نبشی چیست و چه کاربردی دارد و قیمت آن چگونه محاسبه می‌شود

نبشی چیست و چه کاربردی دارد و قیمت آن چگونه محاسبه می‌شود. قبل از اینکه راجع به قیمت نبشی فلزی بگوییم، ابتدا بیایید ببنیم انواع نبشی چیست و چه کاربردی دارد. نبشی یک پروفیل مهم ساختمانی است که از دو ضلع عمود بر هم ساخته می‌شود. برای نشان دادن نبشی می‌توان از حرف L استفاده کرد. اگر دو ضلع نبشی با هم برابر باشند، آن را نبشی بال مساوی می‌گویند اما در غیر اینصورت آن را نبشی بال نامساوی می‌خوانند.

انواع نبشی چیست؟

گفتیم که نبشی چیست و حال می‌خواهیم به انواع نبشی بپردازیم. نبشی‌ها از نظر ساخت به دو دسته تقسیم می‌شوند. نبشی‌ها به دو روش فابریک و پرسی ساخته می‌شوند. هرکدام از این نبشی‌ها خواص مکانیکی متفاوتی دارند. با این جال، هر دو نوع این نبشی‌ها کاربرد فراوانی در ساختما‌ن‌سازی دارند. در ادامه هر کدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

نبشی فابریک

نبشی فابریک با استفاده از فرآیند نورد گرم، به‌وسیله دستگاه ساخته می‌شود. در این روش، نبشی به‌طور مستقیم از دستگاه خارج می‌شود.

نبشی پرسی

همانند روشی که در ساخت ناودانی استفاده می‌شود، نبشی پرسی را هم به همان شیوه می‌سازند. ورق‌های فلزی را با دستگاه خم می‌کنند تا به شکل نبشی در بیاید. جالب است بدانید که اکثر نبشی‌های پرسی، بال مساوی هستند.

کاربرد نبشی

نبشی هم مانند اکثر آهن‌آلات، تنها کاربرد ساختمانی ندارد و استفاده‌های متعددی از آن می‌شود. در ادامه هم به کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی و هم به دیگر کاربرد آن اشاره کرده‌ایم.

کاربرد نبشی در ساختمان‌سازی
  • از یک نوع نبشی به نام «نبشی لقمه» برای اتصال تیرآهن به بیم ساختمان استفاده می‌شود.
  • استفاده از نبشی به‌عنوان پشت بند هم کاربرد فراوانی دارد. به‌وسیله نبشی، تیر و ستون را به هم متصل می‌کنند تا سازه مقاوم‌تری داشته باشند. همینطور استفاده از نبشی به عنوان پشت بند در فاصله بین ستون‌ها، مقاومت سازه را در برابر زلزله بالا می‌برد.
  • برای ساخت چهارچوب‌های ساده در و پنجره هم می‌توان روی نبشی حساب کرد.
  • همینطور در سازه‌های مربوط به آسانسورها از نبشی‌های آهنی خرد شده استفاده می‌شود.
دیگر کاربردهای نبشی
  • با کمک نبشی‌های پرسی می‌توان قفسه‌های فلزی کاربردی ساخت.
  • در صنعت برای محافظت از لوله در نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و خطوط لوله از نبشی استفاده می‌شود.
  • برای محافظت از سینی‌های کابل برق می‌توان از این وسیله استفاده کرد.
  • همینطور در ساخت پایه تجهیزات ترافیکی، نبشی کاربرد فراوانی دارد.

به دلیل کاربرد گسترده نبشی، اطلاع از قیمت آن برای همه اهمیت دارد. در ادامه به عوامل تعیین کننده قیمت نبشی اشاره کرده‌ایم. پس تا پایان متن با ما همراه باشید.

قیمت نبشی

برای برآورد قیمت نبشی باید موارد بسیاری را در نظر گرفت. جنس، وزن، ضخامت، طول و اندازه بال‌ها از مواردی است که در قیمت نبشی تاثیر می‌گذارند. همینطور قیمت آهن و نوسانات بازار هم در قیمت نهایی نبشی اثر گذارند. برای خرید نبشی از آداک فلز، عرضه کننده کلیه آهن آلات ساختمانی، می‌توانید با شماره 02166322006 تماس حاصل فرمائید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید