مفتول چیست؟

مفتول چیست؟ امروزه محصولات فولادی کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف از جمله صنعت ساخت‌و‌ساز دارند. یکی از مهم‌تریم محصولات فولادی سیم مفتول می‌باشد. به‌عبارتی به سیم‌های با ضخامت کم و از جنس فولاد که دارای روکشی از جنس پلیمر باشند سیم مفتولی گفته می‌شود. این سیم‌ها دارای انعطاف‌پذیری و شکل‌پذیری بالایی هستند که کار را برای مصرف‌کنندگان آسان کرده است.

سیم مفتول با نام‌هایی مثل سیم نصب ثابت و سیم خشک نیز شناخته می‌شود. این نام‌گذاری به این علت است که مفتول‌ها در ابتدا دارای سختی بسیار زیادی می‌باشند که قابل انعطاف نبوده، سپس با انجام عملیات نورد کاری و طی عملیات باز پخت به انعطاف لازم می‌رسند.

انواع سیم مفتول

حال که گفتیم مفتول چیست بیایید با انواع آن آشنا شویم. انواع مفتول فولادی شامل مفتول خام یا سیاه، مفتول گالوانیزه یا سفید، مفتول آنیل، مفتول فلزی فابریک و غیرفابریک می‌باشند. در ادامه می‌توانید با انواع سیم مفتولی و کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شوید.

مفتول خام یا سیاه

مفتول سیاه مفتولی مقاوم اما منعطف و نرم است. این مفتول در دمای بالای ۹۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. اگر این مفتول میزان کربن کمی داشته باشد، نرمی آن بیشتر می‌شود. بنابراین هر چه میزان کربن افزایش یابد، با مفتول سخت‌تری مواجه می‌شویم.

مفتول گالوانیزه یا سفید

از گالوانیزه کردن مفتول سیاه، مفتول گالوانیزه یا سفید ساخته می‌شود. این مفتول در دو نوع گالوانیزه سرد و گالوانیزه گرم تولید می‌شوند.

مفتول آنیل

مفتول آنیل جهت تولید محصولات متراکم‌تر استفاده می‌شود که معمولا برای یکسری امور خاص‌تر به آن‌ها روکش PVC می‌زنند.

مفتول فلزی فابریک

اگر طبق فرآیند کشش، میلگرد سایز ۶/۵ را نازک‌تر کنیم، مفتول فابریک تولید می‌شود.

مفتول فلزی غیرفابریک

مفتول غیرفابریک نیز به مفتولی گفته می‌شود که از تسمه‌های فولادی ساخته شود.

خصوصیات (جنس) سیم مفتول

سیم مفتول سیمی تک رشته‌ای می‌باشد که جنس آن معمولا از مس است. عایق به کار رفته در آن نیز ترکیبی از پلمیر PVC می‌باشد. مفتولی که از فلز مس ساخته شده‌اند، قیمت بیشتری نسبت به مفتول آلومینیومی دارند زیرا مس فلز گران‌تری محسوب می‌شود.

جنس سیم‌های مفتول می‌تواند از استیل نیز باشد. در این محصول به دلیل انعطاف بالای سیم و عدم خاصیت آهنربایی، مفتول ماهیت شیمیایی خود را از دست نمی‌دهد اما ممکن است خواص مکانیکی و فیزیکی آن تغییر کند. در حالی که سیم مفتول از لحاظ فیزیکی بسیار ظریف و منعطف است اما مقاومت فوق‌العاده‌ای دارد. از طرفی می‌دانیم سختی به مفتول کمک می‌کند در برابر رطوبت و خوردگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

کاربرد سیم مفتول

حال که فهمیدم مفتول چیست و چه انواعی دارد، بهتر است با کاربرد گسترده آن آشنا شویم. به‌طور کلی کاربرد سیم مفتول در سیم کشی برق، صنایع مختلف از جمله نجاری، دستی و غیره مشاهده می‌شود. از سیم مفتول با ضخامت ۱/۵ میلی‌متری نیز بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی و برای آرماتوربندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از کاربردهای دیگر آن می‌توان به ساخت انواع رخت آویز، انواع چوب لباسی، انواع قفس‌ها و صنعت خودروسازی اشاره کرد.

قیمت سیم مفتول

هرگونه افزایش قیمت داخلی و یا بین المللی فلزهای مورد استفاده در مفتول تاثیر مستقیمی بر قیمت انواع آن دارد. قبلا اشاره کردیم که سیم مفتولی مانند سایر محصولات سیم و کابل مشابه عایق پلیمری دارد. در نتیجه با نوسانات قیمت مواد اولیه پلیمری به ویژه PVC، شاهد تغییر در قیمت این محصول خواهیم بود.

همچنین هرگونه تغییر در هزینه‌های تولید، هزینه انرژی مصرفی، هزینه حمل‌ونقل و غیره در قیمت نهایی سیم مفتول موثر می‌باشد. برای خرید انواع محصولات مفتولی می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید