نورد گرم چیست؟

یکی از مهم‌ترین فرایند های تهیه و ساخت مقاطع فولادی، نورد است. ما در این مقاله سعی داریم نورد گرم را برای شما شرح دهیم. همراه ما تا پایان این مقاله باشید.

نورد گرم چیست؟

از روش های رایج برای تولید و شکل دهی مقاطع فولادی باید یه نورد اشاره کنیم که به دو صورت:

 1. نورد گرم (Hot rolling)
 2. نورد سرد

متاسفانه امروزه در ایران به دلیل کافی نبودن دانش کارشناسان و مدیران صنعت نورد گرم و نورد سرد، این فرایند با توجه به استاندارد های جهانی انجام نمی‌پذیرد. چراکه لازمه آن دانشی است که باید به درستی و طبق سلسله مراحل انجام پذیرد تا خروجی نهایی کیفیت لازم را داشته باشد.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون آهن آلات نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و … آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

نورد گرم چیست؟

نورد گرم چیست؟

بررسی نورد

تاریخچه

همه چیز از قرن 17 میلادی شروع شد . این فرایند به گونه ای بود که ابتدا دو غلتک از جنس چدن را در یک چهارچوب از جنس چوب قرار می‌دادند و با عبور دادن 2 ماده سرب و قلع سبب پایین آوردن سطح مقطع محصول نهایی می‌شدند.

با گذشت زمان استفاده از غلتکهای بزرگ که توسط پره های آبی و یا اسب به حرکت درمی‌آوردند، رواج پیدا کرد.

هرچند غلتکهای بزرگ خود راهکار جدیدی بود اما برای چرخاندن آن نیروی زیادی خرج می‌شد، به همین منظور غلتک های کوچکتر جایگذین آن شدند که همین امر موجب به وجود آمدن قفسه های چهار غلتکه شد.

سال ها بعد با اختراع ماشین بخار توسط بشر محدودیت ها برداشته شد و فرم جدید از شکل دهی به فلزات به وجود آمد.

پس به طور کل در فرایند نورد، فلز مربوطه از بین 2 غلتک که به دو صورت ساعتگرد و پادساعتگرد می‌چرخند عبور می‌کند. فاصله بین این غلتک‌ها باید به گونه ای باشد که از ضخامت فلز ورودی بیشتر نشود.

تاریخچه نورد

تاریخچه نورد

| جهت اطلاع از قیمت روزانه آهن آلات ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

تحلیل نورد گرم

و اما اگر بخواهیم فرایند نورد گرم را شرح دهیم، به این گونه است که در ابتدا باید درک درستی از دما و کنترل آن داشته باشیم.

چرا که ماده اولیه باید حرارت داده شود تا به دمای ثابت مورد تایید ما برسد. (دمای بالا باعث می‌شود فلزبسوزد) طوری که اگر این توزیع دما در طول قطعه به طور ثابت ایجاد نشود، نورد قطعه مورد نظر ما یکنواخت نخواهد بود.

مراحل ایجاد نورد گرم زمانی پایان می‎ابد که دمای قطعه به 50 تا 100 درجه (سلسیوس) که بالاتر از دمای تبلور مجدد می‌باشد، افت کند.

این دمای شکل گرفته تولید یک اندازه دانه ریز را تضمین می‌کند و از احتمال ایجاد سخت شدن کرنشی که به طور ناخواسته به وجود می‌آید، جلوگیری می‌کند.

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد نوع دیگری از نورد ، نورد سرد می باشد که قطعه فلزی تولید شده در آن نسبت به محصولات نورد گرم استحکام بالاتری دارند. البته از این نکته نباید غافل شد که در نورد سرد تجهیزات و دستگاه های بیشتری نیاز داریم.

بررسی Hot rolling

بررسی Hot rolling

تجهیرات لازم برای ایجاد نورد گرم

 1. کوره پیش گرم
 2. اجکتور
 3. پوسته زدا
 4. استند نورد
 5. استد اجر
 6. دستگاه های ضخامت سنج
 7. تاب گیر
 8. خط خنک کاری
 9. قیچی
 10. دستگاه بسته بند

ممنون که همراه ما در مقاله (نورد گرم چیست؟) بودید، امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید واقع بوده باشد.

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید