سپری آهنی

قیمت و سفارش سپری آهنی در سایت آداک فلز ایرانیان

سپری آهنی ، مقطع Tee به عنوان تیر T یا میله T شناخته می‌شود که یک تیر سازه‌ای با مقطع به شکل “T” است. مقاطع Tee به‌طورکلی از فولاد کربن ساده ساخته شده‌اند. روش‌های تولید مقاطع “T” نورد گرم، اکستروژن و جوشکاری صفحات فلزی است. پروفیل‌های T جزء محصولات کمتر متداول در دنیای سازه‌های فلزی هستند اما محبوبیت بیشتری پیدا کردند. بازار متنوعی از پروفیل‌های مختلف T در دو اندازه امپریال و متریک ارائه می‌شود.

مشخصات فنی سپری آهنی

سپری آهنی یک فناوری نوین در زمینه محافظت از سازه‌های فلزی است که با استفاده از یک لایه نازک از آلیاژهای آهن و کربن، مقاومت بالایی در برابر خوردگی، سایش و حرارت ایجاد می‌کند. این فناوری با کمک یک فرآیند الکتروشیمیایی که به پلاسمای سپری آهنی معروف است، انجام می‌شود. در این فرآیند، یک قطب منفی از جنس آلیاژ آهن و کربن و یک قطب مثبت از جنس فلز مورد نظر قرار می‌گیرند و با اعمال یک ولتاژ بالا، الکترون‌ها از قطب منفی به قطب مثبت جابجا می‌شوند. در این حین، ذرات آلیاژ آهن و کربن به سطح فلز مورد نظر منتقل شده و یک لایه نازک و یکنواخت را تشکیل می‌دهند.

این لایه باعث می‌شود که فلز از تاثیر عوامل محیطی مانند رطوبت، اکسیژن، آب شور و دمای بالا حفاظت شود. سپری آهنی دارای مزایای بسیاری نسبت به روش‌های سنتی محافظت از فلزات است. برخی از این مزایا عبارتند از: کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، افزایش عمر مفید سازه‌ها، کاهش وزن سازه‌ها، حفظ خواص مکانیکی و الکتریکی فلزات، کاهش تولید پسماندهای زیست‌محیطی و امکان استفاده از فلزات با کیفیت پایین‌تر. سپری آهنی یک فناوری پویا و قابل توسعه است که در زمینه‌های مختلف صنعت، نظامی، هوافضا، خودروسازی، نفت و گاز و پزشکی کاربردهای گسترده‌ای دارد.

انواع سپری

از لحاظ ظاهری آن ها را در دو نوع زیر تولید می‌کنند:

 • لبه‌گرد با اندازه ۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر
 • لبه تیز با اندازه ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر

یکی از انواع آنها، پروفیل T با بال مساوی و نوع دیگر آن پروفیل T با بال نامساوی است.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

سپری آهنی فابریک

سپری آهن فابریک یک نوع ساختار مقاوم است که از آهن و فولاد تشکیل شده است. این ساختار می‌تواند در برابر ضربات، حرارت، سایش و خوردگی مقاوم باشد. پروفیل سپری آهن فابریک در صنایع مختلف مانند خودروسازی، ساختمان، نظامی و هوافضا کاربرد دارد. پروفیل سپری آهن فابریک به دلیل داشتن خواص مکانیکی بالا، قابلیت انعطاف‌پذیری و قیمت مناسب یک گزینه مطلوب برای طراحان و مهندسان است.

سپری آهنی نوردی

سپری آهنی نوردی یک فرآیند تولید ورق فولادی است که در آن آهن مذاب به صورت نواری باریک و طولانی روی یک سطح خنک کننده پخش می‌شود. این فرآیند باعث می‌شود که آهن مذاب به سرعت خنک شده و به شکل ورق فولادی با ضخامت کمتر از ۳ میلی‌متر درآید. سپری آهنی نوردی دارای مزایایی نسبت به روش‌های سنتی نورد گرم است، از جمله کاهش هزینه‌ها، افزایش بازده، بهبود کیفیت و کاهش آلایندگی محیط زیست.

سپری آهنی

سپری آلومینیومی

پروفیل سپری آلومینیوم یا پروفیل T یکی از انواع مقاطع پروفیل آلومینیوم است ، که سطح مقطع آن به شکل T می باشد. این پروفیل در صنایع و ساختمان سازی به کار می رود. تولید این پروفیل مانند پروفیل ناودانی به دو صورت فابریک و پرسی می باشد. محصول شیوه پرسی کیفیت پایین تری نسبت به شیوه فابریک دارد. پروفیل های سپری از نظرظاهری لبه تیز ویا لبه گرد دارند.

نام گذاری سپری

دیواره‌ی‌ سپری‌ها، معمولاً با لبه‌ی آن‌ها هم‌اندازه می‌باشد و به همین منظور، نمره‌های گوناگونی که برای آن‌ها بر اساس اندازه‌ی لبه و دیواره‌ی سپری در نظر گرفته می‌شود که آن را با واحد میلی‌متر محاسبه می‌کنند.

به طور مثال اگر  اندازه‌ی لبه‌ی آن ۲۰ میلی‌متر باشد، نمره‌اش‌ ۲ می‌شود که به آن سپری نمره ۲ گفته می‌شود.

ابعاد سپری آهنی

طول سپری از ۶ تا ۱۲ متر است. معمولاً در ضخامت‌های بین ۹/۰ تا ۵/۲ میلی‌متر می‌سازند. از این بین پرکاربردترین ضخامت ۲ میلی‌متر می‌باشد. ابعاد و طاقت مقاطع T با بال‌ های یکسان مطابق با استاندارد EN 10055 تعریف می‌شود. قسمت افقی سپری آهنی مقطع بال و قسمت عمودی آن جان نامیده می‌شود. از مقاطع T نه‌تنها در تجارت و صنعت بلکه در ماشین‌آلات و تجهیزات ساختمانی نیز استفاده می‌شود.

ابعاد و طاقت مقاطع T با بال‌های نابرابر که اغلب به آن تیر TB نیز گفته می‌شود مطابق با استاندارد EN 10055 تعریف می‌شود. در دسته مقاطع T با بال‌های نامساوی، جان همیشه کوتاه‌تر از بال است.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

کاربرد سپری آهنی

از این نوع پروفیل ها در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ساخت درب ، ساخت پنجره ، اتصالات پل‌ها به ستون‌ها
 • ساخت ستون ، ساخت خرپا ، اسکلت گلخانه
 • سقف‌های شیشه‌ای ، نماهای شیشه‌ای ،به عنوان مهارکننده در ساختمان
 • در نورگیری زیرزمین‌ها ، ساخت سازه‌های فلزی

سپری در ساختمان سازی برای ساخت سازه های فلزی به کار می رود : مثلا در استراکچر گلخانه ها، سقف ، درنمای شیشه ای و نورگیر زیرزمین ها به عنوان فریم آجرهای شیشه ای و مهار کننده در ساختمان و همینطور در پروژه های سد سازی مورد استفاده قرار می گیرد. سپری به صورت خرد شده به منظور ایجاد اتصالات در ساختمان به کار می رود ، به قطعات کوچک پروفیل سپری لقمه گفته می شود.

روند ساخت سپری

یکی از راه‌های ساخت سپری استفاده از روش نورد گرم است. در این روش ابتدا شمش فولادی را در کوره‌های نورد می‌ریزیم. سپس زمانی که به درجه حرارت مورد نظر ما رسید از قفسه‌های نورد ابتدایی آن را عبور می‌دهیم. در نهایت با کاهش مقطع و افزایش طول آن و عبور از قفسه‌ های نورد میانی و پایانی مقطع فولادی مورد نظر به شکل سپری درمی‌آید. در نتیجه مقطع مورد نظر به طول معین برش یافته و در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.

فرآیند تولید پروفیل آلومینیوم سپری ، مانند دیگر پروفیل های آلومینیوم به شیوه اکستروژن انجام می شود. به این ترتیب که بیلت آلومینیوم در دمای بالا نرم شده و در دستگاه اکستروژن قرار می گیرد، با فشار بازوی هیدرولیکی وارد قالب شده سپس از قالب رد می شود و فرم قالب را می گیرد، پس از آن بنا بر نیاز عملیات نهایی مانند پولیش ، براش ، آنودایز و یا رنگ پودری بر روی آن انجام می شود.

در روش نورد گرم از دستگاه‌های پیشرفته استفاده می‌شود و اگر وزن را معیار قرار دهیم، نورد گرم بین فرآیندهای تولیدی در صدر جدول قرار خواهد گرفت.این روش، در مقایسه با روش نورد سرد، متداول‌تر می‌باشد و قطعات مرغوبی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند، قیمت کمتری خواهند داشت.در نتیجه، بیشتر آنها را به روش نورد گرم تولید می‌کنند تا صرفه‌ی اقتصادی بیشتری داشته باشند.

سپری‌های تولیدشده به روش نورد گرم، استانداردهای متعارفی دارند که بعضی از آن‌ها عبارتند از:

 • DIN EN 10055
 • DIN59051
 • DIN1022

تفاوت نبشی با سپری

اولین تفاوت نبشی با سپری از لحاظ روش تولید است :

نبشی‌ها به دو روش فابریک و پرسی ساخته می‌شوند.

سپری ها از لحاظ ساخت و تولید به روش نورد گرم و دیگری نورد سرد تولید می شوند.

دومین تفاوت نبشی با سپری از نظر شکل ظاهری می باشد :

نبشی یک پروفیل مهم ساختمانی است که از دو ضلع عمود بر هم ساخته می‌شود. برای نشان دادن نبشی می‌توان از حرف L استفاده کرد. اگر دو ضلع نبشی با هم برابر باشند، آن را نبشی بال مساوی می‌گویند اما در غیر اینصورت آن را نبشی بال نامساوی می‌خوانند. نبشی ها از لحاظ اندازه بال و ضخامت باهم فرق میکنند.

سپری در دو نوع به مشتریان عرضه می شود :

 1. لبه‌گرد با اندازه ۳۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر
 2. لبه تیز با اندازه ۲۰ تا ۴۰ میلی‌متر
  یکی از انواع آنها، پروفیل T با بال مساوی و نوع دیگر آن پروفیل T با بال نامساوی است.

خرید سپری

قیمت این محصول بر اساس جنس و مرغوبیت آلیاژ مورد استفاده ، ابعاد و اندازه یعنی ضخامت و وزن و طول محاسبه می شود.

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید