کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی

تیرآهن یکی از مهم ترین و اصلی ترین محصولات ساخته شده توسط فلز آهن می باشد. تیرآهن ها مقطعی بلند و مستقیم می باشند که در صنعت ساخت و ساز استفاده زیاد و کابردی دارد. تیراهن ها  انواع مختلفی دارند. وظیفه ی اصلی و مهم تیرآهن تحمل فشار های تنشی و خمشی است و در قسمت افقی ساختمان از آن استفاده می کنند. در ادامه با انواع و کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی آشنا می شوید. پس در این مقاله با آداک فلز همراه باشید.

از تیرآهن به جز ساختمان سازی در پروژه های دیگر استفاده می شود ولی در صنعت ساخت و ساز کاربرد بیشتری دارد. آیا می دانشتید تیر ها در قسمت افقی ساختمان استفاده می شود و قسمت عمودی ساختمان ستون نام دارد.

 

تیرآهن

کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی :

از تیرآهن ها برای خرپا و بیم هایی که در سقف کار می شود پایه و زیر ساخت های پل ها و… نیز استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن :

  1. تیرآهن هاش (H) یا بال پهن
  2. تیرآهن لانه زنبوری
  3. تیرآهن IPE
  4. تیرآهنINP

 

1)کاربرد اصلی تیرآهن هاش در قسمت ستون ساختمان می باشد و اندازه بال و ارتفاع تیرآهن تقریبا یکسان و برابر است. در این جا میتوانید مقاله کامل و مفید از تیرآهن هاش بخوانید .

 

تیرآهن هاش

 

2) تیرآهن زنبوری یا تیر آهن شبکه ایی که نام دیگر آن است به خاطر حفره تو خالی ذوزنقه ایی شکل که شبیه خانه زنبورهاست ب این اسم معروف شده است. تیرآهن لانه‌ زنبوری یا شبکه ایی ارتفاع بیشتری نسبت به تیر اصلی دارد و همچنین قویتر و سخت‌تر نیز می باشد.

 

تیرآهن لانه زنبوری

 

از مهم ترین کاربرد های تیرآهن در ساخت و ساز به موارد زیر اشاره کرد :

کفی ستون : 

از اصلی ترین و رایج ترین کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی کفی ستون می باشد. کفی ستون ها کاربرد فراوان و زیادی برای اتصال نبشی به ستون ها دارند و می توانند به صورت خیلی خوب و عالی از نبشی و ستون محافظت کنند.

از دیگر کاربرد کفی ستون : (قابلیت دریل کاری و ایجاد سوراخ برای اتصالات پیچ و برش کاری می باشد )

 

ستون ها: 

تیرآهن هاش یا بال پهن برای ستون ها مخصوصا ستون هایی با قطر زیاد اگر به صورت مقاطع مربعی شکل باشند گزینه خوب و مناسب برای استفاده می باشند.

 

تیرآهن خرپا :

در ساخت خرپا از تیرآهن استفاده میشود (جهت استعلام قیمت آنلاین تیرآهن با ما در واتساپ در ارتباط باشید )طوریکه تیر ها مثل خرپا کنارهم باشند تا در سقف انبار و سوله ها قابل استفاده باشد.

 

تیرهای اصلی :(شاه تیر )

از تیرآهن به عنوان تیر اصلی یا شاه تیر استفاده کرد ، اصلی ترین کاربرد آن تیرک های میانی هر طبقه یا واحد را نگه میدارد . تیر اصلی به ستون ها وصل میشود.

 

تیرهای باریک کرومیت :

تیرک های باریک به این دلیل که طول این تیرها بلندتر از تیرک ها هستند و همچنین باریک تر به این نام گذاشتند، تیرک های باریک بر روی تیر اصلی یک سطح نشیمنگاه دارند. تیر های تراس در مقابل تیرک های کرومیت از تنوع بالا برخوردارند آن هم به این دلیل است که با هر سیستمی سازگارند.

تیرک های میانی :

 تیرکهای میانی یا (تیرآهن کوچک ) از ستون و تیر های اصلی کوچک ترند. این تیرک های میانی در بالا و پایین تیرآهن قرار دارند. تیرک های میانی فشار و نیروی زیادی را تحمل می کنند. از اصلی ترین کاربرد تیرک میانی این است که فشار به تیر اصلی و ستون ها به صورت عمودی انتقال می دهد.

 

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید