ورق سیاه چیست و کاربرد آن

در این مقاله از آداک فلز میخواهیم درباره ی ورق سیاه چیست و کاربرد آن صحبت کنیم همراه ما باشید.  

 

ورق سیاه چیست و کاربرد آن  

 

ورق سیاه چیست و کاربرد آن :

ورق سیاه از جمله محصولات بسیار پرکاربرد است که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. تولید این ورق از روش نورد گرم  و سرد می باشد. به نوعی ورق های فولادی به حساب می آیند. ورق سیاه را در بازار می توان به صورت رول شیت و رول فرم یافت. به طور کلی اگر بخواهیم یک دسته بندی از آهن آلات داشته باشیم می توان آن ها را به آهن آلات صنعتی و آهن آلات ساختمانی دسته بندی کرد. در بازار به انواع صنعتی و معمولی دسته بندی می شوند تفاوت این دو نوع ورق در تکنولوژی ساخت آن ها است. بیشترین کاربرد آن در سوله ها و ساختمان های می باشد و این نوع ورق های سیاه معمولی دارای استاندارد ST37 هستند.

به ورق هایی که از فلزات ساخته شده باشد ورق فلزی گفته می شود. ورق های فلزی از فلزهای مختلف مانند فولادهای ساختمانی، فولادهای ضد زنگ، آلیاژهای آلومینیوم، مس، برنج و … ساخته شده اند. ورق‌های فلزی در ابعاد و ضخامت های مختلفی وجود دارند. همچنین ورق‌های فلزی از لحاظ سطح نیز شامل ورق‌های مختلفی هستند. مثل ورق‌های آج دار، خش دار و ورق‌های صاف.

 

نحوه محاسبه وزن ورق:

وزن ورق ها با در نظر گرفتن حجم ورق به شکل یک مکعب مستطیل به روش زیر محاسبه می شود:

وزن ورق = طول ورق × عرض ورق × ضخامت ورق × ۷۸۵۰

که در آن ابعاد بر حسب متر و وزن حاصله بر حسب کیلوگرم است. ۷۸۵۰ نیز وزن مخصوص فولاد بر حسب کیلوگرم بر متر می باشد.

 

جهت استعلام آنلاین قیمت آهن و اطلاع از آخرین اخبار ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.  

 

کاربرد ورق سیاه :

ورق سیاه با توجه به ویژگی ها و شاخصه های مهمی که دارد در جاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برای نمونه در تولید خودرو ، در تولید مخازن ، تانک و در صنایع فلزی سنگین  ، در ساخت چرخ و رینگ ، در تولید تجهیزات مورد نیاز کشاورزی ، در ساختمان سازی و صنعت ساخت و ساز و همچنین در کشتی سازی به وفور از ابن نوع محصول استفاده می شود. کاربردهای متفاوتی را می توان با توجه به استانداردی که در ساخت رعایت می شود برای آن ها در نظر گرفت.

کاربرد گسترده ورق سیاه و رابیتس در صنعت ساخت و ساز است و مصارف گوناگون در بخش های مختلف این صنعت دارند.

 

ورق سیاه و ابعاد آن :

ابعاد و اندازه ای که تولید می شود در دو حالت رول و فابریک می تواند مورد توجه قرار گیرد. در حالت فابریک ورق سیاه می تواند با توجه به سفارش مشتری و این که چه سایز و ابعادی مد نظر مشتری است ورق های سیاه را تولید و در اختیار مشتری قرار داد.

 

 ابعاد گوناگون ورق سیاه :

ورق سیاه فابریک: این نوع ورق در کارخانه در ابعاد متفاوت برش خورده و بسته بندی می شود. از ویژگی های ورق فابریک می توان به دقیق بودن ابعاد، صاف بودن کامل لبه های ورق، عدم موج و عدم شکستگی در سطح ورق و … اشاره کرد. به دلیل همین مزایا قیمت ورق فابریک از ورق رولی بیشتر است و معمولاً برای کارهای حساس که دقت و ظرافت پلیت به کار رفته اهمیت دارد، استفاده می شود.

 

​ورق سیاه رول فرم: ورق های با ضخامت کمتر از ۱۵ میلیمتر به صورت کلاف یا رول نیز به بازار عرضه می شود، اما ورق با ضخامت بیش از ۱۵ میلیمتر قابلیت رول پیچ شدن را ندارد. این ورق ها در ضخامت و عرض های مختلف تولید می شوند، اما در طول برش نمی خورند و بسته به نیاز مصرف کننده به طول لازم بریده می شود.

مدل رولی نسبت به نوع فابریک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. این ورق ها که به نام کویلی نیز شناخته می شوند را می توان در عرض نیز به میزان دلخواه مجدداً برش داد. عرض رول های موجود در بازار ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۵۰ و ۲۰۰ سانتی متر می باشد.

ضخامت های این نوع از ورق ها در بازار متفاوت می باشد و برای مثال حداقل ضخامت بین ۲ تا ۶۰ میلی متر متغیر خواهد بود. اما چیزی که در بازار وجود دارد و معمولا هم بیشتر با این ضخامت ورق سیاه تولید می شود ضخامت ۲۵ میلی متر می باشد. قیمت آن ها با توجه به ضخامتی که عرضه می شوند می توانند متغیر باشند.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید