تیرآهن لانه زنبوری

در سالهای اخیر، سازه‌های فولادی دچار تغییرات زیادی شدند؛ از مهم‌ترین تغییرات در این سال‌ها می‌توان به استفاده از تیرآهن لانه‌ زنبوری اشاره کرد که به‌ عنوان تیرهای فرعی سقف و همچنین تیر اصلی استفاده می‌شوند.

تیرآهن لانه زنبوری

دلیل نامگذاری تیرهای لانه زنبوری، به این خاطر است که شکل گیری این تیرها پس از عملیات بریدن، دوباره جوش دادن و تکمیل پروفیل می‌باشد.

| برای آشنایی با پروفیل و کاربرد آن در ساختمان سازی بر روی لینک کلیک کنید.

این گونه از تیرها در طول خود دارای حفره‌های توخالی در خود می‌باشند که به لانه زنبور شباهت دارد. به همین‌ منظور به آن تیرآهن لانه زنبوری می‌گویند.

می‌توان اینطور گفت که از مهمترین علل استفاده از تیرآهن لانه زنبوری عدم وجود تنوع کافی در نیمرخ های نورد شده و نیز اقتصادی بودن آنها می‌باشد.

تیر لانه زنبوری

تیر لانه زنبوری

| جهت اطلاع و مشاهده آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

تیر لانه‌زنبوری یا CPE

هدف از بریدن و دوباره جوش دادن تیرآهن این می‌باشد که تیر بتواند لنگر خمشی بزرگتری را در مقایسه با تیر نورد شده اولیه، تحمل کند‌. زمانی که بر روی تیرآهن این کار انجام می‌شود، ارتفاع تیر افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه ممان اینرسی مقطع افزایش پیدا خواهد کرد.

می‌توان این چنین گفت که با عمل بریدن و جوش دادن تیرآهن، ارتفاع تیر از ۱۸ سانتی متر به ۲۷ سانتی متر افزایش پیدا می‌کند. در آخر، ارتفاع تیر لانه زنبوری تولید شده در حدود ۱.۵ برابر تیر اولیه خواهد شد.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

به دلیل تأثیر گسترده تیرآهن‌های لانه زنبوری بر استحکام و دوام سازه‌های مدرن، استفاده از آن‌ها در ساختمان‌سازی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌ است. با نگاهی به سازه‌های گوناگون، از مزایای تیرآهن لانه زنبوری و کاربردهای گسترده این نوع تیرآهن خاص برای اهداف مختلف آگاه خواهید شد. این تیرآهن‌ ها می‌توانند نقش بسزایی در تعیین کیفیت کلی ساختمان داشته باشند.

تاریخچه

در زمان جنگ جهانی دوم، جهان با کمبود فولاد مواجه شده بود، از همین رو دلیل مهندسان در راستای صرفه‌جویی در استفاده از فولاد، به ایده به‌کارگیری تیرآهن‌های لانه زنبوری رسیدند. این تیرآهن‌ها با وجود وزن کمتر، استحکام بالایی دارند و استفاده از آن‌ها مقرون‌ به‌ صرفه تر خواهد بود.

مزایا و معایب 

همانطور که اشاره کردیم، با اعمال تغییراتی بر روی تیرآهن معمولی، تیرآهن لانه زنبوری حاصل شکل می‌گیرد. در نهایت تیرآهن لانه زنبوری که در اثر تغییراتی حاصل شده است، مزایا و معایبی را در پی دارد. که به برخی از مزیت ها و عیوب می‌پردازیم.

مزایا تیرآهن لانه زنبوری

عبارتند از:

  • مقطع و ممان اینرسی تیر افزایش یافته و بدین ترتیب مقاومت خمشی تیر نیز افزوده می شود. در نهایت از این عمل تیری حاصل می‌شود که با ارتفاع بیشتر‌، مقاوم تر و هم وزن تیر اصلی می‌شود.
  • سبک بودن تیر، صرفه اقتصادی دارد.
  • حفره های ‌ایجاد شده در تیر‌، فضاهای مناسبی برای عبور لوله های تاسیسات و برق ایجاد می کنند‌.
  • در ساختن این نوع تیر‌، باید اصول استاندارد کاملا رعایت شود. وگرنه، احتمال تخریب تیر زیر بار وارد شده وجود دارد.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

وجود حفره ها که باعث کاهش مقاومت برشی تیر در محل اتصال پل به ستون می‌شود.

ممنون که ما را در این مقاله همراهی کردید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید