راه های جلوگیری از زنگ زدگی فولاد

آهن آلات و فولاد همگی مستعد زنگ زدگی و خوردگی می باشند . در ابتدا میخواهیم زنگ زدگی را توضیح دهم. زنگ زدگی به واکنشی گفته میشود که آهن یا فولاد در محیطی خورنده به مدت طولانی بماند سطح آن اکسید شده و دیگر رنگ و خواص خود را از دست میدهد، درکل آهن آلات و فولاد وقتی در معرض رطوبت و محیط باز و اسیدی باشند باعث زنگ زدگی و خوردگی میشود.در ادامه ی این مقاله از آداک فلز ما میخواهیم درباره ی راه های جلوگیری از زنگ زدگی فولاد صحبت کنیم.

از آنجا که در زندگی روزمره ما جای پای آهن آلات و فولاد کم و بیش وجود دارد از این رو در نگهداری و حفظ آنها باید کوشا باشیم.

زنگ آهن چیست ؟

از مهم ترین و اصلی ترین دلیل و عامل زنگ زدگی و خوردگی آهن و فولاد رطوبت و اکسیژن و آب می باشد در این شرایط آهن اکسید میشود و سطح آن به رنگ قهوه ایی و قرمز در می آید به این زنگ آهن می گویند، البته باید بگوییم که همه ی آهن آلات در معرض رطوبت خورده نمی شود به شرایط خاص و ویژه ایی ربط دارد که ;

1) درصد رطوبت باید مشخص باشد 

2)در زمان طولانی و بلند مدت این اتفاق می افتد 

3) در هنگام اکسید یا زنگ زدگی دو فرایند آندی و کاتدی باید صورت بگیرد.

زنگ آهن قرمز رنگ موقعی پدید می آید آهن یا فولاد در معرض آب و اکسیژن زیاد و طولانی مدت قرار بگیرد.

زنگ آهن زرد رنگ موقعی پدیدار میشود که شرایط خاص و ویژه به علت رطوبت بالا بر روی نواحی محصور تجهیزات فلزی صورت بگیرد.

زنگ آهن قهوه ایی رنگ موقعی پدید می آید که اکسیژن بالا و رطوبت کم باشد. در شرایطی هم ممکن است هم اکسیژن و هم رطوبت پایین و کم باشند به وجود آید.

راه های جلوگیری از زنگ زدگی فولاد

 

جهت استعلام قیمت آنلاین تیرآهن و محصولات ساختمانی در واتساپ با ما در ارتباط باشید. 

راه های جلوگیری از زنگ زدگی فولاد :

 

فلزات بسیاری علاوه بر آهن در شرایط وجود رطوبت و آب و اکسیژن دچار اکسیده شدن میشود، این اکسیداسیون فلزات مخصوصا آهن که خاصیت خود را از دست میدهد باعث ضرر و زیان جبران ناپذیری از جمله به خطر انداختن جان مردم میشود زیرا بسیاری از تجهیزات سازه ها، پل ها و … که از آهن آلات ساخته میشوند اگر دچار اکسید شدن شود باعث خرابی و ویرانی سنگین و زیادی میشود. به همین خاطر مهندسین و محققین به دنبال راه های جلوگیری از زنگ زدگی فولاد و آهن میباشند. در ادامه روش های پرکاربرد و مفید جلوگیری از زنگ زدگی را نام می بریم.

 

 

ساخت آلیاژهای خاص برای مقابله با زنگ زدگی آهن :

فولاد زنگ نزن به آلیاژ فولادی گفته می شود که یک اکسید کروم بر سطح آن تشکیل می شود و باعث جلوگیری از زنگ زدگی میشود و دارای 11 درصد کروم می باشد، فولاد زنگ نزن در مقایسه با آلیاژهای دیگر با سرعت کمتر و آهسته تری خورده میشود که همین باعث طول عمر بیشتر آن میشود.

در شرایط خاص و ویژه بر روی آهن یا فولاد یا آلیاژ ها یک لایه اکسیدی غیر فعال در مقابل زنگ زدگی و خوردگی تشکیل میشود.

در آلیاژهایی مانند : ( منیزیم، تیتانیوم، آلومینیوم و مس ) وجود دارد.

پوشش دهی :

در پوشش دهی ما با قطع ارتباط سطح آهن یا فلز با محیط خورنده و همینطور با لایه ایی از رنگ آن را در مقابل زنگ زدگی مفاوم می کنیم (هر چه این لایه ها ضخیم تر باشند مقاومت آنها هم بیشتر و زیادتر می شود )همچنین با استفاده از پوشش پودری (پودر اکرلیک_اوتان_پلی استر)و همچنین روغن کاری فلز و آهن آلات استحکام و مقاومت آن را افزایش می دهد.

 

استفاده از ممانعت‌کننده‌ها :

ما با استفاده از ممانعت کننده ها یک لایه غیر فعال روی سطح فلز یا آهن که سرعت زنگ زدگی یا خورندگی را کاهش دهد ایجاد میکنیم.

ممانعت کننده ها یه 2 دسته :

1) آلی(ایجاد لایه رویی یا اولین روی فلز یا آهن)

2)معدنی(کاهش قدرت زنگ زدگی یا خورندگی ) تقسیم می شوند.

 

تاثیر عوامل محیطی بر خوردگی :

در کل این مقاله گفتیم که اکسیژن، آب و رطوبت عوامل اصلی و مهم روی زنگ زدگی و خوردگی فلزات می باشد در صورتیکه ما بتوانیم این عوامل را کنترل کنیم باعث چلوگیری و حفظ آهن یا فلز از خوردگی می شویم.

 

گالوانیزه کردن و جلوگیری از زنگ زدن آهن :

در روش گالوانیزه کردن یک لایه از فلز روی یا Zn روی فلز یا آهن را پوشش می دهد. در گالوانیزه کردنسرعت زنگ زدگی خیلی پایین می آید این روش یکی از بهترین و اصلی ترین روش جلوگیری از خوردگی یا زنگ زدگی آهن با فلز می باشد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید