نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات با اشاره به عدم شفافیت در بازار عرضه و تقاضای آهن و فولاد، گفت: نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست  و قیمت‌گذاری آن از دست خارج شده است.

 

 

بیشتر بخوانید: پروفیل z چیست

 

 

نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن و مصالح ساختمانی ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست :

حمیدرضا رستگار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص نقش و جایگاه  اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد و فلزات در بازار و چرخه تولید و توزیع، گفت: صنعت آهن، فولاد و اتحادیه آهن جزوه حلقه‌ها و زنجیره‌های اصلی در صنعت فولاد است. بخشی از آن مرتبط با بخش تولید است. تولید کننده‌ها در مجموعه‌ای تحت عنوان انجمن های تولید کننده‌ها حضور دارkد. بخشی از گروه تولید، دولتی بوده و تحت نظر دولت فعالیت می‌کنند. نمونه آن فولاد مبارکه است. بخش دوم گروه تولید خصوصی هستند. حلقه دوم، شامل نظام توزیع می‌شود. اتحادیه آهن با این حلقه در ارتباط است. به این معنا که کسانی که قصد دارند در کل کشور در حوزه توزیع فعالیت کنند، باید مجوز توزیع داشته باشند.

 

نظارت بر بازار آهن و فولاد دست اتحادیه فروشندگان نیست:

 

وی با اشاره به مشکلاتی که این اتحادیه در بعد کلان با آن موجه است، گفت: مشکل اصلی عدم حمایت واقعی از نظام توزیع و مصرف است. به این معنا که ظرف‌ سال‌های گذشته سرمایه‌های سرگردانی بجای ورود در حوزه تولید، وارد این حوزه ،(توزیع )شده‌اند که نباید ورود می‌کردند و نظام توزیع را با چالش مواجه کردند. متاسفانه در این بازار دخالت‌های پنهان و آشکاری طی سال‌های گذشته انجام شده است. بخشی از این نظارت که شامل صدور مجوز می‌شود، مرتبط با اتحادیه است، اما بخش دیگر آن در اختیار دولت است.

رستگار با بیان این ابتدا بنیان‌گذار بورس، ابتدا اتحادیه آهن و فلزات بوده و با هماهنگی این اتحادیه فعالیت خود را شروع کرده، افزود: اما با تاسیس سازمان بورس، دیگر در مورد میزان عرضه و تقاضای بازار و تعیین قیمت پاسخگوی ما نبودند. پیش‌تر در جلساتی که برگزار می‌کردیم، به نوعی از وضعیت بازار و قیمت‌گذاری آهن و فولاد مراقبت می‌کردیم. به این معنا که اجازه نمی‌دادیم دربحث‌های تنظیم‌گری بازار هر کسی سیاست خود را پیش ببرد. با اجماعی که وجود داشت و حمایت وزارت صمت و وزارت اقتصاد، روند قابل قبولی داشتیم.

جهت مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار آهن و مصالح ساختمانی ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

 

نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست:

رئیس اتحادیه آهن و فولاد و فلزات افزود: الان به نقطه‌ای رسیدم که بدون مشورت با اتحادیه، و بی‌نیاز از پاسخ‌دهی به ما معاملات انجام می‌شود. به این معنا که مشخص نیست این کالا به چه کسی فروخته شده و آیا آهن فروش بوده یا خیر. این موضوع موجب شده سیاست‌گذاری‌ها در حوزه آهن و فولاد از نظر جمعی خارج شود.

به گفته وی، علی‌رغم پیگیری‌های مختلف اعم از انجام مصاحبه و مکاتبه، هنوز مشخص نیست چه کسی باید پاسخگو باشد و هیچ اراده‌ای نیز برای اصلاح این روند وجود نداشته است. حتی جلساتی برگزار شده که از نظر شکلی موضوع رعایت شده، اما در نهایت می‌توان با صراحت گفت اراده‌ای برای چهارچوب‌بندی و پایبندی به نظام توزیع و تولید و ایجاد توازن واقعی بین این دو حوزه و مصرف وجود ندارد.

 

نظارت بر بازار آهن و فولاد دست اتحادیه فروشندگان نیست:

به گفته وی، با وجودحدود 32 میلیون تن تولید، مشخص نیست چه کسانی از این بازار منفعت می‌برند، اما مالیات آن را کسانی می‌دهند که کف بازاربرای تامین هزینه‌هایشان مشکل دارند. کسانی که کمترین بهره‌مندی را از این بازار دارند، اما باید بیشترین پاسخگویی را داشته و لطمات متعددی را برای باقی ماندن تحمل کند.

رئیس اتحادیه آهن و فولاد و فلزات با گلایه از عدم پاسخگویی مسئولان مرتبط، گفت: دولت سیزدهم وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را داد. در شرایط واقعی و منطقی، برای ساخت این تعداد واحد مسکونی، نیاز به یک برنامه مدون داریم تا میزان عرضه و مصرف را تنظیم کند، به این معنا که با ایجاد یک باره تقاضای بالا در بازار، قیمت آن یک باره به صورت جهشی افزایش پیدا می‌کند. این تصمیمات می‌تواند بازار را برهم بزند اما ما قاطعانه با تمام امکانات و تجربیات خود از دولت سیزدهم در این تصمیم مهم حمایت خواهیم کرد .

 

 

نظارتی بر قیمت آهن و فولاد نیست :

رستگار رئیس اتحادیه آهن و فولاد وفلزات افزود: خواسته ما به نمایندگی از این صنف آن است که در تصمیماتی که در مورد آهن و فولاد اتخاذ می‌شود، با کسانی که براساس قانون مسئول این بازار هستند، هماهنگی و مشاوره شود تا آنها با ایجاد آمادگی، مانع از ایجاد شوک و بهم ریختگی در بازار شوند.

وی با اشاره به نحوه قیمت‌گذاری، افزود: ما به عنوان مسئول آهن و فولاد در بخش توزیع باید بدانیم که قیمت‌ها با چه مکانیزمی تعیین شده است، زیرا هزینه و قیمت مواد اولیه، شمش، تولید و سود کارخانه را می‌دانیم. موضوع آن است که مابه‌التفاوت سودی که ایجاد می‌شود، در حساب چه کسی می‌رود و چرا طبق قانون و ضابطه‌مند عمل نمی‌شود و به عبارتی چرا مسیر توزیع یعنی واحد های صنفی که مجوز توزیع دارند نقش واقعی نداشته و حمایت نمی شوند. این موضوعات می‌تواند در تنظیم بازار کمک شایان توجهی داشته باشد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید