ساخت اسکلت فلزی چه مراحلی دارد؟

اسکلت فلزی به سیستم ساختمانی می‌گویند که در آن المان‌های عمودی و افقی که اسکلت سازه را تشکیل می‌دهند از فلز ساخته شده باشند. از مراحل ساخت اسکلت فلزی می‌توان به خاک‌برداری، ساخت پایه و فونداسیون، اجرای ستون‌ها، نصب تیرهای فلزی، سقف، مهاربند و اجرای اسکلت فلزی اشاره کرد. حال با این تعریف ساده، به سراغ مراحل ساخت سازه‌های فلزی به شرح زیر می‌رویم.

ساخت پی یا فونداسیون

اسکلت فلزی با ساخت فونداسیون آغاز می‌شود. انواع فونداسیون مورد نیاز برای سازه براساس ظرفیت تحمل خاک طراحی شود. برای ارزیابی وضعیت خاک که اسکلت فلزی در آن استوار است از اکتشاف سطحی و زیرسطحی استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال، هنگام استفاده از پی منفرد، بارهایی به خاک منتقل می‌شوند که توانایی پشتیبانی از آن‌ها را دارند. اگر استحکام خاک ضعیف باشد و بار تحمیلی زیاد باشد بهتر است از فونداسیون گسترده یا شمع استفاده شود. فونداسیون‌ها با استفاده از نقشه‌های سازه میلگردگذاری شده و بتن‌ریزی می‌شوند.

اجرای ستون‌ها در اسکلت فلزی

ستون‌ها برای مقاومت و استحکام سازه لازم هستند. اجرای ستون در اسکلت فلزی به‌قدری مهم است که این کار حتماً باید توسط افراد حرفه‌ای انجام شود. ستون H شکل، بهترین نوع ستون است که مهندسان در اجرای این مرحله پیشنهاد می‌دهند.

در مراحل ساخت اسکلت فلزی، نصب صحیح ستون‌ها بسیار مهم است. به همین دلیل در این مرحله باید نظارت کامل بر کار داشت. همانطور که می‌دانید ستون‌ها باید بارهای وارد شده را به پی یا فونداسیون منتقل کنند بنابراین باید مقاومت لازم برای این کار را داشته باشند. برای اجرای صحیح این مرحله از نظر مهندسی روش‌های مختلفی وجود دارد.

نصب تیرهای فلزی

تیرهای فلزی معمولاً بارها را از کف و سقف به ستون‌ها منتقل می‌کنند. اتصال بین تیر و ستون اغلب به دو روش جوش و پیچ انجام می‌گیرد. تیرها به‌طور کلی به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند که بار تیرهای فرعی به تیرهای اصلی منتقل می‌شود. اما از نظر سازه‌‌ای اتصال تیر به ستون انواع مختلف وجود دارد که بر اساس نوع و میزان بار تعیین می‌شود.

مقاطع مختلف تیرهای فلزی شامل IPE  و IPB، قوطی، ناودانی، نبشی و یا لانه‌زنبوی می‌باشد. این مقاطع به صورت تک یا دوبل در طی مراحل ساخت اسکلت فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سقف در اسکلت فلزی

انواع مختلفی سقف وجود دارند که می‌توانند در ساخت اسکلت فلزی مورد استفاده قرار گیرند. سقف‌ها نه تنها بارهای عمودی را متحمل می‌شوند بلکه عملکردی مانند دیافراگم‌ها دارند. همچنین در اثر استفاده از مهاربند، در برابر زلزله و باد مقاومت می‌کنند.

از انواع محبوب سقف در ایران می‌توان به سقف تیرچه بلوک و عرشه فولادی اشاره کرد. هر دو این سقف‎‌ها از نظر سازه‌ای عملکردی مشابه دارند و اغلب به صورت یک‌طرفه بار را به تیرها انتقال می‌دهند.

مهاربند در ساخت اسکلت فلزی

مهاربندها نیز به‌عنوان بخشی از اسکلت فلزی وظیفه دارند بارهای جانبی ناشی از طوفان و یا زلزله تحمل کنند. در مهاربند از میلگردها، نبشی‌ها، ناودانی‌ها و تسمه‌ها شده استفاده می‌شود. فرآیند ساخت مهاربند کاملا مشخص است و طی عملیات جوشکاری به سادگی قابل اجرا است.

 

جمع‌بندی

در این مطلب از آداک فلز به بررسی مراحل ساخت اسکلت فلزی و انواع آن پرداختیم. اگر شما هم می‌خواهید اسکلت سازه خود را فلزی بسازید، می‌توانید آهن‌آلات مورد نیاز خود را از ما بخواهید. برای خرید انواع آهن‌آلات ساختمانی از آداک فلز کافی است با همکاران ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید