انواع ورق آهنی و قیمت آن

ورق آهنی به ورق‌هایی گفته می‌شود که از فلز ساخته شده‌اند. در واقع آلیاژهای فلزی را به‌صورت ورق‌هایی در می‌آورند تا برای ساخت قطعات فلزی مختلف قابل استفاده باشند. ورق‌های فلزی با توجه به روش ساخت و نوع موادی که در آن‌ها به کار رفته دسته‌بندی می‌کنند. از ورق‌های نازک تا صفحات ضخیم همگی در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

ورق فلزی معمولاً در عملیات ساخت‌وساز برای تولید محصولات صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. نوع عملیاتی که بر روی آن صورت می‌گیرد شامل: سوراخ کردن، برش‌کاری، تراشیدن و غیره است.

انتخاب نوع ورق‌ آهنی

انتخاب نوع ورق‌ آهنی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

  • شکل پذیری آلیاژ فلز
  • قابلیت جوش کاری ورق فلزی
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • استحکام – قدرت
  • وزن ورق فلز
  • قیمت ورق فلز

 

انواع ورق‌های آهنی بر اساس روش تولید:

ورق فولاد ضد زنگ

ورق فولادی یکی از پرکاربردترین ورق‌هایی است که هم به صورت مستقیم و هم به صورت تبدیل به تجهیزات دیگر یافت می‌شود. سطح ورق فولادی مسطح‌تر از آهن و فولاد می‌باشد. همچنین این ورق‌ها به صورت رول و کلاف در بازار عرضه می‌شوند. ورق‌های فولادی بر اساس روش تولید، به فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم و فولاد نرم وجود دارند.

از این ورق‌ها بیش‌تر در مواردی استفاده می‌شوند که شکل ظاهری از اهمیت زیادی برخوردار نیست.

ورق آلومینیومی

ورق آلومینیوم با نسبت استحکام به وزن مناسب و مقاومت طبیعی در برابر خوردگی، یک انتخاب بی‌نظیر به شمار می‌رود. این ورق فلزی به دلیل وجود آلیاژهای قوی در برابر جوشکاری، شکل پذیری و خوردگی مقاوم شناخته می‌شود.

بر خلاف سایر ورق‌های فلزی این قطعه از هیچ ترکیبی از فلزات ساخته نمی‌شود. بلکه از جنس آلومینیوم بوده و به همین دلیل کاملاً نرم و ظریف است. اما برای تقویت استحکام این ورقه، سازندگان اغلب آهن، سیلیکون، مس یا سایر فلزات را به آن اضافه می‌کنند.

 

ورق مسی/برنج

برنج نوعی فلز است که به طور عمده از روی و مس ساخته می‌شود. با تغییر میزان روی و مس، انواع مختلفی از ورق‌های فلزی برنجی تهیه می‌شود. یکی از مزایای استفاده از فلزات ورقه‌ای برنجی وزن سبک و مقاومت بالای آن‌ها در برابر فرسایش است. همچنین در مقایسه با سایر فلزات مسی، ورق‌های برنجی، دوام و کشسانی بیشتری دارند.

 

ورق گالوانیزه

به ورق‌های فلزی که بر روی سطح آن‌ها یک فلز پوشش می‌دهند ورق گالوانیزه می‌گویند. این پوشش‌ها از خوردگی سطح جلوگیری کرده و ورق را به یک ضد زنگ ایده‌آل تبدیل می‌کند. معمولاً این نوع ورق‌ها از جنس استیل ساخته می‌شوند. این ورق‌ها بسیار گران هستند و در کاربردهای مکانیکی که در شرایط سنگین و سخت انجام می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

ورق آج‌دار

در حین شکل گیری این ورق‌ها غلتکی از فرایند خارج می‌شوند که پس از خروج آن، طرح‌هایی توسط غلتک روی ورق ایجاد می‌شوند. ورق‌های فلزی آج‌دار مقاوم، بادوام و بدون آلودگی‌های شیمیایی هستند. بنابراین اگر ورق فلزی با مقاومت کششی بالایی نیاز داشتید، ورقه‌‌های فلزی آج‌دار بهترین انتخاب برای شما به حساب می‌آیند.

 

قیمت ورق‌ آهنی

قیمت ورق‌های فلزی با توجه به عوامل مختلف مانند روش تولید، ضخامت، استحکام، شکل پذیری و وزن متفاوت خواهد بود. به‌طور کلی ورق‌های گالوانیزه به دلیل فرآیند فرم دهی که بر روی آن‌ها انجام شده قیمت بیشتری دارند. همچنین کارخانه تولیدکننده و کیفیت تولید ورق فلزی نیز تاثیر زیادی بر قیمت آن دارد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید