چگونگی محافظت از میلگرد برابر زنگ زدگی

خرید میلگرد در فصول سرد سال، مشکلات فراوانی را برای صاحبان پروژه به وجود می‌آورد. چرا که در برابر باران و رطوبت هوا به شدت حساس هستند و به سرعت دچار زنگ زدگی خواهند شد. در این مطلب به چگونگی محافظت از میلگرد برابر زنگ زدگی می‌پردازیم.

چگونگی محافظت از میلگرد برابر زنگ زدگی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از خریداران محصولات فولادی با آن درگیر هستند، زنگ‌ زدگی میلگرد (آشنایی با میلگردها) می‌باشد. در حقیقت بسیاری از مقاطع فولادی خواه یا ناخواه، با گذشت زمان دچار فرآیند زنگ‌زدگی می‌شوند

نحوه ی زنگ زدن میلگرد و روش های جلوگیری از آن ارتباط نزدیکی با هم دارند. اگر ما بتوانیم فرایند زنگ زدن را بشناسیم، می توانیم راه هایی برای جلوگیری از بروز آن پیدا کنیم چرا که این زنگ زدگی بر کیفیت آرماتور هم اثر گذاشته و مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

علت زنگ زدگی

میل گردهای ساختمانی از فولاد کربنی ساخته شده اند و در معرض عوامل طبیعی همچون رطوبت و هوا به سرعت دچار زنگزدگی می شوند. فقط کافی است مدتی میلگرد در فضای باز رها شود تا لکه های قهوه ای متمایل به قرمز روی آن پدیدار شود.

البته اثر زنگ زدگی تنها به تغییر رنگ میلگرد محدود نمی‌شود و ساختار فولاد را نیز تغییر میدهد.

اصطلاح زنگ میلگرد

زنگ زدگی اصطلاحی می‌باشد که برای واکنش آهن و آلیاژهای آن با اکسیژن موجود در هوا به کار برده می شود.

در واقع زمانی که آهن در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب شود، اکسید و یا هیدروکسید تولید می شود و به عبارتی می گوییم آهن زنگ زده است. فرمول زنگ آهن Fe2O3 است و همان ماده ی سست و قرمز رنگی است که روی سطح آهن زنگ زده دیده می شود. میلگرد هم که از فولاد ساخته شده است مانند بسیاری از محصولات آهنی بسیار مستعد ترکیب شدن با اکسیژن و زنگ زدگی می‌باشد.

زنگ زدگی میلگرد

زنگ زدگی میلگرد

برای مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار قیمت آهن آلات ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

راهکارهای موجود

زنگ آهن یا زنگ زدگی فلزات زمانی اتفاق می‌افتد که سطوح آن‌ها در تماس طولانی با آب و رطوبت باشند، در این شرایط فلزات با اکسیژن ترکیب و طی فرآیندی اکسید می‌شوند .

 • ایجاد پوشش

ایجاد پوشش که خود دارای سه نوع است:

    1. استفاده از روغن یا گریس
    2. استفاده از پودر
    3. رنگ کردن سطح میلگرد

پوشش، حداقل فاصله بین سطح خارجی بتن و میلگرد آرماتوربندی می‌باشد و بسته به میزان قرار گرفتن در معرض محیط قلیایی و کاربرد سازه، ضخامت‌های مختلفی از پوشش‌ بتنی از 25 تا 75 میلی‌متر اجرا می‌شود.

 • گاوانیزه کردن سطح فلز

این روش به این شکل است که لایه نازکی روی سطح فلز یا آهن را می پوشاند و در واقع وظیفه حفاظت از فلز مادر را ایجاد می‌کند.

 •  محافظت کاتدی

معمولا در این روش برای محافظت فلزاتی مانند آلومینیوم، منیزیم و روی مورد استفاده می‌شود.

نتیجه گیری:

اگر سازندگان بعد از خرید شرایط مناسبی را به منظور انبارداری آن فراهم کرده باشند و به درستی آن را در بتن تعبیه کنند، میلگرد هرگز دچار اکسیداسیون نخواهد شد و درون بتن از شرایط محیطی محفوظ خواهد بود.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید