سیم آرماتور بندی چیست

در این مقاله از آداک فلز قصد داریم همه چیز در مورد سیم آرماتوربندی و اینکه سیم آرماتور بندی چیست را توضیح دهیم . یک سیم آرماتوربندی مناسب در برابر کشش باید از نرمی مطلوبی نیز برخوردار باشند تا آرماتوربند بتواند درعین تامین مناسب پایداری اعضا، قبل از بتن ریزی از قدرت مانور مناسبی در بستن میلگردها نیز برخوردار باشد.

به این جهت لازم است بدانیم در بازار آهن آلات این کالا به چه اسامی دیگری نیز شناخته می شود در بازار اسامی زیر به سیم آرماتوربندی اطلاق میگردد:

  • مفتول آرماتوربندی
  • ۱.۵ سیم مفتول آرماتوربندی
  • مفتول ۱.۵
  • ۱.۵ سیم مفتول
  • سیم آرماتوربندی ۱.۵

 

چرا از سیم آرماتوربندی استفاده می کنیم؟

هرچند که امروزه درساختمان سازی مصالح مدرن تر و با کارایی بالاتری به وجود آمده، ولی به دلیل گران بودن این مصالح نوین هنوز جایگزینی بهتر از دو عنصر فولاد و بتن در عمل وجود ندارد. ترکیب فولاد و بتن با یکدیگر اعضای ساختمانی مرکبی به نام اعضای بتن آرمه (بتن مسلح شده با فولاد) را پدید آورده است.

که علاوه بر پایایی و مقاومت به نسبت مصالح دیگر و مصالح نوین قیمت بسیار مناسبی را دارد.

سیم آرماتور بندی چیست :

فولادی که در ساختمان سازی و در عناصر بتنی مصرف میگردد عمدتاً از نوع میلگرد بوده که اصطلاحاً به آن آرماتور یا میلگرد آجدار گفته میشود.برای اینکه یک سازه بتن آرمه به بهترین عملکرد خود برسد از دید اجرایی باید دارای شرایطی ویژه ای باشد.شرایطی که در اینجا مورد نظر ماست نحوه اجرای آرماتوربندی و در اصل اتصال آرماتورها به یکدیگر است. آرماتورها به یکدیگر با دو هدف انجام می شود. 

برای مشاهده و اطلاع از آخرین اخبار و مصالح ساختمانی ما را در صفحه مجازی اینستاگرام دنبال کنید.

سیم آرماتور بندی چیست ؟

در نتیجه بستن و مهارآرماتورها امری سیار مهم است.تا سازه بتن آرمه به شرایط مطلوبی برسد.از آنجا که آیین نامه های سازه های بتن آرمه به دلایل متعددی جوشکاری آرماتورها را غیر از مواردی خاص مجاز نمیداند باید از یک عنصر دیگر در ایجاد پایداری در شبکه آرماتوربندی استفاده شود.این عنصر ثالث چیزی نیست جز سیم آرماتوربندی .

Tie Wire

سیم آرماتوربندی که به انگلیسی Tie Wire نامیده میشود همانگونه که از نام آن مشخص است ، سیمی است که برای بستن و یا گره زدن مورد استفاده قرار میگیرد. سیم آرماتوربندی مفتولی نرم و با کارایی بالا میباشد که در برابر کشش مقاومت خوبی دارد و با استفاده از آن و با تابیدنش در محل اتصال بین دو میلگرد یک اتصال بسیار قوی بین میلگردهای بر روی هم پدید می آورد.

پایداری

مهمترین شرط ، وجود پایداری در میلگردها( آرماتورها )در بتن است. به نحوی که آرماتورها باید قبل از بتن ریزی در درون قالبها درمحل دقیق و مناسب خود قرار بگیرند تا بهترین عملکرد را بر اساس نقشه های محاسباتی داشته باشند و همچنین از سوی دیگر با ریخته شدن بتن در درون قالب استحکام و پایایی شبکه میلگردها حفظ گردد.و شبکه در درون قالب جا به جا نشود، از سوی دیگر پوسیدگی و خوردگی بعد از بتن ریزی و در زمان بهره برداری یکی دیگر از مسائل مورد توجه در سازه های بتنی است .  

 

تولید سیم آرماتور

فرآیند تولید سیم آرماتوربندی بدین صورت است که ، مواد اولیه مصرفی که میلگرد به قطر ۶.۵ میلیمتر است که اصطلاحاً وایرود نامیده میشود با استفاده از عملیات کشش وانجام پروسه نورد از قطرهایی بالاتر به تدریج به سیم های مفتولی نازکتر تبدیل میشوند و نهایتاً برای تهیه سیم آرماتوربندی با قطر ۱.۵ میلیمتر تبدیل شده و به صورت کلاف بسته بندی میشود.

این بسته ها جهت بهبود عملکرد آن در کشش برای چند ساعت درون کوره هایی با دمایی تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد پخت میشوند که اصطلاحاً به این عملیات آنیل کردن گفته میشود.آنیل کردن مفتولها باعث افزایش مدول الاستیسیته یا اصطلاحاً بیشتر کش می آیند و در بستن آرماتورها بازخورد بهتری دارند.  

ویژگی های سیم آرماتوربندی خوب

سیمی است که بتواند علاوه بر مقاومت کششی مناسب از نرمی خوبی برخوردار باشد.چرا که در زمان بستن آرماتور، آرماتوربند قدرت مانور خوبی در بستن آرماتورها داشته باشد و بتواند با حداکثر کشیدگی سیم بتواند گره بزند و شبکه آرماتوربندی را به درستی و با مقاومت مطلوب ببندد. این امر مهم اولاً با به کارگیری مواد اولیه مناسب حاصل میشود و ثانیاً با استفاده از عملیات آنیل کردن مناسب و صحیح .

اطلاعات درون این صفحه
مزایای ورق برشی
وبلاگ
adakfelez

ورق برشی

ورق برشی یک ماده یا جنسی است که از طریق فرآیند برش و شکل دهی تولید می‌شود. این نوع ورق‌ها از مواد مختلفی مانند فلزات،

ادامه »
گل میخ
وبلاگ
adakfelez

گل میخ

گل میخ برای سقف عرشه فولادی یکی از بهترین راه‌های اتصال و محکم کردن سازه‌های فلزی است. گل میخ‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص

ادامه »
سوراخ کاری ورق
وبلاگ
adakfelez

سوراخ کاری ورق

سوراخ کاری ورق یک فرآیند فلزکاری است که در آن سوراخ‌هایی با شکل و اندازه مشخص در ورق فلزی یا سایر مواد ایجاد می‌شود. این

ادامه »

به دلیل نوسانات قیمت لطفا تماس بگیرید