سیم آرماتور

قیمت و سفارش سیم آرماتور در سایت آداک فلز ایرانیان

 

یک سیم آرماتوربندی مناسب در برابر کشش باید از نرمی مطلوبی نیز برخوردار باشند تا آرماتوربند بتواند در عین تامین مناسب پایداری اعضا، قبل از بتن ریزی از قدرت مانور مناسبی در بستن میلگردها نیز برخوردار باشد.

در این مقاله قصد داریم همه چیز در مورد سیم آرماتوربندی را توضیح دهیم . به این جهت لازم است بدانیم در بازار آهن آلات این کالا به چه اسامی دیگری نیز شناخته میشود در بازار اسامی زیر به سیم آرماتوربندی اطلاق میگردد:

 • مفتول آرماتوربندی
 • سیم مفتول آرماتوربندی ۱.۵
 • مفتول ۱.۵
 • سیم مفتول ۱.۵
 • سیم آرماتوربندی ۱.۵

علت نام‌گذاری این سیم به مفتول سیاه در واقع ذرات سیاه رنگی است که در قشر بیرونی و اطراف سیم آرماتور وجود دارد و هیچ نوع پوشش محافظی بر روی آن وجود ندارد.

این نوع مفتول در دمای بسیار بالایی تولید می‌شود و با حفظ مشخصات شیمیایی خود در صنایع مختلفی به کار می‌رود. سیم آرماتور مفتولی نرم و انعطاف‌پذیر است و قابلیت تغییر شکل دارد.

سیم آرماتور

چرا از سیم آرماتوربندی استفاده میکنیم؟

هرچند که امروزه درساختمان سازی مصالح مدرن تر و با کارایی بالاتری به وجود آمده، ولی به دلیل گران بودن این مصالح نوین هنوز جایگزینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن در عمل وجود ندارد. ترکیب فولاد و بتن با یکدیگر اعضای ساختمانی مرکبی به نام اعضای بتن آرمه (بتن مسلح شده با فولاد) را پدید آورده است که علاوه بر پایایی و مقاومت به نسبت مصالح دیگر و مصالح نوین قیمت بسیار مناسبی را دارد.

این سیم با گره زدن در محل اتصال بین دو میلگرد یک اتصال بسیار قوی بین میلگردها پدید می‌آورد. با این اتصال میلگردها در زمانی که قرار است بتن‌ریزی در داخل ستون و پی صورت گیرد از یکدیگر فاصله نمی‌گیرد. در نتیجه با حفظ ساختار اولیه استحکام بنا می‌شود.

فولادی که در ساختمان سازی و در عناصر بتنی مصرف میگردد عمدتاً از نوع میلگرد بوده که اصطلاحاً به آن آرماتور یا میلگرد آجدار گفته میشود. برای اینکه یک سازه بتن آرمه به بهترین عملکرد خود برسد از دید اجرایی باید دارای شرایطی ویژه ای باشد. شرایطی که در اینجا مد نظر ماست نحوه اجرای آرماتوربندی و در اصل اتصال آرماتورها به یکدیگر است. آرماتورها به یکدیگر با دو هدف انجام میشود :

 • ثابت نگه داشتن آرماتورها در محل دقیق خود تا زمان اتمام قالب بندی
 • جلوگیری از کمانش آرماتورها در زمان اعمال بار به اعضای بتن آرمه

سیم آرماتور

پایداری در شبکه آرماتوربندی

در نتیجه بستن و مهارآرماتورها امری بسیار مهم است تا سازه بتن آرمه به شرایط مطلوبی برسد. از آنجا که آیین نامه های سازه های بتن آرمه به دلایل متعددی جوشکاری آرماتورها را غیر از مواردی خاص مجاز نمیداند باید از یک عنصر دیگر در ایجاد پایداری در شبکه آرماتوربندی استفاده شود. این عنصر ثالث چیزی نیست جز سیم آرماتوربندی .

سیم آرماتوربندی که به انگلیسی Tie Wire نامیده میشود همانگونه که از نام آن مشخص است ، سیمی است که برای بستن و یا گره زدن مورد استفاده قرار میگیرد. مفتولی نرم و با کارایی بالا میباشد که در برابر کشش مقاومت خوبی دارد و با استفاده از آن و با تابیدنش در محل اتصال بین دو میلگرد یک اتصال بسیار قوی بین میلگردها بر روی هم پدید می آورد.

مهم ترین شرط ، وجود پایداری در میلگردها ( آرماتورها ) در بتن است. به نحوی که آرماتورها باید قبل از بتن ریزی در درون قالب ها درمحل دقیق و مناسب خود قرار بگیرند تا بهترین عملکرد را بر اساس نقشه های محاسباتی داشته باشند و همچنین از سوی دیگر با ریخته شدن بتن در درون قالب استحکام و پایایی شبکه میلگردها حفظ گردد و شبکه در درون قالب جابه جا نشود.

از سوی دیگر پوسیدگی و خوردگی بعد از بتن ریزی و در زمان بهره برداری یکی دیگر از مسائل مورد توجه در سازه های بتنی است . به این صورت که مصالحی که برای بستن میلگردها استفاده میشود نباید در طول دوران بهره برداری با بتن و یا آرماتورها واکنش بدهد و باعث کاهش مقاومت بتن و یا خوردگی در درون فولاد شود و همچنین سنخیت مصالح متصل کننده در درون بتن، مساله ای دیگر است این عوامل همگی دست به دست هم میدهد تا نتوان به راحتی از هر مصالحی در بستن آرماتورها به یکدیگر استفاده کرد.

بدین منظور از عنصری هم جنس با خود آرماتور در شبکه های آرماتوربندی استفاده میشود. این امر اولاً به دلیل هم جنس بودن مصالح متصل کننده با آرماتورها است و از سوی دیگر نرمی و کارایی فولاد در کنار مقاومت مناسب آن است.

سیم آرماتور

مشخصات فنی سیم آرماتور بندی

مشخصات فنی سیم آرماتور بندی به شرح زیر است:

 • سیم آرماتور بندی از جنس فولاد کششی با روکش گالوانیزه یا پلاستیک مقاوم به خوردگی و حرارت است.
 • سیم آرماتور بندی باید دارای استحکام کششی حداقل ۱۵۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع و کشیدگی حداقل ۱۲ درصد باشد.
 • قطر سیم آرماتور بندی بسته به نوع و اندازه آرماتور مورد نظر متفاوت است. به طور کلی، قطر سیم آرماتور بندی باید حداقل ۱.۵ برابر قطر آرماتور باشد.
 • سیم آرماتور بندی باید به گونه‌ای بافته شود که فاصله بین دو سیم مجاور حداکثر ۲۵ میلی‌متر باشد و هیچ‌گونه تاب خوردگی، پیچ خوردگی یا تغییر شکل نداشته باشد.
 • سیم آرماتور بندی باید به صورت رول‌های استاندارد با وزن و طول مشخص تولید و عرضه شود. رول‌های سیم آرماتور بندی نباید دارای هرگونه آسیب، خط و خش، خورده گیر، رطوبت یا زنگ زدگی باشند.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

تولید سیم آرماتور

فرآیند تولید سیم آرماتوربندی بدین صورت است که مواد اولیه مصرفی که میلگرد به قطر ۶.۵ میلیمتر است که اصطلاحاً وایرود نامیده میشود با استفاده از عملیات کشش و انجام پروسه نورد از قطرهایی بالاتر به تدریج به سیم های مفتولی نازک تر تبدیل میشوند و نهایتاً برای تهیه سیم آرماتوربندی با قطر ۱.۵ میلیمتر تبدیل شده و به صورت کلاف بسته بندی میشود.

این بسته ها جهت بهبود عملکرد آن در کشش برای چند ساعت درون کوره هایی با دمایی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد پخت میشوند که اصطلاحاً به این عملیات آنیل کردن گفته میشود. آنیل کردن مفتول ها باعث افزایش مدول الاستیسیته یا اصطلاحاً بیشتر کش می آیند و در بستن آرماتورها بازخورد بهتری دارند.

سیم آرماتور

ویژگی های سیم آرماتوربندی خوب

سیمی است که بتواند علاوه بر مقاومت کششی مناسب از نرمی خوبی برخوردار باشد. چرا که در زمان بستن آرماتور، آرماتوربند قدرت مانور خوبی در بستن آرماتورها داشته باشد و بتواند با حداکثر کشیدگی سیم بتواند گره بزند و شبکه آرماتوربندی را به درستی و با مقاومت مطلوب ببندد. این امر مهم اولاً با به کارگیری مواد اولیه مناسب و استفاده از عملیات آنیل کردن مناسب و صحیح حاصل میشود.

یک نوع سیم فولادی است که برای تقویت بتن در ساختمان ها و پل ها استفاده می شود. به دلیل داشتن خواص مکانیکی بالا و مقاومت در برابر خوردگی، از جمله مواد مورد نیاز در صنعت ساختمان است. این سیم با روش های مختلفی تولید می شود، از جمله کشیدن، جوشکاری، پیچیدن و حلقه زنی. آن را می توان به صورت فردی یا به صورت قالب های مختلف، مانند شبکه، ماسه ای، دایره ای و غیره، در ساختار بتن قرار داد. باعث افزایش استحکام، کشش، خمش و پایداری بتن می شود و از ترک خوردگی آن جلوگیری می کند.

انواع سیم آرماتور بندی

سیم آرماتور بندی به دو صورت کلاف و شاخه‌ای تولید می‌شود. وزن بسته‌بندی‌های این محصول نیز با توجه به سایز و قطر آن‌ها متفاوت است.

سیم مفتول کلاف شده به سه شکل وجود دارد:

 • سیم آرماتور با قطر ۳ الی ۵ میلی متری معمولا در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌شود. وزن کلاف آن‌ها چیزی حدود ۶۰ الی ۱۰۰ کیلوگرم است.
 • سیم‌ آرماتور با قطر ۲ الی ۲/۵ میلی متری برای قالب بندی استفاده می‌شوند. کلاف این سیم‌ها حدود ۲۵ کیلوگرم می‌باشد.
 • سیم آرماتور با قطر ۱/۲ الی ۱/۷ میلی متری نیز وجود دارد که کلاف‌های آن تقریبا ۲۲ کیلوگرمی می‌باشد.

سیم آرماتوربندی شاخه ای یک روش اتصال سیم های آرماتور به یکدیگر است که در ساخت بتن آرمه استفاده می شود. در این روش، سیم های آرماتور با یک دستگاه خاص به نام دستگاه سیم بندی شاخه ای به هم متصل می شوند. این دستگاه با فشار بالا سیم های آرماتور را به شکل یک شاخه با چندین شاخک در می آورد و باعث می شود که اتصال بین آن ها محکم و مقاوم باشد.

این روش دارای مزایایی نسبت به روش های دیگر اتصال سیم آرماتور است، مانند کاهش هزینه، زمان و نیروی انسانی، افزایش کارایی و کیفیت، و کاهش خطر خوردگی و ترک خوردگی در بتن آرمه است.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

مزایای استفاده

 • هنگام استفاده از سیم آرماتور، بتن قابلیت تحمل نیروی کششی بیشتری دارد.
 • سیم آرماتور به دلیل جنس ضد زنگ خود مقاومت سازه‌ها را در برابر رطوبت افزایش می‌دهد.
 • سیم آرماتور این شرایط را ایجاد می‌کند که بتن به هر شکل و حالتی در بیاید.
 • جلوگیری از خمیدگی آرماتورها در زمان اعمال بار به اعضای بتن آرمه.
 • ثابت نگه داشتن آرماتورها در محل دقیق خود تا زمان اتمام قالب‌بندی.
 • استفاده از سیم آرماتور باعث می‌شود عمر مفید سازه طولانی‌تر شود.

کاربردها

 • استفاده در صنعت ساختمان، قالب‌بندی و بسته‌بندی
 • صنایع کشاورزی مانند سیم‌کشی باغ‌ های میوه
 • استفاده در بسته‌بندی عدل پنبه
 • در ساخت انواع وسایل تزئینی منزل
 • ساخت قفس حیوانات و پرندگان
 • مجسمه‌سازی، پل‌سازی و سد سازی

خرید سیم آرماتور

سیم آرماتور بندی یکی از مهم ترین مواد اولیه در ساخت سازه های بتنی است که نقش بسزایی در استحکام و مقاومت آنها دارد. برای خرید سیم آرماتور بندی با کیفیت و مناسب، باید به چند نکته توجه کرد. این نکته ها عبارتند از:

 • تعیین نوع و قطر بر اساس نقشه های مهندسی و محاسبات فنی
 • انتخاب تولید کننده یا فروشنده معتبر و مجاز که دارای گواهینامه های استاندارد و کنترل کیفیت باشد
 • بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی مانند جنس، روکش، کشش، خمش، جوش پذیری و …
 • مقایسه قیمت های مختلف با توجه به کیفیت و شرایط خرید و حمل و نقل
 • تست و بازرسی قبل از خرید و در صورت لزوم اخذ گارانتی و خدمات پس از فروش

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید