لوله گالوانیزه چیست

در این مقاله از آداک فلز میخواهیم درباره ی لوله گالوانیزه چیست صحبت کنیم لطفا تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.  

لوله گالوانیزه چیست ؟

گالوانیزه به لوله های فلزی ای گفته میشود که به منظور حفاظت در برابر خوردگی و افزایش مقاومت آنها در برابر تاثیرات آب و هوایی توسط یک لایه ی نازک از جنس روی و برخی از ترکیبات آهن پوشیده شده باشد .

به فرایندی که طی آن یک لوله ی فلزی ساده به لوله گالوانیزه تبدیل می شود ، گالوازاسیون میگوند.این نوع از لوله ها در بازار به لوله های آهنی سفید شناخته می شوند.

قدمت تولید به سال های۱۷۳۷ تا ۱۷۹۸ بر می گردد و نام آن از نام کاشف آن گالوانی گرفته شده است.

 

 انواع لوله گالوانیزه :

لوله های گالوانیزه را بر حسب نوع فلز به کار رفته شده در لوله به دو دسته ی لوله های گالوانیزه آهنی و فولادی تقسیم بندی می کنند.

لوله گالوانیزه آهنی :

در ساخت این نوع از لوله ها گالوانیزه ابتدا رول های آهن سفید را از غلتک های نورد عبور می دهند تا به شکل گرد درآید،سپس این صفحات توسط دستگاه های مخصوص شکل لوله را به خود می گیرند. درمحله ی بعد برای از بین بردن درزهای موجود در لوله ها با استفاده از دستگاه های درز جوش ، درزهای لوله ها را به یکدیگر جوش می دهند. در آخرین مرحله ، لوله را داخل یک مخزن پر از روی مذاب قرار می دهند تا فلز گالوانیزه شده به دست آید.به این نوع لوله ، لوله های با درز هم گفته می شود. رنگ های تیره و خاکستری ، ملاکی برای شناسایی این نوع از لوله ها به حساب می آید. این نوع از لوله به دو صورت سبک و سنگین تولید میشود که نیاز بازار عامل اصلی مشخص کننده برای میزان تولید هرکدام است.

 

 

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

 

لوله گالوانیزه چیست:

 

انواع لوله گالوانیزه :

لوله های گالوانیزه فولادی :

لوله های فولادی گالوانیزه از جنس فولاد نرم هستند. برای ساخت این نوع از لوله های گالوانیزه ، ورق فولاد را با استفاده از فشار ، از قالب مخصوص عبور می دهند ، سپس درزها‌ را به هم جوش می دهند و در انتها ، لوله ها را برای محافظت در برابر خوردگی در یک مخزن روی قرار می دهند تا لوله ها گالوانیزه شوند. این نوع از لوله ها بیشتر در تهویه کاربرد دارند.

لوله گالوانیزه سرد :

این لوله ها در دماهای پایین تری نسبت به لوله های گالوانیزه گرم آبکاری می‌شوند. به این روش گالوانیزاسیون،الکترولیز هم گفته می‌شود. تهیه نوع سرد به این صورت است که نمک روی را داخل محلول آبی یا اسیدی ریخته و بر روی لوله اسپری می کنند.

در این روش ضخامت لایه گالوانیزه در حدود ۲۵ میکرون می‌باشد. از این روش بیشتر برای ورقه های با ضخامت کم و قطعات ریز فلزی  مثل پیچ و مهره و … ، همچنین برای مصارف بهداشتی استفاده می‌شود. در کل استفاده های خانگی بیشتری از این نوع می شود.

لوله گالوانیزه گرم :

روش گالوانیزه گرم دارای قدمت بیشتری بوده و از محبوبیت بالایی برخوردار است.در این روش لوله ها را در مخزنی پر از روی مذاب قرار می‌دهند تا لایه ای از روی سطح فلز را بپوشاند.

فلزهایی که در فضای آزاد استفاده میشوند ( مثل گارد ریل ها ، دکل های فشار قوی برق ، لوله های ضخیم آب و تیر های برق ) توسط این روش گالوانیزه می‌شوند.

 

تفاوت بین لوله های گالوانیزه فولادی و آهنی :

لوله های گالوانیزه فولادی از نوع آهنی آن سبک تر هستند؛همچنین لوله های گالوانیزه فولادی نسبت به لوله های گالوانیزه آهنی در مقابل اسیدیته محیط،حساس تر بوده و خوردگی سریع تری پیدا می کند.تفاوت دیگر این دو گروه در براق بودن نوع لوله گالوانیزه است که لوله های فولادی گالوانیزه از براق بودن بیشتری بهره‌مند هستند.

 

تفاوت لوله های گالوانیزه سرد و گرم :

لوله های گالوانیزه گرم به صورت دو سر رزوه دار و نوع سرد آن بدون رزوه تولید می شوند ولی قابلیت رزه دار شدن هم دارند. لوله های گالوانیزه گرم براق تر از لوله های گالوانیزه سرد هستند،که علت آن دمای بالایی است که در آن  آبکاری صورت می گیرد. از بارزترین تفاوت میان لوله سرد و لوله گرم می‌توان به تفاوت میان میزان مقاومت و طول عمر این دو نوع لوله اشاره کرد.

لوله های گرم به علت آبکاری در دمای۴۶۰ درجه سانتی گراد به طور متوسط ۲۷سال عمر مفید دارند؛ این در حالی است که این عدد در نوع سرد آن به حداکثر ۸سال می‌رسد. همچنین لوله های گالوانیزه گرم به علت دارا بودن پیوند های ملکولی بین ذرات آهن و قلع مقاومت بالاتری نسبت به نوع دیگر دارا هستند.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید