ناودانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ناودانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ ناودانی یک پروفیل ساختمانی به شکل U انگلیسی است. این پروفیل‌ها از یک سطح افقی به اسم جان و دو سطح عمودی به اسم بال ساخته می‌شوند. اغلب ناودانی‌ها از جنس آلومینیوم، گالوانیزه و استنلس استیل هستند. قیمت ناودانی هم با توجه به مواد اولیه، وزن، ابعاد و روش ساخت تعیین می‌شود. اما با توجه به اینکه ماده اصلی سازنده ناودانی فولاد است، قیمت فولاد در قیمت نهایی ناودانی تاثیر زیادی دارد.

ناودانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ناودانی‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه روش‌های ساخت ناودانی و کاربردهای آن را توضیح می‌دهیم.

 

روش ساخت ناودانی

ناودانی‌ها را به دو روش پرسی و فابریک می‌سازند. در ادامه هر کدام از این دو روش را شرح می‌دهیم.

ناودانی پرسی: برای ساخت ناودانی پرسی از ورق فولادی استفاده می‌شود. به این صورت که ابتدا ورق‌های فولادی در اندازه‌های مورد نظر برش می‌خوردند. سپس ورق‌های برش خورده را با دستگاه فرمینگ خم کرده و به شکل ناودانی درمی‌آورند.

ناودانی فابریک: در ساخت ناودانی فابریک از دو روش نورد گرم یا نورد سرد استفاده می‌شود. در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولاد را با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌کنند. سپس فولاد ذوب شده را درون کوره قرار می‌دهند تا با عبور از غلتک‌های عمودی و افقی که به آن نورد می‌گویند، به شکل مورد نظر درآید. در آخر هم آن را در اندازه‌های مورد نظر برش می‌دهند.

برای ساخت ناودانی نورد سرد، همان مراحل تولید ناودانی نورد گرم انجام می‌شود؛ با این تفاوت که برای شکل دهی به فولاد از کوره استفاده نمی‌کنند. حال که دانستیم ناودانی چیست و چه کاربردهایی دارد، بیاید با کاربردهای متنوع ناودانی آشنا شویم.

 

کاربردهای ناودانی

از ناودانی‌ها، به دلیل شکل خاصی که دارند، استفاده فراوانی می‌شود. هرکدام از آن‌ها با توجه به جنس و شکل آن، می‌تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. در ادامه برخی از کاربردهای آن در صنعت و ساختمان‌سازی آورده شده است.

  • استفاده از ناودانی در ساختمان‌سازی: معمولا از این وسیله برای ساخت دیوار یا مهاربند(برای ترمیم دیوارهای فرو ریخته) استفاده می‌شود. آن‌ها در ساخت چهارچوب پنجره هم وسایل ایمنی هستند. از ناودانی‌های کم وزن آلومینیومی در نمای ساختمان هم استفاده می‌شود. همینطور برای ساخت سقف شیروانی در مناطقی که بارش باران زیاد است هم کاربرد دارند.
  • استفاده از ناودانی در صنعت: از انواع مختلف آن‌ها برای ساخت چهارچوب‌های فلزی در صنعت استفاده می‌شود. جالب است بدانید که اسکلت‌های فلزی ماشین‌آلات و کامیون‌ها با آن می‌سازند. مثلاً از نوع خاصی از ناودانی در ساخت قاب‌های خودرو استفاده می‌شود. ناودانی در خودرو باعث می‌شود کناره‌های خودرو بیش از حد خم نشود و برای جبران گشتاور موتور، امکان حرکت را فراهم کند.
  • دیگر استفاده‌ها: از آن‌ها برای ساخت پایه تجهیزات ترافیکی مانند گاردریل‌ها استفاده می‌شود. همینطور در ساخت پوشش لوله در سیستم های پایپ لاین و پایپینگ هم کاربرد دارند. همینطور از آن‌ها در ساخت تشکیلات دریایی و خرپا هم استفاده می‌شود.

 

 

 

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید