فلزات در مجسمه‌سازی چه کاربردی دارد؟

کاربرد فلزات در مجسمه‌سازی بسیار قدیمی است. تاریخچه مجسمه‌سازی با فلز به قرن‌ها پیش برمی‌گردد. انسان‌ها در گذشته با فلزاتی مانند آهن، فولاد، نقره، ظروف و مجسمه‌های فلزی فراوانی ساخته‌اند. امروزه استفاده از انواع فلزات در ساخت مجسمه‌ها و سازه‌های گوناگون یکی از روش‌های خلق آثار هنری است.

فلزات گداخته، خاصیت شکل‌پذیری دارند. به همین دلیل، با گداخته کردن انواع فلزات می‌توان آن‌ها را شکل داد. هنرمند اگر خلاق باشد می‌تواند با روحیه منحصربه‌فرد خود به اشیای بی‌جان، روح و جان ببخشد. همچنین امروزه استفاده از ورق‌های فلزی به‌عنوان عنصر اصلی برای ساخت مجسمه استفاده می‌شود. استفاده از ورق فلز علاوه بر جذابیت در بازتاب نور به‌دلیل مقاومت در برابر عوامل محیطی کاربرد زیادی دارد. (برای خرید انواع ورق‌ فلزی می‌توانید از آداک فلز اقدام کنید. )

تاکنون، هنرمندان زیادی با کمک فلزات اقدام به مجسمه‌سازی کرده‌اند و توانسته‌اند دنیای پیرامون ما را زیباتر کنند.

 

نمونه‌های تاریخی

  • گنجینه‌های مصر: گنجینه‌های اهرام مصر اکثرا با فلز ساخته شده‌اند و شامل مجسمه‌های فلزی، جواهرات، زیورآلات طلا، سکه‌ها و ماسک‌ها هستند.
  • مجسمه‌های یونان و روم: مجسمه‌های باشکوهی که امروز در یونان و رم قرار دارند از جنس برنز هستند.
  • گنجینه‌های تمدن‌های باستانی امریکا: تمدن‌های باستانی امریکا مثل اینکاها، مایاها و آزتک‌ها نیز از مس استفاده می‌کردند. همچنین مجسمه آزادی در نیویورک از مس و آهن ساخته شده است.
  • اشیا مذهبی: اشیایی که در صومعه‌ها استفاده می‌شود و مصلوب شدن و غیره را نشان می‌دهد، فلزی هستند.

 

کاربرد انواع فلزات در مجسمه‌سازی

چدن به‌دلیل اینکه دارای مقادیر زیاد کربن است، به‌راحتی می‌شکند اما خم نمی‌شود. به همین دلیل بافت خشن، چندان در ساخت مجسمه‌های فلزی کاربرد زیادی ندارد.

فرفورژه دارای کربن کمتر و نرم‌تر است. بنابراین، فلزی است که در مجسمه‌سازی کاربرد زیادی دارد. فرفوژه‌ها را می‌توان رنگ کرد و برای محصولاتی با قیمت مناسب از آن استفاده کرد.

استیل به خاطر اینکه خصوصیات چدن و آهن، هر دو را داراست و سختی آن حد وسط این دو فلز قرار می‌گیرد. همچنین به‌دلیل براق بودن، برای مجسمه‌سازی مناسب است.

فلزات در مقایسه با دیگر مواد طبیعی از استحکام بیشتری برخوردار است. این خاصیت موجب استفاده روز افزون از این عنصر تازه کشف شده، گشته است.

مزایای

مزایای کاربرد فلزات در مجسمه‌سازی بسیار زیاد است. در ادامه چند مورد از آن را به شما معرفی می‌کنیم.

  • شما می‌توانید با انواع مجسمه فلزی هنر خود را به دیگران نشان دهید.
  • با یادگیری این هنر، شما می‌توانید برای خودتان درآمدزایی کنید.
  • مجسمه‌سازی با فلز، با انوع فلزات از قبیل آهن، فولاد، نیکل، نقره، قلع و طلا امکان‌پذیر است و شما در انتخاب مواد اولیه، می‌توانید آزادانه عمل کنید.
  • با یادگیری هنر مجسمه‌سازی با فلز، شما می‌توانید فلزات و ضایعات فلزی را به مجسمه‌های زیبا تبدیل کنید.
  • مجسمه‌های فلزی، استحکام و ماندگاری بالایی دارند، شکننده نیستند و به‌راحتی خراب نمی‌شوند.
  • شما می‌توانید مجسمه شخصیت‌های دلخواه خود را خلق کنید.

 

نکات ایمنی

با اینکه فلزات در مجسمه‌سازی کاربرد زیادی دارند اما نکات ایمنی را نباید دست کم گرفت. ایمنی اولین شرط انجام کار است. هنگام استفاده از هر ابزاری، ابتدا مطمئن شوید که با آن وسیله و تمامی خطرات مرتبط با آن آشنایی دارید.اگر با یک وسیله آشنایی ندارید، باید از فردی متخصص بخواهید که نحو‌ه‌ی صحیح استفاده از آن را به شما آموزش بدهد. همیشه با لوازم ایمنی مناسب و محافظ‌هایی برای ابزارهایتان کار کنید و همیشه از محافظ‌های چشم و گوش استفاده کنید.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید