جدول اشتال پروفیل‌های ساختمانی چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

جدول اشتال پروفیل‌های ساختمانی چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟ در سال ۱۹۳۸ یک مهندس آلمانی این جدول را تهیه کرد. اشتال (sthal)  معادل کلمه استیل (steel) انگلیسی است. این جدول منبع مهی برای مهندسان عمران به‌خصوص کسانی است که در زمینه طراحی مشغول به کار هستند. علاوه بر آن این جدول در بازار آهن آلات ساختمانی هم کاربرد فراوانی دارد. جدول اشتال اطلاعات زیادی درباره وزن میلگرد، وزن تیرآهن و بسیاری از فولادهای ساختمانی به ما می‌دهد. بدیهی است که با داشتن وزن این مصالح می‌توانیم برآوردی از قیمت آن داشته باشیم.

کاربرد جدول اشتال

جدول اشتال علاوه بر مهندسان عمران برای فعالان بازار آهن آلات هم بسیار کاربردی است. البته نحوه استفاده این دو گروه از این جدول متفاوت است اما به یک اندازه برایشان مهم است. فعالان بازار آهن آلات با مراجعه به این جدول می‌توانند به راحتی وزن محصول فولادی مورد نظر مشتریشان را برآورد کنند. آنان با دانستن اندازه محصول مورد نظر مشتری، می‌توانند وزن محصول فولادی را برای مشتریان خود محاسبه کرده و به آنان مشاوره بدهند. مثلا با دانستن وزن نبشی، به‌راحتی می‌توانند قیمت نبشی مورد نظر مشتری را به او اعلام کنند.

اما این جدول برای مهندیس عمران استفاده متفاوت‌تری دارد. مهندسین عمران با کمک این جدول می‌توانند طول سطح مقطع محصولات فولادی، فاصله محورهای آن، محور خمش و ممان اینرسی محصولات فولادی را محاسبه کنند. همینطور با استفاده از اطلاعات این جدول می‌توانند تنش‌هایی که بر سازه‌های فلزی وارد می‌شود را هم آنالیز کنند. به همین دلیل جدول اشتال دارای اطلاعاتی حیاتی درباره ساخت سازه‌های فولادی است.

روش استفاده از جدول اشتال

معمولا برای استفاده از این جدول روش آزمون و خطا را پیش می‌گیرند. به این صورت که مثلا شما در پروزه ساختمانی خود به نبشی نیاز دارید. در ستون نبشی‌ها دنبال عددی می‌گردید که بزرگ‌تر یا مساوری مقدار نبشی مورد نظر شما باشد. سپس عدد به‌دست آمده را به‌عنوان جواب اولیه در نظر می‌گیرید. اگر پس از کنترل‌های ثانویه آن عدد جواب نداد، می‌توانید از مقاطع بالاتری استفاده کنید. از این روش شما می‌توانید به‌طور بهینه از حداقل مصالح فلزی برای ساختمان‌تان استفاده کنید. از جدول اشتال به‌طور آنلاین می‌توانید از اینجا استفاده کنید.

محصولات موجود در این جدول

جدول اشتال دارای اطلاعات طیف وسیعی از محصولات فلزی و فولادی است. شامل وزن تیر آهن، تیر آهن هاش (برای خرید تیرآهن هاش اینجا کلیک کنید)، نبشی، ناودانی، میلگرد آجدار، میلگرد ساده، پروفیل‌های ساختانی و غیره است.

مهمترین مقاطعی که در جدول اشتال آمده به شرح زیر است:
  • گروه تیرآهن‌ها شامل IPE تیر آهن آی شکل نیم پهن، IPB تیر آهن آی شکل بال پهن، INP تیر آی شکل باریک و …
  • گروه میلگردهای فولادی که عموما در مورد میلگرد آجدار (صرف نظر از نوع آج آن) است.
  • گروه نبشی و ناودانی برای سازه‌های سبک.
  • گروه پروفیل‌های تو خالی مربع، مسطیل و دایره شکل.
  • گروه پروفیل‌های سرد نورد شده که در سازه‌های سبک قابل کاربرد است.
  • گروه سپری‌های تی شکل.
  • گروه پروفیل‌های زد شکل.

برای خرید سایر محصولات فولادی از آداک فلز، عرضه کننده کلیه آهن آلات ساختمانی، آماده ارسال به سراسر کشور جهت اطلاعات بیشتر با شماره 02166322006 تماس حاصل فرمائید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید