میلگرد حرارتی و نکات آن

میلگرد حرارتی چیست ؟ میلگرد ها انواع مختلفی دارند میلگرد ساده (A1) و میلگرد آجدار (A2 ,A3 ,A4 ). و همچنین میلگرد ها بر اساس کاربرد و کارایی شان در ساختمان سازی به انواع مختلفی از جمله : میلگرد زیگزاگ ،میلگرد بستر ،میلگرد انتظار یا دوخت ، میلگرد سنجاقی ،میلگرد شاخه ،میلگرد کلاف ،استاندارد و نرمال تقسیم می شوند.در این مقاله میخواهیم درباره ی میلگرد حرارتی و نکات آن صحبت کنیم همراه ما باشید.

 

بیشتر بخوانید : تفاوت نبشی با سپری چیست

 

میلگرد حرارتی و نکات آن

 

میلگرد حرارتی و نکات آن :

در فصل زمستان و تابستان به خاطر تغییرات آب و هوایی بتن ها به علت سرد و گرم شدن هوا دچار( انبساط _انقباض ) می شوند. با گذشت زمان این عمل منجر به ترک خوردگی در بتن می شود از داخل این ترک ها آب به بتن ها نفوذ پیدا می کند و میلگرد ها دچار زنگ زدگی و خوردگی می شوند. به همین خاطر از میلگرد های حرارتی استفاده می کنند.

میلگرد های حرارتی یا آرماتور های حرارتی به صورت مش و آجدار تولید می شوند و سطح آنها در مقایسه با ضخامت بتن بسیار زیاد است ،زیرا میلگرد حرارتی که داخل بتن قرار داده می شود باعث کاهش ترک خوردگی بتن و تنش های داخل بتن به خاطر تغییر دما می شود. در حال حاضر بخاطر پیشرفت امکانات در بتن ریزی در ساختمان ها ، پیاده روها  و پل ها و … از مواد خنک کننده و روان کننده بتن استفاده می شود.

برای اتصال میلگرد و آرماتور های حرارتی نمی توان از جوش استفاده کرد زیرا با انجام این کار ممکن است بشکند و استحکام و مقاومت کششی را پایین بیاورد و باید از طریق سیم های آرماتور بندی یا جوش سرد انجام شود.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار و قیمت آهن آلات ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید .

میلگرد حرارتی و نکات آن :

میلگرد حرارتی یا آرماتور حرارتی در دو جهت عمود برهم در قسمت بالایی تیر ،حدود 2 سانتی متر پایین تر از سطح بالایی تیر قرار می گیرد. قطر میلگرد یا آرماتور حرارتی برای میلگرد ساده حدود 5 میلی متر و یرای میلگرد با مقاومت و استحکام بالا 4 میلی متر  و پایین ترین و کمترین سطح مقطع آن 1.25 در هزار سطح دال بالایی در ادامه و امتداد تیرچه و 1.75 در هزار سطح مقطع دال بالایی در جهت عمود بر امتداد تیرچه است.

حداکثر و بیشترین فاصله بین دو میلگرد یا آرماتور حرارتی 25 سانتی متر می باشد. در صورتی که میلگرد بالایی تیرچه داخل  5 سانتی متر بالایی قرار داشته یاشد ، به عنوان میلگرد  و آرماتور حرارتی منظور می شود.

فولادی معدل و برابر 0.15 سطح مقطع فولاد وسط دهانه با وجود طرح تیرچه ها با فرض تکیه گاه ساده اضافه شود،(جهت استعلام قیمت آنلاین در واتساپ با ما در ارتباط باشید) این میلگرد های حرارتی حداقل تا فاصله دهانه آزاد از تکیه گاه به طرف داخل دهانه ادامه پیدا می کنند.

 

میلگرد حرارتی حتما باید آجدار باشد :

آجدار بودن میلگرد حرارتی در زمان انبساط و انقباض سبب کاهش زنگ زدگی یا خوردگی میلگرد در بتن و همچنین باعث میشود تنش های حرارتی راحت تر جذب شوند.

 

نکته :» برای حداقل قطر میلگرد حرارتی 6 میلی متر آمده است ولی بهتر است قطر میلگرد حرارتی 8 باشد مزیت آن این است که کمتر باعث انحنا و خم و کج شدن میلگرد می شود.

 

برای بستن میلگردها یا آرماتورها با استفاده از سیم های آرماتور بندی (مفتول ) از دو روش استفاده می کنند :

1) روش ضربدری

2) روش بستن از کنار

سه روش جایگزین میلگرد حرارتی :

1)استفاده از بتن الیافی

2)کاهش و کم کردن نبست آب به سیمان

3)استفاده از فوق روان کننده

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید