میلگرد کلاف چیست و چگونه تولید می‌شود؟

میلگرد کلاف چیست و چگونه تولید می‌شود؟ میلگرد کلاف در واقع کلاف‌های درهم پیچیده‌ای هستند که در سازه‌های صنعتی و ساختمانی کاربرد فوق‌العاده‌ای دارند. میلگرد کلاف پس از طی فرآیندهای ساخت فولاد از جمله فرآیند کنورتور، فرآیند کوره روباز و یا کوره قوس الکتریکی به‌صورت میلگرد و سپس کلاف در می‌آید. لازم به ذکر است که بگوییم کلاف میلگرد در ایران تحت استاندارد روسیه تولید می‌شود.

می‌دانیم که میلگرد برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در سازه‌های بتنی استفاده می‌شود؛ به همین دلیل میلگردها را عوامل تقویت‌کننده بتن نیز می‌نامند. ماده اولیه تولید میلگرد، شمش بیلت می‌باشد و حاصل نورد گرم است. ابعاد و وزن این محصول نیز بنابر ظرفیت کارخانه و درخواست مشتری تعیین می‌شود. (برای خرید میلگرد می‌توانید از اینجا اقدام کنید.)

 

روش تولید میلگرد کلاف چگونه است؟

برای ساخت میلگرد کلاف، ابتدا شمش‌های فولادی را در کوره‌های حرارتی با دمای ۱۰۰۰ درجه‌ سانتی‌گراد قرار می‌دهند. سپس شمس‌ها توسط رول‌های کوره به بخش رافینگ انتقال داده می‌شوند. در نورد گرم، به‌دلیل پایین‌بودن تنش‌های پلاستیک، شمش‌های برافروخته بعد از این که از غلتک گذشتند، طی سه مرحله، تغییر شکل داده و قطر آن کم می‌شود. قطر داخلی این کلاف‌ها حدود ۸۵ میلی‌متر بوده و وزن آن‌ها نیز حدود ۲۲۰۰۰ کیلوگرم است. پس از تولید میلگردها، با استفاده از دستگاه مورد نظر به‌صورت کلاف دسته‌بندی می‌گردد.

 

انواع میلگرد کلاف چیست؟

حال که گفتیم میلگرد کلاف چیست، بیایید انواع آن را برشمریم.میلگرد کلاف همانند میلگرد شاخه، به دو دسته کلاف ساده و کلاف آج‌دار تقسیم می‌شود. در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم.

میلگرد کلاف آجدار

در میلگرد کلاف آجدار تنوع سایزها و دسته‌ها کمتر می‌باشد. به طور کلی در ایران  در دو دسته A2 و A3 تولید می‌شوند. قیمت میلگرد کلاف در بازار بر اساس دسته و سایز آن تعیین می‌شود که معمولا میلگرد آجدار از نوع ساده آن گران‌تر است. قابل ذکر است که  این موضوع به سایز آن هم بستگی دارد.

میلگرد کلاف ساده

این نوع میلگرد در سه دسته و از سایز ۵/۵ تا ۱۶ میلی‌متر در بازار تولید می‌شود. سایزهای ۵/۵ تا ۸ با اسم مفتول در بازار شناخته می‌شوند. قابل ذکر است این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز ۱۲ تولید و سایزهای بالاتر به‌صورت سفارشی تولید می‌گردند.

 

وایر رود کم کربن

این نوع میلگرد کلاف آج‌دار، درصد کربن پایین و قابلیت کشش پذیری بالایی دارد. وایر رود کم کربن امکان جوش‌پذیری و چکش‌خواری بالایی دارد. آنالیز شیمیایی آن‌ها به گونه‌ای است که امکان جوش‌پذیری بالا را در حین عبور از دوره‌های کشش در سرعت بالا فراهم می‌کند. از دیگر قابلیت‌های این نوع میلگرد می‌توان به نورد در حالت سرد و قابلیت کنترل افزایش طول اشاره کرد.

 

وایر راد متوسط

وایر راد متوسط به عنوان ماده‌ی اولیه در کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع میلگردها که به شکل مفتول هستند برای ساخت فنر، سیم بکسل، کابل‌های برق و صنایع تایرسازی استفاده می‌شوند.

 

وایر راد پر کربن

وایر راد پر کربن از درصد کربن بالایی برخوردار است این موضوع باعث کاهش انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری آن شده است. موارد استفاده از این محصول هم مانند وایر راد متوسط است.

 

کاربردهای میلگرد کلاف چیست؟

میلگردهای کلاف استفاده زیادی در صنعت و ساختمان‌سازی دارند. به‌عنوان مثال: این محصول به‌صورت خرپا و تیرچه در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از میلگرد کلاف به‌عنوان سیم خاردار، سیم بکسل، زنجیر فلزی، میخ و پیچ و پرچ، توری حصاری و فنس و گابیون نیز استفاده می‌کنند. همچنین می‌توان از این نوع کلاف در انواع فولاد تبدیلی مانند مفتول‌های خوش‎تراش نیز استفاده کرد.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید