کاهش تقاضا در بازار آهن

در این مقاله از آداک فلز میخواهیم درباره ی کاهش تقاضا در بازار آهن صحبت کنیم لطفا نا را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

بازار ارز در روز گذشته روندی رو به رشد داشت و نرخ دلار برای ساعاتی وارد کانال ۳۰ هزار تومانی شد و تا ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان هم رسید اما در پایان روز مجددا کمی عقب‌نشینی کرد و ۲۹ هزار و ۹۸۰ تومان به فروش رسید.

تحلیل نوسانات نرخ آهن:

تداوم روند ثابت و سیگنال‌های کاهشی در نرخ اهن الات، فضای بازار آهن را در این ایام شکل می‌دهد، به طوری که قیمت میلگرد آجدار عمدتا ثابت اعلام شد اما در برخی کارخانه‌ها کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی هم داشت. قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و ناودانی اروپایی نیز در برابر کاهش مقاومت کرده و جز در یکی دو شرکت که کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشتند، سایر مبادی فروش قیمت‌ها را تغییر ندادند.

نرخ روز تیرآهن با افزایش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی در برخی مبادی فرش همراه بود اگرچه در برخی کارخانه‌ها مانند ظفربناب ثبات قیمت داشتیم. قیمت روز پروفیل و قیمت لوله گازی، مبلی و … نیز به همین ترتیب بود یعنی در بخش عمده بازار شاهد ثبات نرخ این محصولات بودیم اما در شماری از شرکت‌ها افزایش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی نیز مشاهده شد.

نرخ انواع ورق سیاه در غالب شرکت‌ها ثبات داشت اما کارخانه کاویان و اکسین محصولات خود را با کاهش ۱۰۰ تومانی عرضه کردند. قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز عمدتا ثابت اعلام شدند اما در برخی بنگاه‌ها کاهش ۱۰۰ الی ۴۰۰ تومانی نیز مشاهده شد.

 

کاهش تقاضا در بازار آهن :

گزارش‌ها از عرضه بورس کالا در روز گذشته حکایت از کاهش ۲/۲ درصدی نرخ این محصول میلگرد دارد اگرچه بازار همچنان در رکود عمیق به سر می‌برد و تقاضای چندانی برای این محصول مشاهده نمی‌شود، به عبارتی نرخ میلگرد عرضه شده حدود ۱۴ هزار و ۱۴۸ تومان اعلام شد که در مقایسه با آخرین عرضه ۲/۲ درصد کاهش داشت.

براساس ضرایب نرخ عرضه پایه عرضه میلگرد نسبت به شمش، اختلاف قیمت متعادل آن حدود ۱۰ درصد مشاهده می‌شود، درحالی که برمبنای قیمتگذاری جدید، اختلاف قیمت این دو محصول به ۱۳/۷۴ درصد رسیده است که بیانگر وجود حباب در این فاصله قیمتی است. حال با معامله ۱۰ درصدی میلگرد که در بورس کالای روز گذشته مشاهده شد انتظار می‌رود که در عرضه هفته آتی این اختلاف قیمت کاهش بیابد.

 

جهت استعلام قیمت آنلاین آهن و مصالح ساختمانی در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

 

کاهش تقاضا در بازار آهن :

نیاز به یادآوری است دستورالعمل‌های جدید که با هدف حذف محدودیت سقف قیمتگذاری بود برای حمایت از تولیدکنندگان ابلاغ و اجرایی شد؛ اما مدتی پس از اجرایی شدن آن، غیر از چند کارخانه مانند ذوب آهن اصفهان که محصولات آن جایگاه ویژه‌ای بین مصرف‌کنندگان دارد، سایر عرضه‌ها تقاضای چندانی ندارند و از آنها استقبالی نمی‌شود یا در بعضی مواقع در خارج از بورس با نرخی پایین‌تر به فروش می‌رسند.

این نوع عرضه‌های جذاب اعتباری بالاتر از نرخ واقعی نقد در بازار و مؤثر واقع شدن این معاملات در تعیین قیمت پایه عرضه موجب شده تا در واقعیت و در عمل، نقش این معاملات نقد و بدون حاشیه و زدوبند، از بورس کالا فاصله گرفته و منزوی شوند.

تا جایی که به یاد داریم یک استراتژی اصلی و ناشفاف‌ساز بازار داخلی، معاملات اعتباری و سلف در بورس است، محصوای که در بورس به صورت اعتباری و نسیه فروخته می‌شود و پس از چند ماه به مشتری تحویل می‌شود، به عدم شفافیت در بازار دامن می‌زند و مسلم است که قیمت معاملاتی یک محصول نسیه و اعتباری نمی‌تواند اساس قیمتگذاری در سایر معاملات نقدی و تحویل فوری قرار بگیرد.

نتیجه نشست انجمن سنگ آهن :

جلسه‌ای که روز گذشته با حضور انجمن سنگ آهن و اتاق بازرگانی برگزار شد حول چند مسئله می‌چرخید که نتیجه آن شامل موارد زیر است.

  • تولیدکنندگان گندله اعلام کردند که مازاد عرضه در بازار داخلی و ریزش نرخ جهانی سنگ آهن به کاهش حاشیه سود واحدهای گندله‌سازی از ۲۹ درصد به ۳ درصد منجر شده است. به همین جهت لازم است قیمت پایه معینی برای کنسانتره آهن و گندله در کشور و بورس کالا در نظر گرفته شود.
  • پیشنهاد انجمن سنگ آهن ایران در نظر گرفتن نرخ پایه بورس کالا برای کنسانتره آهن ۲۱ درصد شمش فولاد؛ گندله ۳۰ درصد شمش و آهن اسفنجی ۶۰ درصد شمش بود که به کمیته مدیریت بازار ارائه شد.
  • پیشنهاد فولادسازان و انجمن فولاد براساس اعلام بورس کالا برای کنسانتره ۱۷/۷ درصد شمش، گندله ۲۶/۶ درصد شمش و آهن اسفنجی ۵۳/۱ درصد ارائه شد.
  • پیشنهاد بورس کالا نیز بر مبنای قیمت‌های سایر کشورها، در نظر گرفتن ضریب کنسانتره ۲۲ درصد شمش فولاد، گندله ۲۷ درصد و آهن اسفنجی ۶۶ درصد بود.
اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید