مزایا و معایب اسکلت فلزی

مزایا و معایب اسکلت فلزی چیست؟

بررسی هزینه‌ها، مقاومت و سهولت اجرا

مزایا و معایب اسکلت فلزی موضوعی است که پیش از اجرای این سازه حتما باید در نظر گرفته شود! اسکلت فلزی یکی از محبوب‌ترین انواع اسکلت ساختمانی هستند که به واسطه ویژگی‌های فنی مختلف که در ادامه بررسی خواهیم کرد، همواره برای سازه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در این بین معایبی نیز برای این سازه وجود دارد که متاسفانه کمتر به آنها توجه می‌شود.
با توجه به این موارد، در ادامه این نوشته قصد داریم به صورت کامل به بررسی این موضوع بپردازم که مزایا و معایب اسکلت فلزی چیست و ویژگی‌های آن مانند هزینه‌ها، سهولت در اجرا و مقاومت به چه صورت هستند؛ تا انتها همراه ما باشید.

مزایای اسکلت فلزی

اسکلت فلزی یک سازه مدرن است و از مناظر مختلفی بهینه‌سازی شده و از این رو دارای مزایای زیادی است که در ادامه به بررسی این مزایا پرداخته‌ایم.

 • مقاومت بالا در برابر زلزله و باد

یکی از مهم‌ترین و شاید هم مهم‌ترین گزینه در لیست مزایا و معایب اسکلت فلزی، مقاومت بسیار بالای این سازه در برابر عواملی همچون زلزله و طوفان است! در صورتی‌که مصالح به کار رفته در اسکلت فلزی از کیفیت مناسبی برخوردار باشند و هم سازه به خوبی مهندسی و اجرا شده باشد، بدون شک مقاومت این اسکلت شما را شگفت‌زده خواهد کرد! انعطاف‌پذیری بالای فولاد و ویژگی‌هایی همچون مقاومت خمشی و کششی بالا باعث شده‌اند تا اسکلت فلزی بهترین گزینه برای مناطق زلزله‌خیز و طوفان‌خیز باشد. همچنین دیگر دلیل این مقاومت، تقسیم و دفع نیروی مناسبی است که در یک اسکلت فلزی رخ می‌دهد.

 • سهولت و سرعت بالا در اجرا

سازه‌های سنتی زمان زیادی را برای اجرا لازم دارند و همچنین فرایند اجرای آنها بسیار سخت است و همین موضوع باعث افزایش احتمال خطا در ساخت سازه می‌شود. اما در مقابل، اسکلت فلزی سرعت اجرای بسیار بالایی داشته و در صورتی‌که اجرای آن به نیروی متخصص سپرده شود، اجرای آن از نظر زمانی کار را جلو خواهد انداخت چراکه پروفیل‌های فلزی تولید شده به سادگی قابل حمل و نصب هستند. البته توجه داشته باشید که این موضوع زمانی صادق است که پروفیل‌های فلزی به شکل استاندارد تولید شده و همچنین سازه از مهندسی اصولی و مناسبی برخوردار باشد.

 • بلوغ و کیفیت

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سازندگان ساختمان‌ها، طول عمر بالای اسکلت ساختمان است! اسکلت فلزی عمر بلوغ بالاتری داشته و در صورت نگهداری صحیح و رسیدگی، طول عمر این اسکلت بسیار بالا خواهد بود. همچنین در بین دیگر مزایا و معایب اسکلت فلزی، می‌توان به تعمیرات ساده این سیستم نیز اشاره کرد.

 • انعطاف پذیری بالا

تقریبا می‌توان گفت که در اجرای اسکلت فلزی محدودیتی وجود ندارد! این اسکلت را می‌توان برای انواع ساختمان‌های مختلف، از مسکونی گرفته تا تجاری و اداری، با هر تعداد طبقه و هر ابعادی، بدون مشکل اجرا کرد! ساختمان‌هایی که با ظاهر منحصر به فرد و خلاقانه در خیابان می‌بینید، معمولا با اسکلت فلزی اجرا شده‌اند.

 • مقاومت در برابر آتش

فلز در ذات خود نسبت به آتش حساس است اما در مواجهه با آتش متلاشی نمی‌شود! اسکلت‌های فلزی با استفاده از ترکیبات فلزی خاص با روکش‌های مخصوصی ساخته می‌شوند تا بتوانند به خوبی در برابر انتشار حریق مقاومت کرده و در مواجهه با آتش شکل خود را از دست ندهند. البته نمی‌توان گفت که اسکلت فلزی برای این شرایط بهترین گزینه است اما به صورت کلی، مقاومت مناسب در برابر آتش در بین مزایا و معایب اسکلت فلزی قرار می‌گیرد.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

معایب اسکلت فلزی

تا به اینجا در باره مزایای اسکلت فلزی صحبت شد اما در مقابل این مزایا، ایراد‌هایی نیز به این سازه وارد هستند. در ادامه بررسی مزایا و معایب اسکلت فلزی، به معایب این سازه می‌رسیم که به شرح زیر هستند:

 • هزینه بالا

بدون شک این همه مزایا با هزینه‌های پایین به دست نمی‌آیند! بخش‌های مختلف اسکلت فلزی، از فلزات کمیاب و گران‌قیمت ساخته می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود تا هزینه نهایی اجرای این سیستم بالا‌تر برود. اگر به نوسانات مصالح مختلف مانند قیمت روز تیرآهن 18 دقت کنید، متوجه می‌شوید که برای اجرای اسکلت فلزی چه قدر باید به فکر بهینه‌سازی هزینه‌های خود باشید.

 • نیاز به پوسته‌سازی

ساختمان‌های فلزی نیازمند فرایندی به نام پوسته‌سازی هستند که این موضوع خود به عنوان هزینه‌ای اضافه بر روی هزینه‌های اجرای اسکلت فلزی لحاظ خواهد شد.

 • نیاز به تخصص و مهارت در اجرا

نصب و اجرای سازه‌های فلزی به صورت کلی نیازمند نیروی متخصص و با تجربه است. این سازه‌ها پیرو مدرن‌ترین اصول مهندسی هستند و از این رو نمی‌توان آنها را بدون بهره وری از نیروی متخصص اجرا نمود و همچنین روش‌های سنتی و رایج نیز جواب‌گو نیستند.

 • نویز و سر و صدا

این موضوع در لیست مزایا و معایب اسکلت فلزی خیلی موضوع جدی‌ای به شمار نمی‌رود و نیازی نیست که نگران آن باشد. اما به هر جهت بهتر است بدانید که این ساختمان‌ها ممکن است که سر و صدا و نویز بیشتری نسبت به ساختمان‌های دیگر داشته باشند.

 • حساسیت به خوردگی

یکی از مهم‌ترین معایب اسکلت فلزی، احتمال خوردگی بالا است! با وجود تمام مزایای این اسکلت، اما در صورتی‌که این مورد را در نظر نگیرید، اجرای آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد! از این رو است که اسکلت فلزی برای مناطق مرطوب مانند شمال ایران مناسب نیستند. در صورتی‌که اسکلت فلزی را در شرایط مستعد خوردگی اجرا کنید، باید انرژی بیشتری را برای رسیدگی به شرایط فنی ساختمان بگذارید.

 • شرایط خاص دسترسی به آهن مورد نیاز

همانطور که پیشتر گفته شد، آهن کالای ارزشمندی است و دسترسی به آن ساده نبوده و موانع زیادی برای خرید آهن وجود دارند. جدا از توجه به قیمت روز تیر اهن، باید مراقب دلال‌ها، سود جویان و بسیاری موارد دیگر باشید و از‌ این رو توصیه می‌شود برای تهیه آهن آلات، از طریق فروشندگان معتبر اقدام به خرید کنید تا علاوه بر بهره‌مندی از قیمت رقابتی و مناسب، خریدی امن داشته باشید.

 • نیاز به طراحی دقیق

هر سازه‌ای با هر شکل و فرمی نیاز به طراحی و مهندسی دقیق دارد. اما در این بین، اسکلت فلزی با توجه به سخت بودن اعمال تغییر بعد از اجرا باید با دقت بسیار بیشتری مهندسی شده و ساخت آن کاملا بر اساس کم ریسک‌ترین و دقیق‌ترین نقشه ممکن باشد که توسط متخصص با تجربه طراحی شده است.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون پروفیل ها، آهن آلاتی نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و ناودانی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

کلام آخر

ساخت ساختمان‌هایی با مقاومت بالا‌تر و همچنین ابعاد بزرگتر، از دیرباز دغدغه انسان بوده و امروزه به لطف اسکلت فلزی اجرای آن ممکن شده‌است! با وجود اسکلت فلزی می‌تواند هر سازه‌ای با هر شکل و فرم و ابعادی در هر چند طبقه که می‌خواهید را اجرا کنید و نگران مقاومت و آسیب‌پذیری آن نباشید! اسکلت فلزی تنها در سه حالت مناسب نیست؛ یا اینکه به شکل غیر اصولی اجرا شود، یا اینکه در مناطق مرطوب قرار بگیرد و یا اینکه از مصالح نامناسب در اجرای آن استفاده شود!

منبع خبر مزایا و معایب اسکلت فلزی چیست؟ : جام جم

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

مطالعه بیشتر

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید