سوله چیست و از چه مصالحی ساخته می‌شود؟

سوله چیست و از چه مصالحی ساخته می‌شود؟ سوله به سازه‌ای با سقف شیب‌دار می‌گویند که از اتصال اسکلت‌های فلزی ساخته می‌شود. اسکلت‌بندی در این نوع سازه‌ها نسبت به سایر سازه‌ها کاملاً متفاوت و با دهانه‌ای بزرگ‌تر ساخته می‌شوند.

این نوع سوله‌ها به‌دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی، از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت هستند. برای ساخت سوله، به‌دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها، نمی‌توان از پروفیل­‌های موجود در بازار استفاده کرد. بنابراین باید اقدام به ساخت آن کرد که اصطلاحاً به آن تیر ورق می­‌گویند. در ادامه به شرح سوله تیر ورقی می‌پردازیم.

سوله‌ تیر ورقی

در این نوع سوله قطعات اصلی از جنس تیر ورق هستند که استحکام بالایی را به‌دنبال دارد. هر تیر ورق از دو بال و یک جان تشکیل می‌شود که به هم جوش داده می‌شوند. جان تیر ورق عمدتاً تخت است و می‌توان از آن به‌منظور تأمین مقاومت بیشتر استفاده کرد. تیر ورق‌ها وزن نهایی سازه را نیز بیش از حد بالا نمی‌برند.

سوله سبک

سوله‌ای که در مقایسه با سازه‌های مشابه وزن کمتری دارد سوله سبک گفته می‌شود. سقف این سوله‌ها طبق محاسبات خاص به صورت شیب‌دار طراحی می‌شود.

سوله خرپایی

نوعی سوله سبک می‌باشد که از قوطی پروفیل در ساخت آن استفاده شده است. به دلیل هندسه‌ خاصی که دارد و عدم استفاده از فولاد در آن، وزن این سازه به طور مؤثری کاهش یافته است. سبک بودن وزن سوله و قابلیت تحمل نشست‌های نسبی، باعث شده فرایندی که برای ساخت این نوع سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد، مقرون به صرفه‌ باشد.

مشخصات اجزا سازنده سوله:

حال که گفتیم سوله چیست، بیایید با هم مشخصات اجزا سازنده آن را بررسی کنیم. هر سوله بنا به کاربرد آن از اجزا زیر ساخته می‌شود:

ستون (column)

رفتر والپست ( (wall post)

پرلین (z purlin)

تیر کرین (crane Beam)

میل مهار یا سگراد( anchor rode )

بولت (Bolt)

بادبند

سقفی و دورتادور (Brace)

کف ستون (Base plate)

قوطی( Box)

تیر (Beam)

فرآیند طراحی سوله چیست؟ 

ساخت سوله بسیار تخصصی است و تعداد کمی از مهندسین هستند که مهارت و تجربه کافی برای طراحی سوله دارند. فاکتورهای مهمی در طراحی دخیل بوده، که بی‌توجهی به آن‌ها ممکن است هزینه زیادی را به سازنده و کارفرما وارد کند. همچنین ممکن است نتیجه عکس داشته باشد و استحکام و پایداری سازه را ضعیف کند و موجب ایجاد حوادث جبران ناپذیر شود.

انواع سوله از نظر اتصالات

  • سوله با اتصالات اسکلت پیچ و مهره‌ای
  • سوله با اتصالات اسکلت جوشی

انواع سوله صنعتی

سوله‌های یک دهانه

سوله‌های دو یا چند دهانه با ستون مشترک

سوله‌های دو دهانه

سوله‌های قوسی

سوله‌های چند ضلعی

سوله تک دهانه و قوسی مهم‌ترین نوع سوله‌ها هستند که براساس نیاز مشتری طراحی و اجرا می‌شوند.

ساخت سوله چقدر خرج دارد؟

موارد زیادی در این صعنت دخیل هستند که هر یک به نوعی بر هزینه ساخت سوله اثر می‌گذارند. دو مورد از عوامل موثر بر قیمت سوله را با هم بررسی می‌کنیم.

ابعاد سوله

در وهله اول این که دهانه سوله چقدر باشد، تاج سوله در چه ارتفاعی قرار بگیرد و چند متر طول داشته باشد مهم است. تغییر در میزان شیب سقف سوله، ارتفاع دیواره‌ها، حذف دیوارهای اضافی همگی در کاهش هزینه سوله نقش مهمی دارند.

 

انتخاب مواد، مصالح و متریال

با اعمال کوچک‌ترین تغییر در مواد و مصالح به کار رفته در ساخت سوله، قیمت نهایی متفاوت خواهد بود. استفاده از مواد گران‌قیمت هم همیشه نشانه کیفیت و استحکام سوله نیست. ظرافت‌های سوله‌ سازی است که با استفاده بهینه از منابع موجود، هزینه ساخت سوله را در مناسب‌ترین وضعا ممکن می‌سازد.

کاربرد سوله

از این نوع سازه در کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها، مرغداری‌ها و سالن‌های ورزشی که به آشیانه‌هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌شود.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید