تیرچه کرومیت

به محصولی پیش ساخته و مثلثی شکل که در سقف و کف بنای یک ساختمان استفاده می‌شود، تیرچه می‌گویند. همراه ما تا پایان مقاله باشید تا به بررسی یکی از انواع تیرچه، بپردازیم.

خیلی زود با رواج سقف های تیرچه بلوک برخی از مشکلات طاق ضربی رفع شد؛ اما سقف تیرچه خیلی ایده آل نبود و ایراداتی داشت. عمده ترین ایراد این نوع بلوک این بود که سقف نیاز به شمع بندی داشت و شمع بندی کار چندان راحتی نیست و هزینه زیادی را تحمیل می کند؛ بنابراین مردم به سمت سقف های کرومیت رفتند که به خاطر خود ایستا بودن نیازی به شمع بندی ندارند، برای همین نسبت به سقف تیرچه بلوک از سرعت اجرایی بالاتری برخوردارند.

تیرچه کرومیت چیست؟

شمع بندی علاوه بر اینکه فضای زیادی را اشغال می کند، هزینه بر نیز است؛ بنابراین سقف کرومیت گزینه مناسبی است، چرا که خودش می تواند وزن خود را همراه با سایر متعلقاتش تحمل کند و دیگر نیازی هم به شمع بندی وجود ندارد. همین مسئله باعث میشود که سقف کرومیت نسبت به سقف تیرچه بلوک سرعت اجرایی بالاتری داشته باشد.

تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت

مزایای استفاده از سقف تیرچه کرومیت

 1. با استفاده از سقف تیرچه کرومیت دیگر نیازی به شمع بندی سقف نیست.
 2. وقتی به شمع بندی نیازی نباشد، طبیعتاً سرعت اجرای بسیار بالایی دارد.
 3. روی هر نوع ساختمانی، چه از نوع بنایی، چه فولادی و چه بتنی قابل اعمال است.
 4. صرفه جویی در وقت و هزینه میشود.
 5. قابلیت تحمل بار روی این سقف ها بالاتر است، درواقع نوعی سقف مقاوم اند.
 6. به راحتی میتوان بتن ریزی یک مرحله ای روی چندین سقف را انجام داد.
 7. تعداد تیرچه های استفاده شده ی سقف ها به دلیل فاصله ی ۷۰ سانتی متری شان از هم کمتر است.
 8. هرچه تیرچه و بتن کمتری مصرف شود، سازه سبکتری داریم.
 9. خیلی راحت میتوان این نوع سقف را اجرا کرد، البته که حمل و عبور تأسیسات در چنین فضایی راحت تر است.

نکته: معمولاً توصیه می شود برای دهانه های بیش از شش متر به علّت وجود لرزش حین اجرا و عدم گیرش بتن از یک ردیف شمع در وسط تیرچه استفاده بشود.

تیرچه کرومیت

علت مقرون به‌صرفه بودن تیرچه‌های کرومیت از لحاظ اقتصادی چیست؟ 

در قسمت قبل در بخش مزایای تیرچه کرومیت به مقرون به‌ صرفه بودن این تیرچه‌ها از لحاظ اقتصادی اشاره کردیم، اما دلیل این صرفه‌ی اقتصادی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم با وجود گران‌تر بودن تیرچه‌های کرومیت نسبت به تیرچه پاشنه بتنی فواصل موجود بین این تیرچه‌ها بیشتر است. این افزایش فاصله سبب کاهش تعداد تیرچه‌های مورد استفاده در دهانه‌های سقف خواهد شد. 

در اولین مرحله حدود %30 از هزینه‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین با استفاده از تیرچه‌های کرومیت بتن کم‌تری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که این مورد نیز در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر خواهد بود. باید در نظر داشته باشید در سری سقف‌های کرومیت بتن‌ریزی به ‌صورت همزمان در چند سقف صورت می‌گیرد و هزینه‌های بتن‌ریزی نیز با استفاده از این تیرچه‌ها کاهش می‌یابد. به همین دلایل است که می‌گوییم از لحاظ اقتصادی استفاده از تیرچه‌های فلزی مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود. 

معایب تیرچه کرومیت 

با وجود مزایای و ویژگی‌هایی که به آن اشاره کردیم، چند نقص در استفاده از تیرچه کرومیت وجود دارد که در ادامه چند مورد آن را ذکر خوهیم کرد. 

 1. در برخی موارد محدود باتوجه به افزایش قیمت فولاد استفاده از این تیرچه‌ها گران تمام می‌شود. 
 2. اجرای تیرچه‌های کرومیت باید توسط نیروهای ماهر انجام شود. 
 3. بسیاری از مجموعه‌های تولیدی متفرقه به علت سهولت در ساخت این تیرچه‌ها، دست به تولید می‌زنند و تیرچه‌های بی‌کیفیتی را روانه بازار می‌کنند. 
 4. در برخی مواقع اثرات تیرچه از زیر گچ‌کاری نمایان می‌شود. 

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

5 جزء اصلی تیرچه کرومیت

در ادامه به بررسی جزء های اصلی تیرچه کرومیت می‌پردازیم :

بال ها اولین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

تیرچه‌های فولادی با جان باز در هنگام اجرای بتن، قبل از گیرش بتن و پس از گرفتن بتن بارگذاری می‌شوند و نوعی سازه پیش‌ساخته محسوب می‌شوند. این تیرچه به شکل خرپاهای ویژه دو سر ساخته بوده و باید توجه داشته باشید این تیرچه‌ها از بال تحتانی، اعضای قطری و بال فوقانی تشکیل می‌شوند. بال تحتانی آن از تسمه تولید شده که اعضای قطری آن معمولا میلگرد می‌باشند. همچنین بال فوقانی آن از تسمه، نبشی یا ناودانی ساخته شده‌اند.

میلگردها و آرماتورهای حرارتی دومین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت 

دومین اجزای تشکیل‌ دهنده‌ سقف‌های کرومیت میلگردها و یا آرماتورهای حرارتی هستند که جهت جلوگیری از تنش‌‌های به‌‌وجود آمده از افت و تغییرات دما مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

بلوک های پرکننده سومین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت 

بلوک‌های پرکننده یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده‌ی سقف‌های کرومیت به حساب می‌آیند که در سری سقف‌های کرومیت نقش پرکننده دارند. برخلاف باور بسیاری از افراد این بلوک‌ها نقشی در ایجاد مقاومت و استحکام در یک سازه ندارند. 

کلاف عرضی چهارمین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت

یکی از اعضای کاربردی در سقف‌های کرومیت کلاف عرضی است و وجود حداقل یک کلاف در دهانه‌های کمتر از 5.5 متر الزامی محسوب می‌شود. باید توجه داشته باشید فاصله‌ این کلاف‌ها در دهانه‌های بزرگتر باید به‌صورتی باشد که فاصله‌ بین دو کلاف از 2.5 متر بیشتر نشود.

بتن رویه آخرین جزء تشکیل دهنده‌ی سقف کرومیت 

از اعضای مهم سقف های کرومیت میتوان به دال بتنی رویه اشاره نمود که اجرای این عضو کاربردی پس از نصب تیرچه ها و بلوک ها اتفاق می افتد. بتن رویه جزوی از تیر مرکب است که بارهای تحمیل شده بر سقف را کنترل می نماید.

نکاتی که باید در هنگام نصب تیرچه کرومیت رعایت کرد

 به صور کلی اجرای کرومیت سقف در سه مرحله نصب تیرچه در دهانه‌ها، پر کردن فضای موجود در بین تیرچه‌ها، مش‌بندی و بتن‌ریزی صورت می‌پذیرد. علاوه بر این موارد چند نکته اساسی در اجرای این نوع سقف‌ها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. 

 1. فاصله آزاد تیرچه از ۷۵ سانتی‌متر تجاوز نکند‌. 
 2. کلیه‌ی نبشی‌ها، پروفیل‌ها و ورق‌هایی تحت جوشکاری قرار می‌گیرند نباید از ۳ میلی‌متر کمتر شوند و ضخامت دال بتنی‌ها نباید از ۵ سانتی‌متر کمتر باشند. 
 3. بررسی تیرچه‌های فولادی که قرار است در سقف‌های کرومیت مورد استفاده قرار بگیرند الزامی است و باید تمامی معایب موجود در این تیرچه‌ها رفع شوند. 
 4. قرارگیری بال زیرین تیرچه روی قلب فلزی یا چوبی در سازه‌های بتنی ضروری است. 
 5. بهتر است جهت کنترل لرزش سقف جان تیرچه‌ها توسط بتن پر شود. 
 6. عملیات ویبره بتن باید جهت نفوذ بتن به کلیه‌ قسمت‌های تیرچه هنگام بتن‌ریزی صورت گیرد. 
 7. علاوه‌ بر اینکه سری بلوک‌های سفالی باید جداره‌ای با ضخامت 8 سانتی متر داشته باشند جداره بلوک‌های سیمانی نیز باید 1.5 سانتی‌متر باشد. 
 8. پوشش سطح بلوک‌های تحتانی به کمک رابیتس در صورت استفاده‌ این سقف‌ها از بلوک‌های پلی استایرن ضروری است. 
 9. مجری طرح باید مهارت لازم در چینش بلوک‌ها را داشته باشد. 
 10. در بخش‌های اریب می‌توان از بلوک‌های متناسب با این بخش استفاده کرد. 

تیرچه کرومیت

ابزار مورد استفاده هنگام نصب سقف های کرومیت

به‌طور کلی در نصب سقف‌های کرومیت از جرثقیل، اره، فرز، سیم آرماتوربندی، دستگاه جوش، پمپ بتن، تیشه و انبر استفاده می‌شود. باید توجه داشته باشید اگر نصب و اجرای سقف‌های کرومیت به خوبی صورت گیرد، این سقف‌ها از استحکام بالا، ضخامت مناسب و مزایای فوق‌العاده دیگری برخوردار خواهند بود. 

سخن پایانی

در این مقاله شما با یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی یعنی تیرچه کرومیت به‌طور کامل آشنا شدید. همچنین درباره جواب سوال‌ها و نکاتی مثل اینکه تیرچه‌ کرومیت چیست و اجزای تشکیل دهنده آن کدام هستند به همراه مزایا و معایب آن اطلاعاتی بدست آوردید. علاوه بر این درباره‌ سقف‌های کرومیت مطالبی را آموختید و با اجزای سقف‌های کرومیت آشنا شدید. اینک در انتها امیدواریم مطلب جامعی را در اختیار شما قرار داده باشیم و مطالب گردآوری شده‌ این صفحه برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. 

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید