید را به خود اختصاص داده است که علت آن را در عوامل زیادی می‌توان جویا شد.

از عمده‌ترین پارامترهایی که به کاهش تولید فولاد منجر شده است می‌توان به محدودیت منابع انرژی و سوخت مصرفی، افزایش هزینه‌های تولید و دستمزد نیروی انسانی، دامپینگ فولاد روسیه، تحریم و افت صادرات و … اشاره کرد.

اما اصلی‌ترین دلیل کاهش تولید و رکود بازار فولاد به عواملی مانند افت واردات و صادرات، درگیری نظامی اوکراین، افت ۴۰ درصدی تقاضا در ساخت‌وساز چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد است و همچنین اعمال برخی سیاست‌ها در برخی کارخانه‌ها با هدف کاهش آلاینده‌ها، ارتباط دارد.

تداوم چنین روندی با وجود عواملی مانند حذف ارز ترجیحی، محدودیت منابع تأمین مواد اولیه، افزایش نرخ حمل بار و انرژی، افزایش روزانه نرخ تورم در کشور، تعیین عوارض صادراتی سنگین، افزایش حقوق نیروی انسانی، ابلاغ برخی سیاست‌های دستوری و عواملی از این دست تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد را با دشواری مواجه خواهد کرد و چه بسا به از دست رفت جایگاه تولید فولاد کشور نیز منجر شود.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید