فولاد زنگ نزن (فولاد ضد زنگ) چیست و چه خواصی دارد؟

فولاد زنگ نزن (فولاد ضد زنگ) چیست و چه خواصی دارد؟  آهن یکی از مهمترین فلزات در جهان است که از آن به‌عنوان یک ماده پرکاربرد یاد می‌شود. این فلز هرچند نسبتاً قوی، سبک و چکش‌خوار است، اما در حالت طبیعی بسیار مستعد زنگ‌زدگی است. بنابراین مشکل عمده آهن این است که در صورت عدم لایه محافظتی، با گذشت زمان دچار زنگ‌زدگی می‌‎شود. زنگ‌زدگی یک لایه قرمز، قهوه‌ای یا نارنجی بر روی سطح فلز است که تخریب و تضعیف عملکرد آهن را به دنبال دارد.

زنگ آهن چیست؟

زنگ آهن یا زنگ زدگی یا خوردگی فلزات زمانی اتفاق می‌افتد که سطوح آن در مجاورت طولانی رطوبت و هوا قرار بگیرند. در این شرایط فلزات با اکسیژن ترکیب و طی فرآیندی اکسید می‌شوند. این فرآیند در نهایت به خوردگی فلز و تبدیل شدن سطح آن به لایه قهوه‌ای مانند می‌انجامد که به آن زنگ آهن می‌گویند.

فولاد زنگ نزن (فولاد ضد زنگ) چیست ؟

فولاد ضد زنگ یک آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی آهن، کروم و در برخی موارد نیکل و سایر فلزات است. فولادهای ضد زنگ به دلیل خاصیت ضد خوردگی می‌توانند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی از خود نشان دهند.

در این آلیاژها با تشکیل یک لایه ضد زنگ بر روی سطح‌ از تماس بیشتر ماده با محیط اطراف جلوگیری می‌کند. فولاد ضدزنگ در واقع آلیاژی متشکل از آهن، کروم و نیکل است.

آیا فولاد ضد زنگ می‌تواند زنگ بزند؟

برخی از آلیاژهای آهن مانند فولاد ضد زنگ، در برابر زنگ‌زدگی مقاوم هستند. آلیاژهای آهن در برابر زنگ دارای ترکیباتی مقاوم هستند که قبل از ایجاد زنگ‌زدگی، یک لایه محافظ ایجاد می‌کند. در واقع فولاد ضد زنگ یک آلیاژ آهنی مقاوم در برابر خوردگی است که با افزودن کروم با زنگ‌زدگی مبارزه می‌کند. هرچند زنگ‌زدگی می‌تواند در اطراف محل جوشکاری روی فولاد ضد زنگ نیز ایجاد شود.

ترکیبات فولاد ضد زنگ

فولاد آلیاژی از آهن، کروم و کربن است.  فولادهای ضد زنگ فولادهایی هستند که حداقل ٪ ۱۰/۵ کروم، کمتر از ٪۱/۲ کربن و سایر عناصر آلیاژی دارند.  خواص مکانیکی فولاد ضد زنگ را می‌توان با ترکیب عناصر دیگر مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، نیوبیوم، منگنز بهبود بخشید.

ماده‌ سبز

فولاد ضد زنگ به طور کامل قابل بازیافت است. این فلز از نظر محیطی خنثی و بی‌اثر است و طول عمر آن باعث می‌شود تا نیازهای ساخت و ساز پایدار برآورده شود. علاوه بر مزایای زیست محیطی، فولاد ضد زنگ از نظر زیبایی و دوام بالا تنوع فوق العاده‌ای دارد. همچنین فولاد ضد زنگ را می‌توان در بسیاری از اشیاء روزمره مشاهده کرد.

خواص کلی فولاد ضد زنگ

  • مقاومت در برابر آتش: فولاد ضد زنگ هنگام استفاده در مصالح ساختمانی با داشتن دمای بحرانی بالای ۸۰۰ درجه سانتی‌گراد، بهترین مقاومت در برابر آتش را از بین تمام مواد فلزی دارد.
  • ویژگی های مکانیکی: در مقایسه با سایر مواد، فولاد ضد زنگ دارای خواص مکانیکی قوی در دمای محیط است. فولاد ضد زنگ دارای انعطاف‌پذیری، کشش و سختی فوق‌العاده‌ای است.
  • زیبایی فولاد ضد زنگ: فولاد ضد زنگ دارای تنوع بسیار زیادی در طراحی و حکاکی، از جمله دارای سطحی مات و روشن است.  این ویژگی ضد زنگ را به یک ماده منحصر به فرد و زیبا تبدیل می‌کند.
  • مقاومت در برابر خوردگی: فولاد ضد زنگ به طور طبیعی از طریق واکنش کروم با اکسیژن از هوا یا آب روی سطح ایجاد می‌شود. اگر سطح خراشیده شود خود را بازسازی می‌کند. این ویژگی به فولادهای ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی می‌بخشد.
اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید