میلگرد زیگزاگ چیست؟

تا به حال برای شما سوال شده است که سقف بالای سرتان چقدر محکم است و تا چه اندازه می‌تواند نیروهای وارده را تحمل کند؟ پاسخ سؤال شما به میلگرد زیگزاگ باز می‌گردد. با ما در ادامه معرفی این میلگرد همراه باشید.

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ که به آن خرپا یا تیرچه زیگزاگ Steel structure rebar truss girder  نیز گفته می شود، مجموعه ای پیش ساخته می‌باشد که شامل:

می‌باشد که به شکل خرپا به یکدیگر متصل شده اند.

این اتصال می تواند از طریق جوشکاری یا قلاب انجام شود. اگر بخواهیم این سه قسمت را باز کنیم به صورت زیر می‌باشد.

میلگرد قسمت بالایی

این بخش که شامل یک شاخه میلگرد آجدار بوده که در بخش بالایی خرپا قرار می‌گیرد. وظیفه تحمل بار تیرچه و بار مرده سقف هنگام بتن‌ریزی و قالب‌بندی را به عهده دارد.

میلگرد عرضی یا زیگزاگ

این بخش که از دو شاخه میلگرد ساده تشکیل شده و همان‌ گونه که از نام آن مشخص است، به‌صورت زیگزاگ در طول تیرچه قرار گرفته می‌شود.

میلگرد زیگزاگ میلگرد بالایی را به میلگردهای پایین متصل می‌کند.

مسئولیت میلگرد عرضی، جلوگیری از شکستن میلگردهای آجدار و پاشنه بتنی بوده و مقاومت لازم برای حمل بار مرده سقف را به میلگردهای بالا و پایین می‌دهد.

میلگرد قسمت پایین

میلگرد پایین در اصل شامل دو میلگرد آجدار می‌باشد که داخل پاشنه بتنی به موازات یکدیگر قرار می‌گیرند.

این دو میلگرد آجدار، توسط میلگرد زیگزاگ به میلگرد بالایی متصل می‌شوند که مسئولیت آن تحمل نیروی باربری سازه و نیروی کششی حاصل از لنگرهای خمشی می‌باشد.

"<yoastmark

| جهت اطلاع و مشاهده آخرین اخبار آهن ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

نحوه شکل گیری آن

 از متصل شدن میلگرد های آجدار A3 با میلگرد ساده به صورت زیگزاک شکل، تولید می‌شود. نحوه اتصال این میلگردها عموما به این گونه می‌باشد:

  • به صورت جوشی
  • گاهی از طریق قلاب کردن

در صنعت ساختمان سازی به این محصول میلگرد عرضی نیز گفته می‌گویند.

انواع میلگرد زیگ زاگی

می‌توان گفت متداول‌ترین نوع میلگرد زیگ زاگ، با سه میلگرد آجدار و دو میلگرد ساده ساخته می‌شود. در بین انواع این مقطع فولادی پیش‌ساخته، میلگرد ساده‌ای که به‌صورت زیگزاگی خم‌شده، تنها عضو مشترک می‌باشد؛ چرا که ممکن است به‌جای میلگردهای آجدار، از نبشی یا تسمه فولادی نیز استفاده شود.

همچنین امکان دارد تنها از یک میلگرد آجدار و آن هم در بالای تیرچه استفاده شود که به آن «تیرچه با جان باز» می‌گویند. هدف از تولید میلگرد زیگزاگ، تحمل بارهای کششی و مرده می‌باشد و در صورت استفاده از مقاطع فولادی متفاوت، میزان تحمل بار آن تغییر خواهد کرد.

"<yoastmark

کاربرد آن

مهم‌ترین کاربرد آن یا خرپا، ساخت تیرچه بتنی می‌باشد.

تیرچه بتنی مقاومت کششی بتن را بالا می‌‌برد و از ترک خوردن آن به مرور زمان جلوگیری می‌کند. همچنین تحمل بار مرده سقف را بر عهده می‌گیرد. از دیگر کاربردهای مهم خرپا، می‌توان به ساخت پل و زیرگذر اشاره کرد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید