سیستم مهاربندی چگونه مقاومت سازه را افزایش می‌دهد؟

سیستم مهاربندی چگونه مقاومت سازه را افزایش می‌دهد؟ استفاده از مهاربندها در اواخر قرن نوزدهم میلادی رواج یافت. در ابتدا مهاربندها به‌ همراه یک قاب خمشی برای استحکام تیر و ستون ساختمان‌ها مورد استقاده قرار گرفتند. سپس در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ در اجرا و طرح مهاربندها از روش‌های پیشرفته‌تری استفاده کردند.

مهاربندها برای سازه‌هایی که تحت تاثیر زلزله، تنش، باد و بارهای جانبی قرار می‌گیرند، امری ضروری است. آن‌ها انحراف جانبی سازه را به حداقل می‌رسانند. در حالی که تیرها و ستون‌ها بارهای عمودی را حمل می‌کنند، قاب‌های مهاربندی وزن بارهای جانبی را به دوش می‌کشند.

قاب‌های مهاربندی مجموعه‌ای از چند عضو فولادی است که در ساختمان‌های فولادی به‌منظور مقاومت در برابر نیروهای جانبی استفاده می‌شود. در واقع قاب‌های مهاربند جهت استحکام و پایداری سازه در برابر نیروهای افقی ناشی از زلزله مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهاربند از مهمترین جنبه‌های طراحی در سازه‌های فولادی می‌باشد که از نظر سیستم اجرایی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند.

سیستم‌ مهاربندی برای مقاومت سازه‌‌ها در برابر نیروهای جانبی

مهاربند عمودی:

این نوع مهاربندها به‌صورت عمودی بین ستون‌ها قرار می‌گیرند و برای انتقال نیروهای افقی به زمین ایجاد می‌شوند.

مهاربند افقی:

اکثر ساختمان‌های فلزی برای ایجاد مقاومت در برابر پیچ خوردگی، نیاز به مهاربند افقی دارند. مهاربندی در هر طبقه مسیری را برای انتقال بار نیروهای افقی به مهاربند عمودی ایجاد می‌کند. هر طبقه برای ایجاد مقاومت به مهاربند افقی نیاز دارد.

کاربردهای سیستم مهاربندی‌

  • مقاوت کلیه اعضای سازه در باربری جانبی کافی نیست.
  • در رفتار لرزه‌‌ای، دیافراگم‌‌ها نقش بیشتری بر عهده دارند.
  • ظرفیت باربری الاستیک زیادی دارند.
  • در این سیستم‌‌ها، رفتار غیر ارتجاعی مهاربندها از عناصر تعیین کننده است.
  • ستون‌های اطراف دهانه مهاربندی عناصر مقاومتی هستند.

قیمت قاب‌های مهاربند

سیستم مهاربندی مدل‌های مختلفی دارد که با توجه به مدل و جنس هر یک از آن قیمت خاصی دارند. اتصالات و جوشکاری در سیستم مهاربندی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است. قیمت تمام شده این سازه‌ها بر اساس اجرای و وزن مصالح مصرفی تعیین می‌شود. به عبارتی در سیستم مهاربند فولادی رابطه مشخصی بین اجرا و قیمت سازه وجود دارد.

تغییر مکان نسبی و شکل‌پذیری سازه باعث می‌شود مهاربندی نیاز به تقویت بیشتری داشته باشد. برای تقویت و استحکام سازه، شما نیز باید هزینه بیشتری برای آن بپردازید.

 

سخن پایانی

امروزه با توجه به وزن زیاد و هزینه نسبتاً بالای مصالح، استفاده از مهاربندهای فولادی در سازه‌های بتنی به‌صرفه است. در واقع استفاده از این سیستم به‌منظور مقاوم سازی ساختمان‌های بتنی و آسیب دیده در برابر تنش تلقی می‌شود. با توجه به کارایی بالای مهاربند فولادی استفاده از آن می‌تواند در بسیاری از موارد جایگزین دیوار برشی شود. همچنین به دلیل پایین بودن هزینه‌ها و امکان جابه‌جایی راحت آن‌ها کاربرد بسیاری دارد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید