کوپلینگ میلگرد چیست؟

در این مقاله سعی داریم به بحث “کوپلینگ میلگرد چیست؟ “بپردازیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم، با ما همراه باشید.

کوپلینگ میلگرد چیست؟

کوپلینگ میلگرد، در واقع یکی از روش‌هایی است که برای اتصال میلگردها به هم استفاده می‌شود. اتصال میلگرد آجدار، کاربرد بسیاری در فرایند آرماتوربندی دارد.

| برای اطلاع بیشتر در مورد میلگرد آجدار بر روی این لینک کلیک کنید.

همانطور که می‌دانیم، میلگرد در طول‌های مشخصی در بازار موجود می‌باشد. گاهی نیاز است تا طول میلگرد بیش از مقدار معمول آن باشد. در بسیاری ار موارد نیاز است تا میلگرد مورد استفاده در یک سازه بلندتر از آن چه که از کارخانه تحویل گرفته شده است باشد، در این هنگام، از روش‌ های وصله کردن استفاده می‌شود.

بنابراین بهتر است دو میلگرد را به هم اتصال داد تا در نتیجه، به یک میلگرد با سایز مورد نظر دست یافت. اتصال میلگرد به روش کوپلینگ، یکی از روش های بسیار رایج و کاربردی می باشد.

کوپلر میلگرد یا اتصالات مکانیکی در سازه‌های بتنی به جای اتصالات میلگرد معمولی استفاده می‌شوند. کوپلر میلگرد برای استفاده در ستون‌ها و دیوارهای بتنی مسلح نیز مناسب می‌باشد. در اتصالات ساختمانی، کوپلرهای میلگرد می‌توانند جایگزین تمامی قطعات میلگردی شوند و کارایی بهینه و منحصربه‌فرد در ساخت و ساز داشته باشند.

 

ایمنی کوپلینگ میلگرد

در گذشته برای اینکه طول میلگرد را افزایش دهند، این مقاطع فولادی را به موازات هم قرار می‌دادند، طوری که بخشی از طول آن‌ها با هم همپوشانی می‌کرد. سپس آن‌ها را با مفتول به هم متصل می‌کردند.
این روش، راحت انجام می‌شد. اما ایمنی لازم را برای ساختمان‌های بلند که تحت تنش زیاد قرار می‌گرفتند، نداشت.به خصوص در مورد سازه هایی که در مناطقی واقع شده‌اند که احتمال وقوع زمین لرزه زیاد بود.

از سوی دیگر تراکم میلگرد آنقدر زیاد می‌شد که در مرحله بتن ریزی اختلال ایجاد می‌کرد. در راستای برطرف نمودن مشکلات از این قبیل، روش‌های اتصال دیگری توسط محققان کشف شد.
یکی از روش‌های بسیار کارآمد در اجرای وصله میلگرد، اتصال مکانیکی آن یا کوپلینگ میلگرد است.

کوپلینگ در ساختمان

کوپلینگ در ساختمان

| جهت اطلاع از قیمت روزانه میلگرد ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

انواع کوپلر جهت اتصال میلگرد

کوپلر میلگرد دارای انواع مختلفی می‌باشد که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد پراستفاده‌ترین انواع کوپلرها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • کوپلر استاندارد:

کوپلر استاندارد برای اتصال میلگردهای با سایز یکسان کاربرد دارد. در این نوع کوپلینگ میلگرد، یک سر آرماتور باید قابلیت چرخش را دارا باشد.
لازم است بدانید که این کوپلر بدون هیچ گونه محدودیتی می تواند در تمامی بخش های یک سازه مورد استفاده قرار بگیرد.

  • کوپلر تبدیل:

این نوع کوپلینگ میلگرد زمانی استفاده می‌شود که بخواهید میلگردهایی با قطرهای متفاوت را به هم متصل کنید. مثلا ممکن است در جایی از سازه نیاز باشد تا قطر میلگرد تغییر کند و کمتر یا بیشتر شود، در این موارد از کوپلر تبدیل استفاده می‌شود.

  • کوپلر پیچی:

کوپلر پیچی برخلاف سایر انواعی که تا به‌حال ذکر شد، نیاز به رزوه کردن میلگرد ندارد. در این نوع وصله مکانیکی میلگرد، انتهای میلگرد با استفاده از پیچ‌هایی که بر روی کوپلر تعبیه شده است، محکم و فیکس می‌شوند. این نوع کوپلر همان طور که نامش مشخص است دارای پیچ هایی بر روی بدنه خود است.

  • کوپلر انتهایی:

این نوع کوپلر به عنوان جایگزینی برای خم انتهایی آرماتور در پی، شمع و انتهای ستون‌ها کاربرد دارند.
این کوپلر برای کوپلینگ میلگرد به معنای جایگزینی جهت خم انتهایی آرماتور در شمع، ستون یا پی می باشد.

جمع بندی

در پایان مقاله ” کوپلینگ میلگرد چیست؟ ” می توان به این اشاره کرد که کوپلینگ میلگرد ، یک قطعه مکانیکی میان دو سر میلگرد قرار گرفته است و باعث می شود میلگرد رفتاری یکپارچه و منسجم تری از خود نشان دهد.

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید