جوشکاری آرگون چیست؟

جوشکاری آرگون چیست؟ در حقیقت نام اصلی آن جوشکاری تیگ (Tungsten Inert Gas) یا همان جوشکاری قوس تنگستن تحت پوشش گاز محافظ است. اما به دلیل استفاده زیاد از گاز آرگون، در ایران بیشتر به نام جوشکاری آرگون شناخته می‌شود. آرگون گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که تحت ولتاژ بالا به رنگ آبی روشن درمی‌آید. جالب است بدانید که در اتمسفر زمین هم ۰.۹۴ % گاز آرگون وجود دارد. این گاز را می‌توان از تقطیر جز به جز هوای مایع به‌دست آورد.

جوشکاری آرگون چیست؟

گفتیم که جوشکاری آرگون با کمک قوس الکتریکی انجام می‌شود. قوس الکتریکی در محیطی با گاز یونیزه، باعث تخلیه بار بین دو الکترود می‌شود. این تخلیه بار حرارت بالایی تولید می‌کند. در جوشکاری آرگون، یک قوس الکتریکی در فشار یک اتمسفر می‌تواند حرارتی معادل ۲۰ هزار درجه سانتی‌گراد تولید کند. از این جوشکاری در صنایع نظامی، دریایی، هوایی و نیروگاه‌های برق و پتروشیمی و غیره استفاده می‌شود. همینطور این نوع جوشکاری برای اتصال صفحات تحت فشار و صفحات نازک بسیار مناسب است.

در مطلب گذشته از انواع مختلف جوشکاری گفتیم و اینکه کار همه تجهیزات فلزی را نمی‌توان با یک نوع جوشکاری انجام داد. همینطور خوب است بدانید که از همه انواع جوش نمی‌توان برای اتصال قطعات فلزی و غیر فلزی استفاده کرد. جوشکاری آرگون برای اتصال لوله‌های تحت فشار، اتصال صفحات نازک و نرم مانند آلومینیوم مناسب است، به همین دلیل به نام جوشکاری آلومینیوم هم شناخته می‌شود. در ضمن این جوشکاری کاری تخصصی است و از عهده هر کسی بر نمی‌آید.

مزایای جوشکاری آرگون

  • در این نوع جوشکاری از سرباره، جرقه و دود خبری نیست. به همین دلیل نسبت به شیوه‌های دیگر جوشکاری، نیاز به پاکسازی کمتری دارد.
  • جوشکاری آرگون جرقه‌های انواع جوشکاری‌های دیگر را ندارد.
  • کیفیت و دقت این نوع جوشکاری بسیار بالا بوده و می‌تواند قطعات بسیار ظریف را به هم جوش دهد.
  •  می‌توان ورقه‌های فلزی را در همه وضعیت‌ها جوش داد و برای جوش صفحات قوس‌دار بسیار مناسب است.
  • جوشکاری آرگون از باکیفیت‌ترین انواع جوشکاری رسوبی به شمار می‌رود.
  • این نوع جوشکاری را می‌توان طولانی‌مدت و بی‌وقفه انجام داد.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید