رابیتس

قیمت و سفارش رابیتس در سایت آداک فلز ایرانیان

 

یکی دیگر از ورق های فولادی که کاربرد زیادی در صنعت ساخت و ساز دارد ورق های فولادی مشبکی به نام رابیتس است که گاها ً به اشتباه راویز نیز گفته می شود. تولید ورق های رابیتس از ورق های گالوانیزه گرم است. در بازار بر اساس وزن و ستون دسته بندی می کنند. معمولاً یک ورق آن از ردیف های مشخصی تشکیل شده است و همچنین با توجه به ضخامت و کلفتی که ورق های آن دارند دسته بندی می شود.  برای این که بتوان سطح دیوارها و سقف ها  را به صورت یک دست و پیوسته به وجود آورد و بر روی آن کارهایی چون سیمان و گچ کاری انجام داد از رابیتس استفاده می شود. استفاده از آن باعث می شود ترک خوردگی و جدا شدن بعد از اجرای سیمان یا گچ کاری بر روی دیوار یا سقف به وجود نیاید.

رابیتس

مشخصات فیزیکی رابیتس

رابیتس ورق فولادی مشبکی است که از انواع ورق‌های گالوانیزه گرم تشکیل‌شده و با استفاده از مفتول‌های گالوانیزه آرماتوربندی به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می‌شود.

در رابیتس‌کاری ابتدا پروفیل‌های گالوانیزه به سقف جوش داده می‌شوند و سپس توری‌های آن نیز به پروفیل‌ها محکم می‌شوند. این استحکام یا به‌وسیله جوشکاری یا پیچ و مهره صورت می‌گیرد. پس از اتصال پروفیل‌ها و رابیتس‌ها، گچ کار با هنر خود اقدام به پر کردن فضای درست شده به‌وسیله خاک و گچ می‌کند. به‌طور کلی این محصول برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستری برای نصب تأسیسات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد رابیتس

این محصول از کشش عرضی و پرس ورق‌های گالوانیزه تولید می‌شود و بعد از گذر از مرحله برش آماده استفاده می‌گردد. کاربرد آن در سقف‌های کاذب،گچ کاری و گچ بری، پوشاندن تیرآهن و آرماتور، پوشاندن بتن سیمانی، ترمیم ترک‌های ساختمانی و کارهای ترمیمی، دکوراسیون و … می‌باشد. استفاده از شبکه در جهت پیوستگی کامل سطوح دیوارها و همچنین ایجاد بستر مناسب برای نصب اجزای تأسیسات برقی و مکانیکی و همچنین انجام انواع پلاستر کاری‌های مناسب سیمانی و گچی پیشنهاد و اجرا می‌شود. شبکه مناسب در آن موجب پیوستگی عمومی دیوار شده و از هرگونه ترک‌خوردگی و انفصال در کار جلوگیری خواهد کرد.

هر چه میزان ضخامت ورق گالوانیزه برای رابیتس بیشتر باشد، مقاومت آن هم بالاتر است. کلاً می‌توان گفت ورق گالوانیزه در برابر خوردگی مقاومت قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد. به این معنا که در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی مختلف مقاوم است. دلیل استفاده از ورق گالوانیزه گرم و استفاده از آن در رابیتس هم همین موضوع است. وقتی که در نمای ساختمان‌ها و برج‌ها استفاده می‌شود، باید در شرایط آب و هوایی مختلف قرار گیرد و در معرض رطوبت و دیگر موارد هم باشد.

ابتدا باید با دقت و با رعایت اصول و استانداردهای از پیش مشخص شده سقف را با استفاده از میلگرد‌های مخصوص به اصطلاح کلاف‌بندی کرد. سپس نوبت به رابیتس کاری‌ می‌رسد. در این مرحله توری مربوط به آن را روی کلاف‌ها نصب‌ می‌کنیم. در نهایت بر روی توری شروع به گچ کاری می‌کنیم. این عملیات تا پر شدن و صاف شدن سطح ادامه‌ می‌یابد.

همانطور که می‌دانید برای رابیتس‌بندی به سیم رابیتس نیاز خواهید داشت. سیم رابیتس‌بندی، درواقع یک مفتول ۱/۲ میلی‌متر بوده که در بازار به نام سیم رابیتس شناخته می‌شود. سیم رابیتس در دو نوع نرم و سخت طبقه‌بندی‌شده و می‌توان آن را به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد تولید کرد.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

انواع رابیتس

رابیتس به دو دسته طبقه بندی میشود :

ستون

یک برگ رابیتس معمولا از تعداد مشخص شده‌ای ردیف تشکیل می‌شود. در برخی از کشورها توانسته‌اند تا ۱۷ ستون هم استفاده کنند اما در ایران تنها ۱۳ ستون استفاده می‌شود. از آنجایی که کیفیت رابیتس ۱۳ بالاتر از رابیتس‌های ۹ و ۱۱ است، به همان میزان هم قیمت بالاتری دارند.

وزن

با توجه به ضخامت ورقی که برای تولید آن استفاده می‌شود، هر برگ از آن وزن خاص خود را دارد. در واقع ضخامت رابیتس است که وزن آن را مشخص می‌کند. واضح است که هر چه میزان ضخامت آن بالاتر باشد، وزن آن هم بالا و در نهایت قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

تفاوت رابیتس با کناف

کناف به صفحات روکش‌دار گچی می‌گویند که در کارخانه‌های مخصوص تولید می‌شود. این محصول نسبتا جدید جایگزی رابیتس در صنعت ساختمان‌سازی است.

هزینه رابیتس

این محصول بسیار سبک بوده و در بیشتر مواقع استفاده از آن نسبت به گچ کاری به صرفه‌تر است. برای مثال در گچکاری هزینه‌هایی از قبیل میلگرد، جوشکاری و رابیتس کاری وجود دارد که سبب افزایش هزینه‌ها می‌شود. از طرفی هم ممکن است سبک مورد نظر سازندگان در تصمیم گیری برای استفاده از کناف و یا گچ موثر باشد. به هر حال استفاده از کناف‌ها مهارت و تخصص بیشتری را می‌طلبد که می‌تواند سبب افزایش هزینه‌های نهایی گردد.

برای اجرای رابیتس نیاز به گروه‌های مختلفی مانند، جوشکار، رابیتس کار و گچ کار است. بنابراین هزینه اجرای این فرایند کمی بالاتر از اجرای کناف است، چرا که در آن تنها به دو فرد متخصص نیاز است.

به‌طور کلی کناف به دلیل پیشرفته‌تر بودن فناوری آن به صرفه‌تر است. زیرا زمان زیادی در اجرای آن صرف نمی‌شود. همچنین هزینه آن به مراتب کمتر از رابیتس کاری است و بازسازی آن نیز راحت‌تر است.

زمان

یک ساختمان ۸۰ متری را در نظر بگیرید. برای اجرای رابیتس در این ساختمان معمولا زمان زیادی لازم داریم. به‌طور متوسط دو روز از این زمان صرف جوشکاری و رابیتس‌کاری می‌شود. از طرفی چهار روز به گچ و خاک و چهار روز نیز به گچ‌کاری اختصاص می‌یابد. همچنین پس از گچ‌کاری باید زمانی نیز صرف خشک شدن گچ شود تا بتوان کارهای بعدی مانند رنگ کاری را انجام داد. بنابراین در مجموع میبینیم که زمان اجرای آن در مقایسه با کناف بسیار زیاد شد.

تنوع رابیتس و کناف

تفاوت رابیتس و کناف از نظر تنوع در مواد، رنگ ها، اشکال و طرح‌ های مختلف است. رابیتس از چوب، پلاستیک، فلز یا سنگ تشکیل شده است و می‌تواند با رنگ‌ های مختلف پوشش داده شود. کناف از گچ و الیاف سلولزی ساخته شده است و به صورت صفحات یا کاشی‌های مستطیلی یا مربعی عرضه می‌شود.

رابیتس برای سقف‌های داخلی و خارجی مناسب است ولی کناف فقط برای سقف‌های داخلی قابل استفاده است. همچنین نصب آسان‌تر و سریع‌تر از کناف است ولی کناف از نظر عایق صوتی و حرارتی بهتر عمل می‌کند.

ساختار

رابیتس و کناف دو نوع پوشش دیوار هستند که از نظر ساختاری تفاوت‌هایی دارند. رابیتس از چوب فشرده شده تشکیل شده است و به صورت تخته‌های باریک و بلند بریده می‌شود. کناف از گچ و کاغذ تشکیل شده است و به صورت تخته‌های مربعی یا مستطیلی بریده می‌شود. رابیتس مقاومت کمتری در برابر آب، حرارت و آتش دارد و نیاز به رنگ آمیزی دارد. کناف مقاومت بالاتری در برابر این عوامل دارد و نیاز به رنگ آمیزی ندارد.

نحوه اجرای

تفاوت در نحوه اجرا به این صورت است که رابیتس از قطعات فلزی تشکیل شده است که به صورت قاب بر روی دیوار یا سقف نصب می‌شوند و سپس با پارچه یا کاغذ پوشانده می‌شوند. کناف از صفحات گچی است که به صورت مستقیم بر روی دیوار یا سقف قرار می‌گیرند و با ملات گچی یا چسب وصل می‌شوند. رابیتس نسبت به کناف سبک‌تر و ارزان‌تر است اما کناف نسبت به آن زیباتر و مقاوم‌تر است.

انعطاف پذیری

دو نوع پوشش دیواری هستند که برای ایجاد فضاهای زیبا و مدرن استفاده می‌شوند. اما تفاوت اصلی آن‌ها در انعطاف پذیری آن‌ها نهفته است. رابیتس یک نوع پانل سبک و قابل حمل است که به راحتی بر روی دیوار نصب می‌شود و قابلیت تغییر شکل و اندازه را دارد. کناف یک نوع گچ برگ است که با استفاده از چارچوب فلزی بر روی دیوار قرار می‌گیرد و برای ساخت فضاهای خمیده و منحنی مناسب است. رابیتس نسبت به کناف انعطاف پذیری کمتری دارد و برای فضاهای صاف و مسطح بهتر عمل می‌کند. کناف نسبت به آن انعطاف پذیری بالاتری دارد و برای فضاهای پیچیده و خلاقانه مناسب است.

مقاومت در برابر ضربه

تفاوت این دو در مقاومت در برابر ضربه یکی از مواردی است که باید در انتخاب نوع پوشش دیوارها مد نظر قرار گیرد. رابیتس یک ساختار فلزی است که با پیچ و رولپلاک به دیوار متصل می‌شود و سپس با گچ برگ یا سایر مصالح پوشانده می‌شود. کناف نیز یک نوع صفحه گچی است که با قاب فلزی به دیوار نصب می‌شود. هر دو این مصالح دارای مزایا و معایب خود هستند.

از نظر مقاومت در برابر ضربه، رابیتس به دلیل داشتن ساختار فلزی قوی‌تر از کناف است و در صورت برخورد با جسم سخت، کمتر خراب می‌شود. کناف نسبت به آن ضعیف‌تر است و در صورت تحمل فشار زیاد، ممکن است شکسته شود یا ترک بخورد. البته بسته به کیفیت و ضخامت صفحات کناف، مقاومت آن‌ها نسبت به ضربه متفاوت است. بنابراین، در انتخاب بین این دو، علاوه بر مقاومت در برابر ضربه، باید سایر عوامل مانند هزینه، زمان نصب، زیبایی و عایق‌بندی را نیز در نظر گرفت.

رابیتس

رابیتس

ابزار لازم برای نصب کناف

 1.   نوار درزگیر
 2.  جعبه‌ابزار
 3. وسیله حمل و جابجایی کناف
 4. انواع مختلف سنباده برای بتونه‌کاری
 5. وسایل و ابزار برای ساخت بتونه
 6. انواع مختلف جک برای نگه‌داشتن تجهیزات کناف‌
 7. دستگاه برش قرقره‌

ابزار موردنیاز برای نصب رابیتس

 1. انواع مختلف وسیله برای جوشکاری
 2. انواع ماله و لیسه
 3. میلگرد
 4. سیم رابیتس
 5. مواد و وسایل برای بتونه‌کاری

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

مراحل رابیتس کاری

مراحل رابیتس کاری سقف به شرح زیر است:

انتخاب نوع

برای سقف های مسکونی معمولا از مدل های گالوانیزه یا رنگی استفاده می شود که در ابعاد و ضخامت های مختلف قابل تهیه هستند. برای سقف های صنعتی و تجاری ممکن است نیاز به مدل های فولادی با مقاومت بالاتر باشد.

اندازه گیری و برش

بر اساس طول و عرض سقف، تعداد و ابعاد لازم محاسبه و با دقت برش داده می شوند. باید توجه داشت که باید حداقل ۵ سانتی متر از هر طرف از حدود سقف خارج شوند تا به دیوار متصل شوند.

نصب پروفیل های حامل

پروفیل های حامل از جنس فولاد یا آلومینیوم هستند که به صورت قائم یا افقی در فواصل مشخصی به سقف و دیوار نصب می شوند. این پروفیل ها با استفاده از پیچ و رولپلاک به سطح سقف و دیوار محکم می شوند و نقش اسکلت را برای حمل رابیتس ها دارند.

نصب

با استفاده از پرچ های خاص به پروفیل های حامل متصل می شوند. باید توجه داشت که رابیتس ها باید به صورت موازی و هم سطح با یکدیگر نصب شوند تا ظاهر زیبا و یکنواخت داشته باشند. در صورت نیاز، می توان با استفاده از قطعات وصل کننده، رابیتس های بزرگ تر را از چندین قطعه کوچک تر تشکیل داد.

سقف کاذب رایج ترین نوع سقف است که به طور معمول از میلگرد و نبشی تشکیل شده است. سرعت زیاد در اجرا، پیدا کردن راحت مصالح، قابلیت اجرا روی طرح های متنوع و وجود نیروی کار ماهر زیاد سبب شده است تا سقف کاذب با رابیتس بندی یک روش محبوب برای ایجاد سقف کاذب باشد.

نیروی کار و زمان اجرا

برای سقف، حداقل ۴ نیروی کار لازم است که باید کارهای زیر را انجام دهند:

 1. یک جوشکار برای انجام زیرسازی کار نیاز است.
 2. یک کمک جوشکاری برای دادن وسایل مورد نیاز به جوشکار نیاز است.
 3. یک رابیتس بند حرفه ای برای نصب نیاز است.
 4. یک نفر که به رابیتس بند کمک می کند.

استادکار باید در اجرای طرح ها مهارت داشته باشد تا از معماری و ابزار مورد نیاز اطلاع داشته باشد. به صورت کلی کاری سخت است و نمی توان آن را به دست هر کسی سپرد. در صورتی که این کار را به افراد غیرماهر و بی تجربه بسپارند، نتیجه خوبی را نمی توان دریافت کرد. باید با ظرافت و به دقت اجرا شود تا زیبایی واقعی خود را نشان دهد؛ بنابراین باید اجرا توسط افراد ماهر انجام شود.

دستگاه های موردنیاز برای اجرا

 • دستگاه های جوش
 • انبرآماتور بندی
 • قیچی میلگرد بری
 • شاقول

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید