ناودانی

قیمت و سفارش ناودانی در سایت آداک فلز ایرانیان

ناودانی فولادی مانند سایر مقاطع توخالی از صفحات فولادی به شکل C یا U نورد شده، ساخته شده است. این نوع پروفیل فولادی از یک “جان ” گسترده و دو “بال ” تشکیل شده است. بال‌های آن می‌توانند به صورت موازی یا مخروطی شکل باشد که پروفیلی است با مقطع فولادی که از نورد بیلت هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده است.

ناودانی

شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زاویه های داخلی مقطع انحنای گردی دارد. این پروفیل در گروه پروفیل های باز قرار می گیرد.از این پروفیل در مصارف صنعتی و ساختمانی بسیار استفاده می شود.

ناودانی های ساخته شده 2حالت دارند: پرسی ، که به وسیله پرس شکل مورد نظر را به آن می دهند. فابریک ، از همان ابتدای فرآیند تولید ، از خط تولید خارج می گردد و به نورد گرم و نورد سرد تقسیم می شوند.

ناودانی

ناودانی

کاربرد ناودانی

ناودانی فولادی یکی از محبوب‌ترین پروفیل‌های فولادی در ساخت‌و‌ساز است. جدا از این، از نوع  C و U در زندگی روزمره ما مانند تیر راه‌ پله نیز استفاده می‌شود. با این ‌وجود، به دلیل محور خمشی آن‌ که بر روی عرض بال‌ ها متمرکز نشده است، ساختار نوع فولادی به اندازه تیر I یا تیر با بال گسترده قوی نیست. برخی از موارد استفاده از آن ها به شرح زیر است:

 • پشتیبانی از گوشه‌های ساختمان، دیوارها و نرده‌ها ، لبه‌ محافظ برای دیوارها
 • ساخت پل‌های باربر ، ساخت قفسه‌ های محکم
 • سازه‌ های سبک فولادی ، استفاده در چارچوب
 • ماشین‌ آلات ، تشکیلات دریایی

استفاده از ناودانی در ساختمان‌سازی

معمولا از این وسیله برای ساخت دیوار یا مهاربند(برای ترمیم دیوارهای فرو ریخته) استفاده می‌شود. آن‌ها در ساخت چهارچوب پنجره هم وسایل ایمنی هستند. از ناودانی‌ های کم وزن آلومینیومی در نمای ساختمان هم استفاده می‌شود. همینطور برای ساخت سقف شیروانی در مناطقی که بارش باران زیاد است هم کاربرد دارند.

استفاده از ناودانی در صنعت

از انواع مختلف آن‌ها برای ساخت چهارچوب‌های فلزی در صنعت استفاده می‌شود. جالب است بدانید که اسکلت‌های فلزی ماشین‌آلات و کامیون‌ها با آن می‌سازند. مثلاً از نوع خاصی از آن در ساخت قاب‌های خودرو استفاده که باعث می‌شود کناره‌های خودرو بیش از حد خم نشود و برای جبران گشتاور موتور، امکان حرکت را فراهم کند.

همچنین از آن‌ها برای ساخت پایه تجهیزات ترافیکی مانند گاردریل‌ها استفاده می‌شود. همینطور در ساخت پوشش لوله در سیستم های پایپ لاین و پایپینگ هم کاربرد دارند. همینطور از آن‌ها در ساخت تشکیلات دریایی و خرپا هم استفاده می‌شود.

انواع ناودانی

نوع فولادی از لحاظ ظاهری به دو نوع “C” و “U” طبقه‌بندی می‌شوند. از این رو دو استاندارد برای نشان دادن ابعاد وجود دارد UPN و UPE. UPE برای مدل فولادی C شکل با بال‌های موازی است. درحالی‌که UPN برای مدل فولادی U شکل با بال‌های مخروطی می‌باشد.

ناودانی

ناودانی

ناودانی ساده

ناودانی ساده یک روش تولید فولاد است که در آن آهن مذاب با اکسیژن تماس می‌گیرد و کربن و دیگر عناصر ناخالص از آن خارج می‌شوند. این روش در سال ۱۸۵۵ توسط هنری بسمر اختراع شد و از آن زمان به بعد برای تولید فولاد با کیفیت بالا و قیمت پایین استفاده شده است.

معمولاً از یک قالب استوانه‌ای شکل با قطر ۶ تا ۸ متر و ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متر تشکیل شده است. در داخل ناودان، آهن مذاب با دمای حدود ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد ریخته می‌شود و از بالا به آن اکسیژن خالص با فشار بالا پاشیده می‌شود. این باعث می‌شود که کربن و دیگر عناصر ناخالص با اکسیژن واکنش داده و به صورت گاز یا سرباره از آهن جدا شوند.

| جهت اطلاع از قیمت روزانه میلگرد ما را در صفحه اینستاگرام دنبال کنید.

فرآیند آن حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و در نتیجه فولاد با درصد کمتر از ۱ درصد کربن به دست می‌آید. این فولاد را می‌توان برای ساخت قطعات مختلف صنعتی، ساختمانی، خودروسازی و ساخت پل‌ها، چارچوب‌ها، پایه‌ها و قاب‌های دستگاه‌های صنعتی استفاده کرد.

ناودانی سبک

ابعاد و وزن سبک آن با اندازه های درج شده در جداول مهندسی محاسباتی مطابقت ندارد و اصولا پایین تر از مقدار استاندارد می باشد. این نوع در بسیاری از کارخانجات کشور روس و ایران تولید می شوند و در ساخت نمای ساختمان، تولید قفسه‌ها، تشکیلات دریایی و ماشین آلات سبک استفاده می‌شود.

ناودانی سنگین

این نوع از لحاظ وزنی کاملا مطابق با وزن درج شده در جدول وزنی اشتال می‌باشد. به عبارتی وزن و ابعاد این نوع دقیقاً با استاندارد جدول مهندسی برابر است و در ساخت اسکلت‌های فلزی، ماشین آلات سنگین، صنعت تولید لوله و پایپ لاین به کار می‌رود. با توجه به وزن سنگین آن از این محصول می‌توان برای ساخت مواردی همچون: ستون ، تیر ، خرپا استفاده می‌شود.

ناودانی مشبک

یک نوع که دارای سوراخ های متعدد هم در جان و هم در بال است. این سوراخ ها که تعدادشان و نوعشان متفاوت است برای این ایجاد می‌شوند که بتوان به راحتی آنها را به یکدیگر متصل کرده و سازه جدیدی ایجاد نمود و برای ساخت قفسه‌های محکم، سازه‌های سبک و پروفیل های خم شده به کار می‌رود.

ناودانی استیل

ناودانی استیل (به شکل حرف لاتین U ) را یک نوع مقطع فولادی باز ( سطح مقطع ) می‌دانند که متشکل از: یک جان و دو بال می‌باشد.

در زبان انگلیسی به آن Steel U channel یا ناودانی استنلس استیل Channel Stainless Steel نیز می‌گویند.

این محصول به دلیل اینکه با به کارگیری آلیاژ استیل ضد زنگ تولید می‌شود، از سایر مقاطع فلزی که با ورق‌های نورد گرم و سرد ساخته می‌شود، متمایز است. این دسته از پروفیل‌ها به سبب اینکه مقاومت بالایی در برابر رطوبت و آب دارند، طول عمر بالایی دارند و برای استفاده در موقعیت‌ های بیرون از ساختمان، گزینه‌ای بسیار مطلوب‌اند.

این مقطع یک نوع پروفیل ساختمانی می‌باشد که با 3 روش زیر تولید می‌شوند :

 1. استفاده نمودن از ورق‌ های فلزی
 2. شکل‌دهی به این ورق ها
 3. در نهایت برش‌کاری این ورق ها

دو نوع ناودانی پرکاربرد شامل موارد زیر است:

 • استیل( 316 )
 • استنلس استیل( 304 )

از عناصر زیر تشکیل شده است:

 • کربن
 • آهن
 • نیکل
 • کروم و عناصر دیگر

همچنین استیل این قابلیت را دارد که خواص مکانیکی و مقاومت خود را افزایش دهد، آن هم با اضافه کردن عناصری نظیر:

 • نیوبیم
 • مولیبدن
 • نیکل
 • تیتانیوم
 • منگنز

انواع ناودانی استیل

 1. UPE : متشکل از بال‌های موازی و کوتاه و ضخامت نازک‌تر
 2. UPN : دارای انعطاف پذیری بالا و پر استفاده در صنعت ساختمان
 3. UPA : برخورداری از ضخامت یکسان در جان و بال ها

ناودانی اروپایی

که دارای بال‌های موازی است و برای ساخت سازه‌های سنگین به کار می‌رود. از پروفیل های UNP در بازار کشور ناودانی اروپایی می باشد که مشخصه بارز آنها وزن بیشتر نسبت به مدل ایرانی است. علت سنگین بودن وزن آنها، بالا بودن میزان ضخامت آنها می باشد. گفتنی است که سایزهای اروپایی از 40 شروع می شود و تا 400 ادامه دارد. از مدل اروپایی بیشتر در پروژه های صنعتی و یا ساختمانی بزرگ استفاده می شود که نیاز به ضخامت بیشتری در ناودانی است.

ناودانی UNP

یک نوع پروفیل فولادی است که در ساخت و سازهای مختلف مانند پل ها، سقف ها، سازه های صنعتی و مسکونی استفاده می شود. دارای شکل U است و از دو بال و یک ران تشکیل شده است.

برخی از مزایای استفاده از ناودانی فولادی UNP عبارتند از:

 • دارای مقاومت بالای خمشی و کششی است.

این ویژگی باعث می‌شود که بتواند بارهای سنگین را تحمل کند و در برابر تغییر شکل مقاوم باشد.

 • دارای وزن کمتر از پروفیل‌های دیگر است.

این ویژگی باعث کاهش هزینه‌های حمل و نقل و نصب می‌شود و همچنین کمک می‌کند تا ساختمان‌ها سبک‌تر شوند.

 • دارای قابلیت اتصال آسان به سایر قطعات فولادی است.

این ویژگی باعث افزایش سرعت و دقت در ساخت و سازهای فولادی می‌شود و همچنین کمک می‌کند تا جوشکاری و پیچ و مهره‌زنی کمتر لازم باشد.

 • دارای ظاهر زیبا و مناسب برای طرح‌های معماری است.

این ویژگی باعث افزایش زیبایی و جذابیت ساختمان‌ها و سازه‌های فولادی می‌شود و همچنین کمک می‌کند تا نور را به خوبی منعکس کند.

| شما می‌توانید در سایت آداک فلز از قیمت روز افزون آهن آلات نظیر تیرآهن و میلگرد و نبشی و غیره آگاه شوید و در کمترین زمان بدون نیاز به واسطه اقدام به خرید نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

اما همچنین معایبی نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

 • یکی از معایب ناودانی UNP کم بودن استحکام خمشی آن است.

به دلیل شکل U این ناودانی، مقاومت آن در برابر نیروهای خمشی کمتر از پروفیل های دیگر است. بنابراین، در صورت استفاده از این ناودانی در سازه هایی که تحت بارهای خمشی قرار دارند، باید توجه داشت که ظرفیت آن کافی باشد و یا از روش های تقویت خمشی مانند جوشکاری چهارگوش یا استفاده از پلاک های فولادی استفاده کرد.

 • دیگر معایب ناودانی UNP عدم تقارن آن است.

به دلیل اینکه بالک های کوتاه این ناودانی در چهار طرف تیر مستطیلی قرار ندارند، بلکه در دو طرف آن هستند، این ناودانی تقارن ندارد و در نتیجه مقاومت آن در برابر نیروهای گردشگر و تورسینگ کمتر است. این مسئله باعث می شود که در صورت استفاده از این ناودانی در سازه های پل، سقف، ستون و … باید به عامل های جانبی مانند باد، زلزله، حرکت خودرو و … توجه کرد و از روش های مناسب برای جبران عدم تقارن استفاده کرد.

 • گروگان گیر شدن آب و خوردگی چشمه دار شدن از جمله معایب دیگر ناودانی UNP هستند.

به دلیل شکل U این ناودان، ممکن است آب و رطوبت در داخل آن گیر کند و باعث خوردگی فولاد شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید از روکش های ضد خوردگی مانند رنگ، گالوانس، پلاستوسول و … استفاده کرد و چال های لوله اضافه را حذف کرد. همچنین، باید در هنگام جوشکاری و برشکاری به دقت عمل کرد و از ایجاد ترک و چشمه دار شدن در ناودانی جلوگیری کرد.

ناودانی UPA

ناودانی UPA تحت استاندارد (European Standard Channels) یک نوع پروفیل فولادی است که برای ساختارهای ساختمانی و ماشین آلات استفاده می شود. این پروفیل ها دارای شکل U هستند و دو بال و یک ران دارند. بال ها موازی هستند و ران عمود بر آنها قرار دارد.

این پروفیل‌ها با رعایت استانداردهای بین‌المللی مانند EN 10025، EN 10279 و EN 10034 ساخته می‌شوند و در بازارهای جهانی به عنوان یک محصول با کیفیت شناخته می‌شوند.

مزایای آن شامل موارد زیر است :

این مدل با استفاده از فولاد با کیفیت بالا و با رعایت دقیق مشخصات فنی تولید می‌شوند. این باعث می‌شود که مقاومت بالایی در برابر بارهای خمشی، برشی و پیچشی داشته باشند. همچنین دارای وزن سبک و ابعاد کوچک هستند که این امکان را می‌دهد که به راحتی حمل و نصب شوند. علاوه بر این، ناودانی‌ها قابلیت اتصال به یکدیگر و به سایر عناصر سازه‌ای را با استفاده از پیچ و مهره، جوش یا بولت دارند.

در نتیجه، مناسب برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی، صنعتی، پل‌سازی، تاسیسات و … هستند.

برخی از معایب این ناودانی عبارتند از:

 • upa دارای ضخامت دیواره کمتر از upn است که در استاندارد EN نیز تعریف شده است. این باعث می‌شود که upa دارای مقاومت کمتر در برابر خمش و پیچش باشد.
 • upa دارای شعاع داخلی کوچکتر از upn است که باعث می‌شود که در هنگام اتصال به سایر قطعات، نیاز به برش و جوشکاری بیشتر باشد. این همچنین ممکن است باعث تولید تنش‌های محلی و ترک‌های خستگی در نقاط اتصال شود.
 • upa دارای عرض رانه کمتر از upn است که باعث می‌شود که در هنگام استفاده از پیچ و مهره، فضای کافی برای قرار دادن آچار وجود نداشته باشد. این ممکن است باعث سخت‌کاری و زمان‌بر بودن عملیات نصب و تعمیر شود.

استانداردهای ناودانی

ناودانی می تواند بر اساس استانداردهای مختلفی تولید شود که یکی از متداولترین آن استاندارد اروپایی (DIN-1026) است. بر اساس این استانداردها به دو دسته تقسیم بندی می شوند. ناودانی UPE که در آن سطح مقطع شبیه به حرف U ست و بال ها موازی با هم هستند و ناودانی UNP که در آن بال ها مخروطی شکل هستند.

استاندارد یک مجموعه از مشخصات فنی و کیفی است که برای تولید و ساخت قطعات و سازه‌ های فولادی مورد استفاده در صنعت ناودانی تعریف شده است. این استاندارد به منظور افزایش ایمنی، کارایی، مقاومت و دوام قطعات و سازه‌های فولادی در شرایط خاص دریایی طراحی شده است.

استاندارد ناودانی فولادی شامل موارد زیر است:

 • خواص مکانیکی و شیمیایی فولادهای مختلف برای کاربردهای متفاوت
 • روش‌های آزمون و اندازه‌گیری خواص فولادها
 • روش‌های جوشکاری، برش، خم، تراش و سوراخ‌کاری قطعات فولادی
 • روش‌های حفاظت از خوردگی و رنگ‌آمیزی قطعات و سازه‌های فولادی
 • روش‌های بازرسی و کنترل کیفیت قطعات و سازه‌های فولادی

همچنین با سه استاندارد در جهان تولید می شود:

 • استاندارد اروپایی DIN-1026 یا UPN و UNP
 • استاندارد مقاوم به خوردگی DIN EN ISO 12944-3
 • استاندارد فرانسه NF A 45-255

کیفیت ظاهری ناودانی

کیفیت ظاهری یکی از عوامل مهم است. ورق فولادی باید دارای سطح صاف و بدون خط و خش، ترک، لکه، خوردگی یا هر گونه ناهنجاری دیگر باشد. این کیفیت ظاهری تأثیر مستقیم بر روی مقاومت سازه و عملکرد هیدرودینامیک دارد.

برترین تولیدکنندگان ناودانی

کارخانه های مهمی که در تولید در کشورمان ایران فعال هستند عبارتنداز

 • البرز غرب
 • فایکو
 • ناب تبریز
 • فولاد تهران
 • شکفته
 • نورد یاوران زنجان
 • مگا استیل
 • آریان فولاد
 • ذوب آهن
 • دهشیر
 • نورد سجاد
 • کارخانه فولاد توس
 • مجتمع فولاد البرز غرب
 • صنایع فولاد کوهپایه

روش ساخت ناودانی

تولید و ساخت آن ها به دو روش پرسی و فابریک صورت میگیرد.

ناودانی پرسی

نام دیگر آن ناودانی سرد نوردیده نیز می‌باشد. نوع پرسی آن به این گونه عمل می‌کند که:

 1. در ابتدا ورق های فولادی (در طول های شش متری) در دستگاه پرسی قرار می‌گیرند.
 2. سپس تحت فشار زیاد(پرس بر روی ورق های سرد نوردیده یا گرم نوردیده ) قرار گرفته به گونه ای که لبه های آن از ضخامت کمتر بهره می‌برند.
 3. و در نهایت در دمای محیط به فرم آن شکل داده می‌شوند.

مهندسین سازه ترجیح می‌دهند که از نوع پرسی بجای فابریک استفاده کنند چون ضخامت کناره های آن صاف تر می‌باشد و در سازه هایی که نیاز به دقت بالا دارند، پر استفاده است.

از این محصول در مواردی همچون :

 •  نمای سازه
 •  تولید موارد تزئینی
 • ساخت کفی کامیون
 • ساخت قاب‌های فلزی
 • ساخت لبه‌هایی که نیازمند به دقت بالا دارند و یا ساخت لبه های صاف

استفاده میشود.

ناودانی فابریک

در ساخت مدل فابریک از دو روش نورد گرم یا نورد سرد استفاده می‌شود. در روش نورد گرم، ابتدا شمش فولاد را با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌کنند. سپس فولاد ذوب شده را درون کوره قرار می‌دهند تا با عبور از غلتک‌های عمودی و افقی که به آن نورد می‌گویند، به شکل مورد نظر درآید. در آخر هم آن را در اندازه‌های مورد نظر برش می‌دهند.

برای ساخت آن نورد سرد، همان مراحل تولید نورد گرم انجام می‌شود؛ با این تفاوت که برای شکل دهی به فولاد از کوره استفاده نمی‌کنند.

خرید ناودانی

شبیه U انگلیسی می‌باشد و به دو صورت بال موازی و بال ناموازی در جنس‌های گوناگون با ابعاد گوناگون نظیر ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ و همچنین ارتفاع‌ های ۳۰ تا ۴۰ میلی‌متر عرضه و تولید می‌شوند. نوع 12 آن بیشتر در ایران رایج است. دیگر مولفه‌های ابعادی مهم شامل موارد زیر است :

 • ضخامت جان
 • طول باله‌
 • ضخامت باله‌
 • شعاع خمیدگی موجود بین بال و جان

معمولا به ضخامت ناودانی، گوشت هم گفته می‌شود. نوع کوتاه و بلند آن نیز موجود می‌باشد که نوع کوتاه آن در طول شش متر و نوع بلند آن دوازده متر می‌باشد. که در کل به آن نوع نرمال ناودانی نیز می‌گویند.

جنس‌های آن عبارت اند از:

 • آلومینیومی
 •  گالوانیزه
 • استنلس استیل

موضوع دیگر که حائز اهمیت است بنگاه داری می‌باشد ، که اصطلاح آن برابر است با هزینه‌ ای که هر بنگاه جهت موارد زیر می‌گیرد :

 • انبارداری
 • بارگیری
 • مالیات بر ارزش افزوده هنگام بارگیری

از موارد دیگر که در راهنمای خرید باید به آن اشاره کنیم نوع گلمیخ است که به مدل برش خورده گفته می‌شود.

قیمت آن به گونه ای است که باید تمام عوامل مرتبط با آن بررسی شود نظیر:

 • جنس
 • وزن
 • سایز
 • نوع
 • کارخانه تولیدی مربوط به آن محصول فولادی

شرکت آداک فلز ایرانیان (آهن حسینی) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و صنعتی تحت نظر کادر مجرب برای دسترسی هرچه راحت تر شما اقدام به راه اندازی فروشگاه اینترنتی نموده است. ما آماده قرار داد با شرکت ها و تامین کلیه اقلام مورد نیاز شما هستیم.
ما نازلترین قیمت، سرعت در تحویل، ضمانت اصالت کالا و پشتیبانی 24 ساعته را ارمغان آورده‌ایم.

| در صورت نداشتن زمان کافی برای مطالعه مطالب فوق میتوانید PDF مطالب را دانلود کنید |

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید