مقاومت تیرآهن چقدر است؟

مقاومت تیرآهن همان میزان تحمل بار تیرآهن است. مقاومت تیرآهن به موارد مختلفی مثل ابعاد، اندازه، سطح مقطع، استانداردها و جنس آلیاژ به کار برده شده بستگی دارد. بر این اساس میزان مقاومت تیرآهن‌هایی که در کارخانه‌های مختلف ساخته می‌شوند می‌تواند کاملا متفاومت باشد. برای خرید انواع تیرآهن با بالاترین کیفیت، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

توجه داشته باشید که اگر قرار است از تیرآهن برای تحمل بار در قسمت خاصی از سازه استفاده شود باید در انتخاب نوع آن دقت بیشتری داشته باشید و از تیرآهنی استفاده کنید که مقاومت لازم را دارد. در ادامه ما به معرفی چند نوع تیرآهن می‌پردازیم و مقاومت آن‌ها را بررسی می‌کنیم پس با ما همراه باشید.

 

انواع تیرآهن

در ادامه انواع مقاوت برای تیرآهن آمده است؛ پس همچنان با ما همراه باشید.

تیرچه

تیرچه‌ نوعی تیرآهن فرعی است که به تعداد بالا در فواصل شاه‌ تیر و دیوار یا ستون قرار می‌‌گیرد. تیرچه بارهای سقف را از شاه‌ تیر گرفته و به دیوار یا ستون منتقل می‌کند.

تیر نعل درگاهی

تیر نعل درگاهی در قسمت‌‌های بازشوی ساختمان مانند در‌ و پنجره‌ قرار می‌‌گیرد. این تیر دیوارهای آجری متصل به خود را پایدار نگه‌ می‌دارد.

تیرهای لبه‌‌ای

تیرهای لبه‌ای تنها در کنار ساختمان در قسمت کلاف بندی برای افزایش مقاومت در برابر نیروهای اضافی استفاده می‌‌شوند. در واقع این تیرها هم تیرآهن‌‌های سقف و هم دیوارهای پیرامونی را از نظر مقاومتی تقویت می‌‌کنند.

 

مقاومت تیرآهن به چه عواملی بستگی دارد؟

به‌طورکلی هر تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل می‌شود. هرچه میزان ضخامت و طول جان و بال آن بیشتر باشد مقاومت تیرآهن نیز در برابر نیروهای وارده بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر هر چه میزان کربن به کار برده شده در فولادی که به‌عنوان مواد اولیه ساخت تیرآهن استفاده می‌شود بیشتر باشد از مقاومت بالاتری نیز برخوردار است.

 

تاثیر مقاومت تیرآهن بر قیمت آن

هرچه میزان مقاومت تیرآهن بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. اما ناامید نشوید. برای سازه‌های سنگین‌تر می‌توان از تیرهایی با مقاومت کمتر اما در تعداد بالا استفاده کرد تا پایداری لازم برای سازه ایجاد شود.

 

کلام آخر

تیرآهن‌ها به‌طور کلی به دو دسته بال پهن و تیرآهن معمولی طبقه بندی می‌شوند. مقاومت تیرآهن را می‌توان براساس استانداردهای متفاوتی ساخت و در بازار عرضه کرد. از این رو مقاومت آن بر اساس معیارهای خاصی سنجیده می‌شود.

تیرآهن برای تحمل فشا‌ر و تنش‌های وارد بر ساختمان استفاده می‌شود. هر تیرآهن شامل دو باله افقی و یک بخش عمودی خواهد بود. تیرآهن‌هایی که به صورت افقی و شیب‌دار مورد استفاده قرار می‌گیرند، بارها را به ستون‌های عمودی ساختمان انتقال می‌دهند. از طرف دیگر نیز فشار‌های تنشی و کششی از چند جهت مختلف به تیرآهن وارد می‌شود. بنابراین مقاومت آن باید به اندازه‌ای باشد که تمامی بارها و فشارها ساختمان را متحمل شود. لازم به دکر است که بگوییم از انواع مختلف تیرآهن‌ها به‌عنوان ستون و پل و غیره  استفاده می‌شود.

برای خرید انواع تیرآهن می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. ما در آداک فلز بهترین کیفیت تیرآهن را با کمترین قیمت به شما عزیزان عرضه می‌کنیم.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید