رابیتس چیست و چرا از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود؟

رابیتس چیست و چرا از ورق گالوانیزه ساخته می‌شود؟ رابیتس به ورق‌های فولادی گفته می‌شود که از طریق انجام فرآیندی متفاوت بر روی ورق گالوانیزه‌ گرم تولید شده است. ورق گالوانیزه در شرایط مختلف، مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد، به‌همین دلیل این محصول را برای تولید مناسب می‌کند. همچنین لازم است بدانید که رابیتس انواع مختلفی دارد و ماده سازنده آن به فولاد محدود نمی‌شود. ماده‌ای پلیمری (Polymer) نیز می‌تواند برای ساخت این مصالح استفاده شود.

استفاده از رابیتس به طور معمول برای ساخت سقف‌های کاذب، گچ کاری و گچ بری‌ها، پوشش دادن تیرآهن و آرماتور، پوشش دادن بتن سیمانی، ترمیم و بازسازی ترک‌های ساختمانی و کارهای ترمیمی دیگر استفاده می‌شود. اغلب استفاده از شبکه مناسب رابیتس باعث پیوستگی عمومی دیوار می‌شود و از ترک‌خوردگی و انفصال در کار جلوگیری می‌کند.

رابیتس به‌عنوان عایق خوردگی

هر چه میزان ضخامت ورق گالوانیزه برای رابیتس بیشتر باشد، مقاومت آن هم بالاتر است. کلاً می‌توان گفت ورق گالوانیزه در برابر خوردگی مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد. به این معنا که در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است. دلیل استفاده از ورق گالوانیزه گرم و استفاده از آن در رابیتس هم همین موضوع است. وقتی که از رابیتس در نمای ساختمان‌ها و برج‌ها استفاده می‌شود، باید در شرایط آب و هوایی مختلف قرار گیرد و در معرض رطوبت و دیگر موارد هم باشد.

چرا رابیتس از جنس ورق گالوانیزه است؟

در پاسخ رابیتس چیست، گفتیم که آن را از ورق گالوانیزه می‌سازند اما چرا؟ همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد، رابیتس‌ها عمدتاً در داخل کار و در تماس با رطوبت قرار‌ می‌گیرند. از این رو باید از جنس مصالح مقاوم در برابر رطوبت ساخته شوند. از آنجایی که رابیتس در داخل کار قرار‌ می‌گیرد، متعاقباً دسترسی به آن بسیار سخت که در واقع برابر با خراب کردن کار خواهد بود. بنابراین عاقلانه است که این شبکه‌های فلزی از جنس‌های مقاوم مانند ورق گالوانیزه ساخته شوند.

انواع دسته‌بندی رابیتس

حال که گفتیم رابیتس چیست، بیایید به شرح انواع دسته‌بندی آن بپردازیم. این محصول به دو صورت دسته ‌بندی می‌شود:

  1.  بر حسب ستون: یک برگ رابیتس معمولا از تعداد مشخص شده‌ای ردیف تشکیل می‌شود. در برخی از کشورها توانسته‌اند تا ۱۷ ستون هم استفاده کنند اما در ایران تنها ۱۳ ستون استفاده می‌شود. از آنجایی که کیفیت رابیتس ۱۳ بالاتر از رابیتس‌های ۹ و ۱۱ است، به همان میزان هم قیمت بالاتری دارند.
  2. بر حسب وزن: با توجه به ضخامت ورقی که برای تولید آن استفاده می‌شود، هر برگ از آن وزن خاص خود را دارد. در واقع ضخامت رابیتس است که وزن آن را مشخص می‌کند. واضح است که هر چه میزان ضخامت آن بالاتر باشد، وزن آن هم بالا و در نهایت قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

نحوه به کار گیری رابیتس در ساختمان

ابتدا باید با دقت و با رعایت اصول و استانداردهای از پیش مشخص شده سقف را با استفاده از میلگرد‌های مخصوص به اصطلاح کلاف‌بندی کرد. سپس نوبت به رابیتس کاری‌ می‌رسد. در این مرحله توری مربوط به رابیتس را روی کلاف‌ها نصب‌ می‌کنیم. در نهایت بر روی توری رابیتس‌ شروع به گچ کاری می‌کنیم. این عملیات تا پر شدن و صاف شدن سطح ادامه‌ می‌یابد.

همانطور که می‌دانید برای رابیتس‌بندی به سیم رابیتس نیاز خواهید داشت. سیم رابیتس‌بندی، درواقع یک مفتول ۱/۲ میلی‌متر بوده که در بازار به نام سیم رابیتس شناخته می‌شود. سیم رابیتس در دو نوع نرم و سخت طبقه‌بندی‌شده و می‌توان آن را به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد تولید کرد.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید